Preparaty z kwasem foliowym dla kobiet w ciąży bez recepty
Zaleca się, aby kwas foliowy przed ciążą przyjmować przez co najmniej 3 miesiące przed planowanym poczęciem (np. jako popularny kwas foliowy Folic). Niedobór kwasu foliowego objawia się apatią, zmęczeniem, bezsennością, zawrotami głowy oraz anemią. Kwas foliowy bez recepty powinny przyjmować także kobiety mające obfite miesiączki. A jakie kwas foliowy dawkowanie powinien mieć? Preparaty zawierające kwas foliowy dla kobiet w ciąży zwykle ma dawkę 0,4 mg dziennie. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów zawierających kwas foliowy. Apteka internetowa oferuje szereg suplementów uzupełniających niedobór tej substancji, w postaci tabletek, także jako kwas foliowy dla mężczyzn i dla całej rodziny.
Kwas foliowy w żywności występuje w postaci folianów. A w czym jest kwas foliowy? Bogatym źródłem witaminy B9 są produkty zbożowe z pełnego przemiału, ciemnozielone warzywa, surowe owoce oraz nasiona strączkowe. Problemem jest niska stabilność tej substancji. Pod wpływem wyższej temperatury i działania promieniowania słonecznego kwas foliowy rozpada się dość szybko. Podobnie działa na niego zbyt długie przechowywanie żywności. Gotowanie warzyw powoduje utratę nawet 70% zawartości folianów. Najlepiej owoce i warzywa spożywać na surowo, zwłaszcza w towarzystwie witaminy C, która chroni kwas foliowy przed rozpadem. Ciekawostką jest fakt, że z pożywienia organizm przyswaja jedynie około połowy zawartych w niej folianów, natomiast przyswajalność kwasu foliowego z suplementów diety jest niemal całkowita. To bardzo nietrwały związek, ponadto nie magazynuje się na długo w organizmie, należy go dostarczać z codzienną dietą.
Leki z kwasem foliowym dla kobiet w ciąży bez recepty
Preparaty z kwasem foliowym (witaminą B9) dla ciężarnych dostarczają odpowiednie dawki witaminy B9, która jest kluczowa dla prawidłowego rozwoju płodu. Niedobór kwasu foliowego w ciąży może skutkować nie tylko uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego u dziecka, ale również innymi komplikacjami ciążowymi. Leki z kwasem foliowym dla kobiet w ciąży zmniejszają ryzyko zahamowania wzrostu płodu, odklejenia się łożyska i urodzenia dziecka o niskiej masie ciała. Ograniczają też niebezpieczeństwo związane z rozwojem nadciśnienia. Są to następstwa niedoboru kwasu foliowego, który może mieć znaczący wpływ na przebieg ciąży. Dlatego właśnie tak ważne jest stosowanie preparatów z kwasem foliowym przez kobiety starające się o dziecko i te, które zaszły w ciążę. Zgodnie z aktualnymi zaleceniami, każda kobieta, będąca w wieku rozrodczym, powinna regularnie przyjmować zalecana dawki kwasu foliowego. Wynika to z faktu, że znaczący odsetek ciąż jest nieplanowanych.
Preparaty z kwasem foliowym dla kobiet w ciąży bez recepty – jak dawkować?
Leki z kwasem foliowym w ciąży należy przyjmować przed zapłodnieniem i kolejno przez wszystkie trzy trymestry ciąży. Zalecana dawka kwasu foliowego przed zapłodnieniem wynosi 0,4 mg na dobę. W I trymestrze ciąży jest to 0,4-0,8 mg. W drugim i trzecim trymestrze ciąży, preparaty z kwasem foliowym należy przyjmować w dawce 0,6-0,8 mg na dobę. Nie należy przekraczać dawki 1 mg witaminy B9 w ciągu dnia.
Preparaty z kwasem foliowym w większych dawkach zalecane są kobietom, które w przeszłości urodziły dziecko z wadą cewy nerwowej, lub u której w rodzinie był taki przypadek. Najczęściej należy wówczas przyjmować 4 mg kwasu foliowego na dobę. W każdej takiej sytuacji trzeba jednak indywidualnie przedyskutować z lekarzem dawkę kwasu foliowego, która jest potrzeba. Leki i suplementy diety z kwasem foliowym dla kobiet ciężarnych dostępne są w różnych dawkach. W każdym okresie ciąży można więc stosować preparat z kwasem foliowym w zalecanej ilości.