Leki na biegunkę stosowane są przy dolegliwościach o różnym pochodzeniu. Biegunka najczęściej pojawia się jako objaw zakażenia układu pokarmowego, ale może to być również biegunka po antybiotyku wynikająca z zaburzenia równowagi naturalnej flory bakteryjnej w jelitach. Na biegunkę leki stanowią niezbędny element wyposażenia każdej domowej apteczki. I warto tu pamiętać, aby wyposażyć ją w inne preparaty na biegunkę dla dziecka, a inne dla dorosłych.
Biegunka: leki, probiotyki, elektrolity
Wśród leków na biegunkę wyróżnia się różne grupy preparatów, od produktów stopujących nadmierną obstrukcję, przez probiotyki ze szczepami bakteryjnymi, aż po elektrolity, które mają uzupełnić poziom płynów i minerałów, które zostają utracone z organizmu podczas biegunki. Zastanawiając się „co na biegunkę”, warto dobrać preparat przede wszystkim do rodzaju dolegliwości, ich przyczyny oraz wieku chorego. Przy intensywnych objawach dla dorosłych najlepiej jest podawać leki na biegunkę, które stopują nadmierne wypróżnienie. To tabletki na biegunkę (np. węgiel aktywowany) czy proszki do przygotowania roztworu (popularna smecta). Te leki przeciwbiegunkowe mają za zadanie zmniejszyć ilość wypróżnień i uregulować pracę jelit, jednocześnie działając na przyczynę biegunki. Leki dla dzieci na biegunkę to przede wszystkim probiotyki zawierające w składzie szczepy bakteryjne o dobroczynnym wpływie na naturalną florę jelitową. Bakterie probiotyczne mają uregulować rytm wypróżnień i unieszkodliwić szkodliwe drobnoustroje, które u dziecka wywołują biegunkę. U dzieci ważne jest także szybkie i regularne uzupełnianie utraconych elektrolitów. Dlaczego? Ponieważ w organizmie najmłodszych może bardzo szybko dojść do odwodnienia, a utrata cennych mikroelementów prowadzi do zaburzenia gospodarki wodno—elektrolitycznej, co może mieć konsekwencje zdrowotne.
Leki osłonowe – co na biegunkę?
Dobre leki osłonowe przy antybiotyku to przede wszystkim probiotyki zawierające w swoim składzie przynajmniej kilka opatentowanych szczepów bakteryjnych. Warto zwrócić uwagę, czy podano liczbę bakterii obecnych w preparacie osłonowym. Ważne, aby nie tylko po antybiotykoterapii, ale także w jej trakcie stosować probiotyczne leki osłonowe. Pozwolą one uchronić się przed biegunką poantybiotykową oraz umożliwią zasiedlenie jelit drobnoustrojami o dobroczynnym wpływie na organizm oraz na unormowanie pracy układu pokarmowego.