Żylaki odbytu (hemoroidy, guzki krwawnicze odbytu) to wstydliwa, jednaj dosyć powszechna dolegliwość. Za główne przyczyny hemoroidów uznaje się siedzący tryb życia, dietę z małą ilością błonnika, otyłość oraz częste lub przewlekłe zaparcia. Żylaki odbytu objawiają się bólem, swędzeniem, pieczeniem i silnym dyskomfortem skóry w okolicy odbytu. Z względu na zmiany anatomiczne i hormonalne, częstą dolegliwością są także hemoroidy w ciąży.
Hemoroidy leki – jak leczyć żylaki odbytu?
Leczenie hemoroidów w początkowym etapie oparte jest na stosowaniu preparatów i leków dostępnych bez recepty w aptece. Leki na hemoroidy najczęściej przyjmują formę maści, kremów lub czopków doodbytniczych. Składniki w nich zawarte działają miejscowo, wykazują właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne i ściągające. Pomagają łagodzić dyskomfort i uciążliwe objawy, przyspieszając jednocześnie gojenie się żylaków odbytu. Czopki na hemoroidy powodują uelastycznienie błony śluzowej w okolicach odbytu, co ułatwia wypróżnianie oraz znacznie zmniejsza dolegliwości bólowe z tym związane. Nowością na rynku są wkładki do domowej krioterapii, które pozwalają na walkę z tą dolegliwością w komfortowych warunkach domowych. Według opinii pacjentów metoda ta cieszy się dużą popularnością w leczeniu przypadłości, jaką są hemoroidy.
Tabletki na hemoroidy
Leki na tę dolegliwość dostępne są także w formie tabletek, które wspomagają „od środka” naczynia krwionośne i pomagają w ich powrocie do naturalnego fizjologicznego stanu. Preparaty na hemoroidy wpływają pozytywnie na krążenie żylne, zmniejszają obrzęki oraz obkurczają naczynia krwionośne. Prowadzi to do zmniejszenie rozmiarów guzków krwawniczych, a tym samym łagodzi objawy.
Oprócz stosowania preparatów na hemoroidy, podczas leczenia tej dolegliwości, należy zwrócić szczególną uwagę na dietę. Do codziennego jadłospisu warto włączyć warzywa i owoce bogate w błonnik, który przeciwdziała zaparciom i reguluje rytm wypróżnień. Ważne jest także picie dużej ilości płynów oraz regularna aktywność fizyczna.
Na hemoroidy: leki, maść, czopki, wkładki, żele, pianki
Warto pamiętać, że im wcześniej zauważymy objawy hemoroidów, im wcześniej zostaną zdiagnozowane i rozpoczniemy leczenie, tym większa szansa na szybkie pozbycie się choroby. Warto zacząć od metod domowych, do których zalicza się nasiadówki w naparze z kory dębu. Na hemoroidy apteka oferuje szereg preparatów, np. maść na hemoroidy, krem czy czopki. Doraźnie, by złagodzić pieczenie, ból i swędzenie, można stosować zimne okłady na bolące miejsca, np. w postaci kostek lodu owiniętych w chusteczkę. Rozwiązaniem jest także maść przeciwbólowa na hemoroidy, która nie tylko złagodzi ból, ale także zmniejszy stan zapalny i przyniesie niemal natychmiastową ulgę.
Środki na hemoroidy dostępne są w wielu postaciach, więc każdy pacjent może znaleźć dla siebie produkt najlepiej odpowiadający jego potrzebom. Szczególnie dotyczy to kobiet borykających się z hemoroidami w ciąży. Jednak w ich przypadku, przed zastosowaniem jakiegokolwiek preparatu leczniczego, warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym.