Alka- Seltzer stosowany jest w stanach gorączkowych, przeziębieniach, bólach różnego pochodzenia o małym bądź średnim nasileniu (zwłaszcza głowy, stawów i mięśni). Kwas acetylosalicylowy, substancja czynna zawarta w preparacie Alka-Seltzer, działa przeciwbólowe przeciwzapalnie i przeciwgorączkowe. Cytrynian sodu, powstający po rozpuszczeniu tabletki w wodzie, ma właściwości buforujące, dzięki czemu zobojętnia nadmiar kwasu solnego w żołądku.
ALKA-SELTZER Wskazania:
Stosowany w stanach gorączkowych, przeziębieniach, bólach różnego pochodzenia o małym bądź średnim nasileniu (zwłaszcza głowy, stawów i mięśni).
ALKA-SELTZER Dawkowanie:
Dorośli i dzieci od 13 r.ż.: doraźnie, jednorazowo 1- 2 tabl., maksymalnie do 8 tabl. na dobę. Tabletkę należy rozpuścić w 3/4 szklanki letniej wody, przyjmować w trakcie posiłku.
ALKA-SELTZER Skład:
1 tabl. musująca zawiera 324 mg kwasu acetylosalicylowego.
ALKA-SELTZER Przeciwwskazania:
Nadwrażliwość na salicylany. Czynna choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy, stany zapalne przewodu pokarmowego, skazy krwotoczne i zaburzenia krzepnięcia krwi, astma oskrzelowa, polipy nosa, dzieci do 13 r.ż. (zwłaszcza w przebiegu ospy wietrznej i grypy oraz w przebiegu innych chorób gorączkowych). Nie stosować w III trymestrze ciąży, okresie karmienia piersią (w I i II trymestrze ciąży stosować w przypadku zdecydowanej konieczności). Nie stosować u leczonych doustnymi lekami hipoglikemizującymi. Ze względu na dużą zawartość wodorowęglanu sodowego w preparacie nie należy stosować u chorych zagrożonych wystąpieniem kamicy nerkowej (fosforanowej). Ostrożnie stosować u osób po 65 r.ż.
ALKA-SELTZER Działanie niepożądane:
W trakcie leczenia mogą wystąpić: pocenie się, szum w uszach, nudności, wymioty, zawroty głowy, zmiany skórne pod postacią rumienia lub pokrzywki, krwawienie z przewodu pokarmowego, zaostrzenie (nawrót) choroby wrzodowej, zaburzenia krzepnięcia krwi, zwiększone krwawienia miesiączkowe. Kwas acetylosalicylowy jako hapten może prowadzić do uczulenia typu astmy oskrzelowej; długotrwale nadużywany - do przewlekłego śródmiąższowego zapalenia nerek. Przy większych dawkach lub długotrwałym stosowaniu: przyspieszenie oddechu, niewydolność krążenia, zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej, kamica nerkowa (fosforanowa), stany zamroczenia, pobudzenia, omamy, drgawki (zwłaszcza u dzieci). W przypadku przedawkowania i zatrucia - dodatkowo: duszność, zapaść krążeniowa, zaburzenia rytmu serca, sinica, żółtaczka, zaburzenie czynności nerek (białkomocz).
ALKA-SELTZER Interakcje:
Kwas acetylosalicylowy działa synergicznie z innymi lekami przeciwzapalnymi, przeciwgorączkowymi i przeciwbólowymi, może też zmniejszać działanie niektórych leków z grupy NLPZ oraz leków powodujących wydalanie kwasu moczowego z organizmu. Wypiera z połączeń z białkami leki przeciwzakrzepowe, sulfonamidy i doustne leki hipoglikemizujące, zwiększając ich działanie farmakologiczne: potęguje działanie doustnych leków przeciwcukrzycowych z grupy sulfonylomocznika, działanie przeciwzakrzepowe leków z grupy kumaryny, skraca czas działania sulfonamidów; nasila działanie metotreksatu, osłabia działanie spironolaktonu. Jednoczesne spożywanie alkoholu zwiększa niebezpieczeństwo wystąpienia krwawienia z przewodu pokarmowego.
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skontaktuj się z lekarzem bądź farmaceutą. Nie stosuj po upływie terminu ważności podanego na opakowaniu.