Zakażenie układu moczowego to jedno z najczęstszych rodzajów zakażeń dotyczących dzieci. Ze względu na budowę układu moczowego, zdarza się ono częściej u dziewczynek niż u chłopców. Zapalenie układu moczowego jest dosyć nieprzyjemne dla maluchów. Im młodsze dziecko, tym też trudniej od razu połączyć objawy z zapaleniem pęcherza. Warto zadbać więc o profilaktykę i starać się unikać zachorowania. Jeśli jednak dojdzie do zakażenia, konieczne jest badanie moczu i wprowadzenie leków na zapalenie pęcherza.
Zakażenie układu moczowego – jak go uniknąć?
Przede wszystkim, aby uniknąć zapalenia układu moczowego i innych chorób dróg moczowych, należy zadbać o prawidłową higienę i nawyki u dziecka. Trzeba je uczyć od samego początku, aby załatwiały się kiedy tylko czują taką potrzebę i nie przetrzymywały moczu. Powinny one też dużo pić, w szczególności zwykłej wody. Można również skorzystać z dostępnych preparatów chroniących przed zachorowaniem i leków moczopędnych.
U młodszych dzieci, powyżej 3-ego roku życia można zastosować preparaty wspomagające pracę układu moczowego, oparte na ekstrakcie z żurawiny. Zapobiegają one zakażeniu układu moczowego i wypłukują bakterie z pęcherza.
W przypadku pojawienia się pierwszych objawów choroby, można sięgnąć po leki na zapalenie pęcherza. Przykładem jest Nefrobonisol. Jest to lek moczopędny, który można podawać dzieciom od 12-ego roku życia.
Zwracajmy uwagę na objawy zakażenia układu moczowego u dzieci, ponieważ zaniedbanie infekcji może mieć poważne konsekwencje i prowadzić do poważnych stanów zapalnych nerek.