Suchy kaszel zwykle pojawia się w początkowej fazie infekcji, a wiąże się on z podrażnieniem gardła, czy to przez ściekającą z nosa i zatok wydzielinę, czy suche i ostre powietrze. Zwykle taki kaszel jest objawem infekcji wirusowej, ale kiedy napad pojawia się w nocy i towarzyszy mu zwężenie dróg oddechowych może być związany z zapaleniem krtani. W takim wypadku niezbędna jest natychmiastowa konsultacja lekarska.
Suchy kaszel u dziecka, który trwa przewlekle i nie jest związany z infekcją, powinien dać rodzicom do myślenia i poszerzenia diagnostyki, ponieważ może być on spowodowany alergią, bądź chorobą refluksową.
Leki na suchy kaszel dla dzieci
W przypadku napadu suchego kaszlu podajemy dziecku syrop, który ma za zadanie go zatrzymać. Bezpieczną substancją, którą można podać naszym pociechom już od 2. roku życia jest cytrynian butamiratu. Znajduje się on w wielu syropach na kaszel suchy dla dzieci. Wspomagająco można również sięgać po syropy homeopatyczne na kaszel, jak np. Drosetux. Należy jednak pamiętać, że zatrzymywanie kaszlu powinno odbywać się tylko kiedy jest to konieczne, ponieważ stosowanie leków przeciwkaszlowych uniemożliwia oczyszczanie dróg oddechowych z zalegającej wydzieliny. Dlatego często leki zatrzymujące kaszel stosowane są tylko na noc, aby ułatwić spokojny sen maluchowi, a w ciągu dnia zalecane są preparaty na kaszel mokry, które umożliwią ewakuację zalegającej flegmy z dróg oddechowych i nie pozwolą na dalszy rozwój infekcji.
Sposób na suchy kaszel u dzieci – wspomaganie leczenia
Dobrym rozwiązaniem w przypadku suchego kaszlu u dzieci jest zastosowanie preparatów o działaniu powlekającym i łagodzącym na gardło, pozwoli to ograniczyć drapanie w gardle, a tym samym napady bezproduktywnego kaszlu. Mowa tutaj głównie o ziołowych syropach na bazie tymianku lub prawoślazu. Bardzo dobrze sprawdza się także nebulizacja za pomocą soli fizjologicznej, która pozwoli nawilżyć głębsze partie dróg oddechowych oraz dbanie o to, by powietrze w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko nie było zbyt suche.