Lioton 1000 polecany jest jako lek wspomagający w chorobach żył powierzchownych: w zapaleniu żył, zakrzepowym zapaleniu żył, żylakach kończyn dolnych, krwiakach podskórnych, stłuczeniach, obrzękach i i leczeniu przerosłych blizn i bliznowców.
Lioton 1000 zawiera heparynę, wykazuje działanie miejscowe przeciwzakrzepowe, przeciwobrzękowe i przeciwzapalne. Heparyna jest wykrywana we krwi do 24 h po podaniu miejscowym; maksymalne stężenie pojawia się po 8 h. Wydalanie następuje głównie przez nerki.
Lioton 1000 w jednym gramie żelu zawiera 8,5 mg (1000 j.m.) soli sodowej
Lioton 1000 należy stosować 1-3 razy na dobę, nakładając 3-10cm żelu na chorobowo zmienione miejsce na skórze. Delikatnie wmasować aż do wchłonięcia żelu. W przypadku ostrych obrzęków po tępych urazach zaleca się stosowanie leku przez okres do 10 dni a w przypadku leczenia chorób żyl powierzchownych od 1 do 2 tygodni.
Lioton 1000 nie należy stosować przy nadwrażliwości na składniki preparatu lub parabeny. Nie stosować na otwarte lub zakażone rany, błony śluzowe, zmiany skórne niewiadomego pochodzenia oraz w przypadku krwawień. Bezpieczeństwo stosowania u dzieci , kobiet w ciąży i okresie karmienia piersią nie zostało ustalone - należy zachować ostrożność.
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skontaktuj się z lekarzem bądź farmaceutą. Nie stosuj po upływie terminu ważności podanego na opakowaniu.