Afty to bolesne ubytki błony śluzowej w jamie ustanej, które zdarzają się bardzo często czy to na skutek niewłaściwej higieny, czy też z powodu zapalenia migdałków, czy przez wyrzynające się ósemki. Pleśniawki wyglądają natomiast bardzo podobnie, mają jedynie żółtawy nalot wokół zmiany i są wywołane przez grzyby drożdżaki. Najczęściej pojawiają się na skutek antybiotykoterapii, bądź przy silnych spadkach odporności. Wszystkie te zmiany w obrębie jamy ustnej, jak i bardziej rozległe stany zapalne, powodują duży dyskomfort podczas picia i spożywania posiłków. Należy wtedy szybko podjąć działania pozwalające zwalczyć problem, ponieważ takie nawet niewielkie zakażenia w jamie ustnej ulegają szybkiemu rozprzestrzenianiu się.
Lek na afty i pleśniawki
Łagodzić zmiany w obrębie błony śluzowej jamy ustnej można za pomocą żeli zawierających ziołowe wyciągi o działaniu ściągającym i przeciwzapalnym, a także preparatów na bazie substancji syntetycznych o mocniejszym efekcie przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Popularne są również środki do płukania jamy ustnej bogate w alkoholowe wyciągi roślinne, które sprawdzają się zarówno na afty, jak i na pleśniawki. W przypadku dzieci sytuacja wygląda trochę inaczej, ponieważ niewiele preparatów nadaje się do zastosowania u najmłodszych. Warto również skonsultować się z lekarzem, kiedy w buzi dziecka pojawią się niepokojące zmiany, ponieważ niekiedy jest konieczne wdrożenie specjalistycznych leków na afty,czy pleśniawki.
Stany zapalne jamy ustnej – kiedy do lekarza?
Stany zapalne jamy ustnej mają różne przyczyny. Mogą być wywołane przez bakterie, wirusy, grzyby, ale także przez noszenie źle dopasowanej protezy, radio – i chemioterapię, czy alergię. Najlepiej leczyć stan zapalny w zależności od przyczyny, jaka go wywołała. Nie zawsze jest to jednak łatwe do uchwycenia. Dlatego w takich przypadkach zaleca się płukanie jamy ustnej preparatami zawierającymi chlorheksydynę, o szerokim działaniu przeciwbakteryjnym, która świetnie sprawdza się w leczeniu zmian w obrębie błon śluzowych.