Preparaty na łojotokowe zapalenie skóry
Kosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry mogą znacząco poprawić stan i wygląd skóry. ŁZS jest chorobą przewlekłą. Między okresami zaostrzania objawów, pacjent może nie odczuwać żadnych symptomów choroby. W leczeniu stosuje się preparaty na łojotokowe zapalenie skóry zawierające takie substancje jak ichtiol, siarka, pirytonian cynku, mocznik i dziegcie. W przypadku pojawienia się dolegliwości na owłosionej skórze głowy, zaleca się stosować szampony o działaniu przeciwgrzybiczym i zmniejszającym wydzielanie łoju przez skórę. Szampon na łojotokowe zapalenie skóry łagodzi też świąd i działa przeciwzapalnie. Oddziałuje bezpośrednio na przyczynę choroby. Warto pamiętać, aby stosując preparaty na ŁZS w postaci szamponu, pozostawić wytworzoną na włosach pianę przez okres kilku minut. Takie działanie wpływa korzystnie na efektywność leczenia.
Preparaty na łojotokowe zapalenie skóry przynoszą chorym ulgę i poprawiają komfort życia. Odpowiednio dobrane kosmetyki mogą zmniejszyć konieczność częstego sięgania po sterydy. Ich nadużywanie może bowiem prowadzić do licznych działań niepożądanych. Powinny być więc wykorzystywane tylko w przypadku wyraźnej konieczności. Środki na łojotokowe zapalenie skóry bez recepty przeznaczone są też do stosowania na skórze gładkiej, nieowłosionej. Nawilżają skórę i przynoszą jej ukojenie. Łagodzą uporczywe swędzenie i zmniejszają zaczerwienienie. Wspierają też procesy regeneracji skóry.
Co stosować na łuszczycę?
Preparaty na łuszczycę dostępne bez recepty lekarskiej pomagają pozbyć się łusek ze skóry, a dodatkowo hamują ich powstawanie. Częstym składnikiem kosmetyków na łuszczycę jest mocznik i kwas salicylowy. Ich zadaniem jest złuszczenie zrogowaciałego, twardego naskórka. Poza efektem estetycznym, umożliwia to również lepszą penetrację innych składników aktywnych do skóry. Chorzy powinni stosować preparaty silnie natłuszczające również w okresie remisji choroby. Zaleca się nie dopuszczać do nadmiernego przesuszania się naskórka.
Kremy na łuszczycę hamują łuszczenie się skóry. Poprawiają jej elastyczność i hamują swędzenie. Przywracają skórze równowagę hydrolipidową i wzmacniają jej ochronę przed szkodliwymi czynnikami. Preparaty na łuszczycę bez recepty można stosować najczęściej kilka razy dziennie, w zależności od potrzeb pacjenta. Jeśli w ich składzie znajdują się sterydy, należy ściśle przestrzegać dawkowania zaleconego przez lekarza.