Jak wspomóc układ pokarmowy, żeby nie sprawiał nam problemów?

Układ pokarmowy człowieka to ta składowa naszych organizmów, która najczęściej daje się nam we znaki na co dzień. Wzdęcia, bóle brzucha, zgaga, zaparcia i biegunki – to jest to, z czym mamy problemy w różnym natężeniu, często wielokrotnie w ciągu miesiąca. Jak z tym walczyć? Jak wspomóc układ pokarmowy? Mamy dla Ciebie kilka rad.
W tym artykule poznasz sposoby na to:
w jaki sposób pozbyć się zgagi; jak jeść aby czuć się dobrze oraz co robić, żeby wspomóc układ pokarmowy.
Spis treści:
- Błonnik – produkt, który skutecznie pomoże w pracy układu pokarmowego;
- Męczy Cię zgaga? Żuj gumę! Układ pokarmowy będzie Ci wdzięczny;
- Zadbaj o wagę – kilka kilogramów mniej może pomóc;
- Aktywność fizyczna pomaga zadbać o układ pokarmowy;
- Stres – przyczyna problemów z układem pokarmowym;
- Jedz wolniej – staraj się delektować tym, co masz na talerzu;
- Masaż brzucha i ciepłe okłady – pomogą poczuć się komfortowo;
- Stosuj suplementy, aby wspomóc układ pokarmowy;
- Podsumowanie.
Błonnik – produkt, który skutecznie pomoże w pracy układu pokarmowego
Dieta człowieka żyjącego w zachodniej cywilizacji, w tak zwanym pierwszym świecie, jest uboga w błonnik. Żywimy się przetworzonymi produktami bogatymi w sól, cukier i tłuszcz zapominając o tym, że dieta bogatoresztkowa jest wskazana, żeby nasz układ pokarmowy dobrze i skutecznie pracował.
Błonnik można suplementować lub dostarczyć go wraz z posiłkami. Dziennie zapotrzebowanie na niego wynosi od dwudziestu do czterdziestu gramów. To świetny produkt – także wtedy, gdy jesteś na diecie redukcyjnej: daje uczucie sytości i pobudza perystaltykę jelit.
Bogate w błonnik są choćby kasze różnego rodzaju: gryczana, jęczmienna, jaglana, a także płatki owsiane, pieczywo razowe, otręby. Jeśli cierpisz na zaparcia, te produkty mogą pomóc Ci pozbyć się tych dolegliwości na stałe. Jeśli często boli Cię brzuch, pamiętaj o dostarczaniu włókna pokarmowego do swojego organizmu. Nie zapominaj jednak, aby dostarczać także duże ilości wody, którą błonnik wchłania. Jeśli zapomnisz o nawodnieniu, mogą przytrafić Ci się nieplanowane zaparcia.

Męczy Cię zgaga? Żuj gumę! Układ pokarmowy będzie Ci wdzięczny
Kiedy żuje się gumę, ślinianki pracują wydajniej. Dzięki temu niweluje się częściowo działanie kwasów żołądkowych, które są odpowiedzialne za powstawanie zgagi i nieprzyjemne uczucie pieczenia w przełyku. Należy jednak unikać smaku miętowego, który dodatkowo może podrażnić przewód pokarmowy. Lepiej wybrać smaki owocowe.
Pamiętaj, żeby żuć gumę z zamkniętymi ustami. Nie chodzi tylko o kulturę osobistą, ale o fakt, że możesz w trakcie tej czynności połykać większe ilości powietrza, co może przyczynić się do powstawania wzdęć. Poradzisz sobie ze zgagą, a zyskasz nowy problem. Dlatego lepiej żuć gumę tak, żeby nie połykać zbyt dużo powietrza.
Zadbaj o wagę – kilka kilogramów mniej może pomóc
Jeśli cierpisz na nadwagę lub otyłość, to każde kilka kilogramów mniej odciąży Twój układ pokarmowy. Nawet niewielki spadek wagi może poprawić funkcjonowanie organizmu. Problemy z trawieniem czy z nadmiernymi gazami będą Ci mniej dokuczać, gdy Twoja waga trochę spadnie. Pamiętaj tylko, żeby zadbać o to z głową. Głodówka nie przyniesie pożądanych rezultatów. Rozsądek i umiar znacznie bardziej pomogą Ci odciążyć układ pokarmowy.
Stres – przyczyna problemów z układem pokarmowym
Ogranicz stres – tak, łatwo powiedzieć, trudniej wykonać. Życie większości z nas, na które składają się praca, rodzina, ciągły pośpiech, nie przyczyniają się do ukojenia nerwów. Ale musisz zrobić wszystko, żeby ograniczać ilość sytuacji wywołujących w Tobie duże poczucie stresu. Najlepiej byłoby oczywiście całkiem je eliminować. Co może w tym pomóc? Z pewnością techniki relaksacyjne, medytacja czy joga. A także suplementy diety polecane przy nerwowych sytuacjach z życia.
Jedz wolniej – staraj się delektować tym co masz na talerzu

