Domowe inhalatory dla dorosłych i dla dzieci to sprzęt medyczny, który nie tylko jest pomocny dla chorych na astmę lub u alergików. Domowe inhalacje sprawdzają się jako skuteczny sposób nie tylko leczenia, ale także zapobiegania chorobom górnych dróg oddechowych. Inhalatory domowe przydadzą się także jako uzupełnienie leczenia astmy oskrzelowej, zapalenia oskrzeli czy płuc, a także przy mukowiscydozie.
Nebulizatory, inhalatory: ultradźwiękowy, kompresorowy, pneumatyczny
W ostatnich latach inhalatory do użytku domowego cieszą się ogromną popularnością. Nowoczesne modele urządzeń do inhalacji mają szerokie zastosowanie, nie tylko do inhalacji leków podawanych wziewnie, ale także do nebulizacji solą fizjologiczną, która ma głównie za zadanie nawilżenie dróg oddechowych. Poleca się jej stosowanie profilaktycznie w okresach zwiększonej zachorowalności na różne choroby dróg oddechowych oraz przy ich pierwszych objawach w celu zahamowania rozwoju infekcji.
Apteka internetowa proponuje różne modele inhalatorów: ultradźwiękowe, pneumatyczne, kompresorowe czy sprężarkowe. Do domowych inhalacji wykorzystuje się także nebulizatory i komory inhalacyjne. Ceny inhalatorów są zależne od wielu czynników, z których najważniejsze to: technologia zastosowana w urządzeniu, parametry wdychanego roztworu, głośność urządzenia, akcesoria dodatkowe (np. maski do inhalacji w różnych rozmiarach, czy specjalne końcówki dla niemowląt i dzieci, np. inhalator ze smoczkiem).
Inhalatory dla dorosłych i dla dzieci – stosowane w leczeniu i profilaktycznie
Wiele osób, którym lekarz zalecił stosowanie domowych inhalacji, zastanawia się, jaki inhalator wybrać. Jeśli urządzenie ma być stosowane u dorosłych, wówczas przede wszystkim warto zwrócić uwagę na parametry techniczne, takie jak: ciśnienie, wielkość generowanych cząstek, czas inhalacji, łatwość czyszczenia masek, dostępność filtrów, poziom głośności urządzenia itd. W przypadku, gdy kupujemy inhalator dla dzieci, cena nie powinna grać roli, warto raczej zwrócić uwagę na szybkość inhalacji, głośność pracy urządzenia, a przede wszystkim na dostępność ustników, masek i końcówek dla dzieci. Większość modeli dostępnych na rynku ma w zestawie z urządzeniem maski pediatryczne do inhalatora, specjalne ustniki dla dzieci lub końcówkę w kształcie smoczka. Często także sam wygląd inhalatora przeznaczonego dla dzieci ma zachęcić maluchy do inhalacji. Kształt kolorowego zwierzątka lub ulubionej postaci z bajki z pewnością zmniejszy obawę dziecka przed inhalacją i zamieni się w zabawę.