Infekcje okolic intymnych to kłopotliwe dolegliwości, dotykające głównie kobiet aktywnych seksualnie, także tych w ciąży i w okresie menopauzy. Szczególnym problemem są przewlekłe i nawracające infekcje intymne. Objawy to przede wszystkim: upławy, pieczenie, swędzenie, bolesność podczas stosunku. Jeśli infekcje okolic intymnych mają związek z układem moczowym (np. zapalenie pęcherza moczowego), wówczas pojawia się również świąd i ból przy oddawaniu moczu, częste parcie na pęcherz, ból okolic pęcherza. Domowe sposoby na infekcje intymne obejmują stosowanie takich rozwiązań, jak: probiotyki ginekologiczne, irygacje, nasiadówki czy picie naturalnych skoncentrowanych soków z pokrzywy lub z żurawiny, które korzystnie wpływają na układ moczowy.
Na zakażenia układu moczowego i infekcje intymne leki bez recepty dostępne są w aptece w postaci leków na bazie furaginy, wyciągów z żurawiny, ginekologicznych probiotyków dopochwowych lub doustnych. Zastanawiając się, co na infekcje intymne, wśród preparatów dostępnych w aptece można wybrać spomiędzy środków doustnych (tabletki, kapsułki), globulek dopochwowych, żeli nawilżających na infekcje intymne. Żele dopochwowe na infekcje intymne można stosować zarówno do zwalczania infekcji okolic intymnych, jak i profilaktycznie by zapobiegać nawracającym objawom. Żele na infekcje intymne mają zwykle skład oparty na szczepach bakterii mlekowych, które pomagają w odbudowie naturalnej flory bakteryjnej. Osobną kategorię stanowią leki na infekcje intymne u mężczyzn. Z kolei na infekcje intymne związane z układem moczowym polecane są przy pierwszych objawach i profilaktycznie warto stosować soki lub preparaty z ekstraktami z pokrzywy i żurawiny, które działają moczopędnie i obniżają pH dróg moczowych, co sprzyja usuwaniu z nich bakterii wywołujących zakażenie.
Apteka proponuje także preparaty na infekcje intymne w ciąży. Są one bezpieczne zarówno dla matki, jak i dla rozwijającego się dziecka. Przed ich użyciem kobieta ciężarna powinna skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym. Jeśli pojawią się pierwsze objawy infekcji intymnych w ciąży, wówczas należy jak najszybciej udać się do lekarza na badanie kontrolne.