Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

7 błędów popełnianych podczas mierzenia ciśnienia krwi

2021-10-05
7 błędów popełnianych podczas mierzenia ciśnienia krwi

Codzienne pomiary ciśnienia krwi to zalecenie dla wielu osób, które mają problem z sercem i układem krążenia. Aby jednak móc monitorować swój stan zdrowia, należy wybrać dobry ciśnieniomierz i dobrze poznać zasady prawidłowego pomiaru. Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi? O czym pamiętać, aby pomiary były wiarygodne? Podpowiadamy.

 

Nadciśnienie tętnicze to jedna z najczęstszych chorób przewlekłych wśród osób cierpiących na dolegliwości kardiologiczne. Regularny, codzienny pomiar ciśnienia krwi pozwala nie tylko kontrolować chorobę, ale także wykryć ją na wczesnym etapie. Osoby w grupie ryzyka powinny zaopatrzyć się w aptece w ciśnieniomierz do samodzielnego mierzenia ciśnienia. Na rynku do wyboru są:

 

  • najprostsze ciśnieniomierze zegarowe – są tanie, jednak uzyskanie wiarygodnych pomiarów wymaga pewnych umiejętności i doświadczenia w ich obsłudze
  • ciśnieniomierze półautomatyczne – z ręczną pompką do napełnienia mankietu i elektroniczną stacją bazową
  • ciśnieniomierze automatyczne – to dobra opcja szczególnie dla starszych osób; aparat do mierzenia ciśnienia większość czynności wykonuje sam, wymaga zwykle tylko włączenia i prawidłowego założenia mankietu; najczęściej w aptece mamy do wyboru ciśnieniomierze naramienne lub nadgarstkowe.

 

Po wyborze najlepiej pasującego modelu aparatu do mierzenia ciśnienia, warto dokładnie zapoznać się z instrukcją i sposobem użytkowania. Oprócz tego kluczowe jest stosowanie się do kilku ważnych zasad, aby wiedzieć, jak mierzyć ciśnienie.

 

Prawidłowy pomiar ciśnienia krwi – jak to robić?

 

Aby pomiar rzeczywiście odzwierciedlał stan naszego zdrowia, należy się do niego odpowiednio przygotować. Należy także wiedzieć, jaka jest prawidłowa wartość ciśnienia krwi. Norma zależy od wielu czynników: wieku, płci, stanu zdrowia, chorób towarzyszących. Dlatego warto skonsultować z lekarzem kardiologiem, jaki jest zakres prawidłowych wartości ciśnienia krwi w naszym konkretnym przypadku. 

 

Jak wykonać pomiar ciśnienia? Oto kilka prostych zasad:

1. Odpocznij przed pomiarem, najlepiej przynajmniej 15-20 minut w stabilnej pozycji siedzącej. Usiądź wygodnie w fotelu, rozluźnij się, ureguluj tętno.

2. Podwiń rękaw koszuli lub swetra, pomiar należy wykonywać na gołej skórze.

3. Ręka powinna luźno opierać się na stabilnej powierzchni (oparcie fotela, blat stołu), wzdłuż ciała, zgięta w łokciu. Należy pamiętać, aby nie wykonywać żadnych ruchów tą ręką. Każde przesunięcie, skurcz czy ruch wpływa na wynik pomiaru.

4. Podczas pomiaru siedź spokojnie, nic nie mów, nie poruszaj ręką, staram się nie zmieniać położenia mankietu. Czekaj cierpliwie na kolejne komunikaty aparatu.

 

Najczęstsze błędy popełniane przy pomiarze ciśnienia

 

Mają one ogromny wpływ na wyniki, dlatego warto pamiętać, aby ich unikać.

 

Błąd 1: Pomiar wykonywany tuż po aktywności fizycznej

Aby wynik był prawidłowy, należy przynajmniej przez 15 minut przed pomiarem spokojnie posiedzieć w fotelu lub na krześle. Uprawianie sportu czy wejście na 4 piętro na krótką chwilę przed mierzeniem ciśnienia poważnie zaburzy wyniki. Należy najpierw uspokoić tętno i ustabilizować ciśnienie.

 

Błąd 2: Pomiar tuż po obfitym posiłku.

Metabolizm i przemiana materii też mają wpływ na ciśnienie. Dlatego pomiary lepiej wykonywać na w czasie między posiłkami.

 

Błąd 3: Wykonywanie pomiarów po wypiciu kawy lub alkoholu.

Używki mogą powodować podwyższenie ciśnienia, co zaburzy wyniki i utrudni poznanie prawdziwych informacji na temat stanu zdrowia.

 

Błąd 4: Pomiary podczas choroby i gorączki.

Szczególnie gorączka powoduje zawyżanie wyników pomiarów. Warto o tym pamiętać i w dzienniczku pomiarów zaznaczyć, że pomiar może być nieco przekłamany z powodu choroby.

 

Błąd 5: Niewłaściwa pozycja podczas pomiaru. 

Uniesiona ręka, źle ułożona, nie podparta lub poruszanie nią podczas pomiarów skutkują zaburzeniem prawidłowych wyników. Warto ściśle stosować się do zasad związanych z przyjmowaniem odpowiedniej pozycji podczas mierzenia ciśnienia.

 

Błąd 6: Złe założenie mankietu i jego niedokładne napompowanie.

O ile ciśnieniomierze automatyczne najczęściej są w stanie poinformować o złym ułożeniu mankietu i same regulują poziom jego napełnienia, o tym przy ciśnieniomierzach ręcznych z pompką trzeba wiedzieć, jak go prawidłowo obsługiwać, by uzyskać miarodajne wyniki. Należy także pamiętać, że mankiety do ciśnieniomierzy mają różne rozmiary, należy wybrać ten najlepiej pasujący. 

 

Błąd 7: Wykonywanie pomiar na ręce ubranej w koszulę lub sweter.

Prawidłowy wynik pomiaru mamy szansę uzyskać tylko w sytuacji, kiedy mankiet zakłada się na gołą, niczym nie osłoniętą skórę. Zakładanie mankietu na ubranie i próba mierzenia ciśnienia w ten sposób da błędne wyniki.

 

Warto także pamiętać, czy co pewien czas sprawdzać poprawność działania urządzenia do mierzenia ciśnienia. Niektóre ciśnieniomierze mogą wymagać kalibracji. Ważny jest taka poziom naładowania urządzenia oraz sposób jego przechowywania. Warto postępować zgodnie z zaleceniami producenta.

 

Sprawdź modele ciśnieniomierzy >>

 

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.31 / 5.00 391 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-11-21
Super polecam
2023-09-06
drogie Panie, nie znikajcie na zaplecze (czasami 5 min. i dłużej) !!!
pixel