Żyjemy szybko, więc i jemy szybko. Czasem nawet nie zastanawiamy się nad tym, co wrzucamy do żołądka. To błąd! Zarówno jeśli chodzi o doznania smakowe, jak i nasze zdrowie, dobrze jest jeść wolniej, dokładnie żuć każdy kęs jedzenia. To pomoże Ci pozbyć się dyskomfortu, który czujesz po zjedzeniu posiłku w pośpiechu: wzdęć, zgagi, poczucia przejedzenia i ciężkości w brzuchu.
Staraj się także jeść regularnie, oczywiście słuchając wcześniej swojego organizmu. Dla większości ludzi korzystne jest jeść co cztery – pięć godzin w mniejszych porcjach. Ale są też tacy, dla których najlepszym wyborem jest tak zwany post przerywany z okienkiem żywieniowym. Jeśli Twój organizm lepiej czuje się, gdy pościsz przez kilkanaście godzin, a tylko w określonym czasie spożywasz posiłki – posłuchaj go. Jeśli lepiej się czujesz, gdy jesz regularnie – staraj się praktykować to na co dzień.
Masaż brzucha i ciepłe okłady – pomogą poczuć się komfortowo
Zarówno delikatny masaż, jak i ciepłe okłady przyniosą Ci ulgę, jeśli doskwiera Ci ból brzucha lub wzdęcie. Ciepły termofor działa przeciwbólowo i rozkurczowo. Nawet ciepła kąpiel może pomóc Ci przezwyciężyć dyskomfort ze strony układu pokarmowego. Masaż wykonuj delikatnie, okrężnymi ruchami – po kilku chwilach z pewnością poczujesz się lepiej.
Stosuj suplementy aby wspomóc układ pokarmowy
W aptece znajdziesz różnego rodzaju suplementy, które wspomagają pracę układu pokarmowego. Na przykład karczoch zwyczajny, który wspomaga pracę wątroby, układu pokarmowego, a także pomaga oczyszczać organizm z toksyn.
Inna propozycja to Esseliv Duo, który pomaga w trawieniu i wspomaga wątrobę. Espumisan pomoże w walce ze wzdęciami, które mogą naprawdę zepsuć cały dzień. Sprawdza się także przed badaniami diagnostycznymi lub w okresie pooperacyjnym. Dulcobis pomoże przy zaparciach. O każdy z tych preparatów zapytaj swojego farmaceutę.
Podsumowanie
Zdrowy układ pokarmowy to lepsze samopoczucie i więcej energii do działania. Warto go wspomagać na co dzień i od święta, żeby przez długi czas działał prawidłowo. Stres, życie w pośpiechu a także świąteczne obżarstwo mogą sprawić, że czujesz niemały dyskomfort ze strony żołądka, wątroby czy jelit. Warto odciążyć te organy i wspomóc ich pracę każdego dnia.