Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Blizny potrądzikowe – skąd się biorą, jak je leczyć?

2021-10-05
Blizny potrądzikowe – skąd się biorą, jak je leczyć?

Charakterystyczne, kraterowate wgłębienia na skórze to dosyć powszechny defekt kosmetyczny wśród dorosłych. Blizny zanikowe są pozostałością po trądziku w młodzieńczych latach, który nie został odpowiednio wyleczony. Czy blizny po trądziku da się zmniejszyć? Jak wygląda leczenie blizn potrądzikowych? Jakie kremy na blizny stosować? Podpowiadamy.

 

Choć nie są zagrożeniem dla zdrowia, stanowią pewien defekt kosmetyczny. Wpływają na samoocenę i mogą być przyczyną kompleksów i problemów w nawiązywaniu relacji. Po przebytym trądziku w młodzieńczym wieku, mogą zostać w postaci niewielkich wgłębień na skórze w zasadzie na całe życie. Poprzez stosowanie maści i kremów na blizny, można znacznie zmniejszyć ich widoczność. Im wcześniej rozpoczniemy leczenie blizn potrądzikowych, tym większa szansa na osiągnięcie zadowalających efektów. Można się ich pozbyć także zwracając się po profesjonalną pomoc lekarzy medycyny estetycznej.

 

Skąd się biorą blizny po trądziku?

 

Te trwałe zmiany skórne mają kilka przyczyn, które zwykle pojawiają się jednocześnie podczas przebiegu choroby. Należą do nich:

  • niewłaściwa higiena i nieodpowiednie zabiegi kosmetyczne (lub ich brak) w przebiegu choroby
  • nieprawidłowe leczenie wyprysków na skórze
  • wyciskanie i rozdrapywanie pojawiających się i gojących się krostek
  • zakażenia zmian skórnych, głęboko umiejscowiona infekcja bakteryjna.

Szczególnie są nimi zagrożone osoby, które w wieku młodzieńczym zmagają się z bardzo nasilonym trądzikiem. Dużo ropnych zmian skórnych wymaga szczególnej dbałości o higienę i właściwe zabiegi pielęgnacyjne. Zwiększa się wówczas także znacznie ryzyko nadkażenia zmian na skórze i rozwoju stanów zapalnych, a infekcje bakteryjne wymagają często sięgnięcia po leki z antybiotykami stosowane miejscowo lub ogólnoustrojowo.

 

Jak powstają blizny potrądzikowe?

 

Przy stanach zapalnych, zaczerwienieniu zmian skórnych i głębokich infekcjach mogą powstać trudno gojące się rany. Kiedy już zostaną wyleczone, mogą pozostawić blizny w postaci niewielkich wgłębień na skórze. Nie towarzyszą im przebarwienia, ale skóra w ich obrębie ma mniejszą elastyczność niż otaczające ją fragmenty, jest też cieńsza.

Wielkość, głębokość i rozległość zmiany potrądzikowej jest zależna od stopnia nasilenia trądziku, stopnia rozwoju infekcji oraz zaburzeń, jakie pojawiły się podczas gojenia. Skóra trądzikowa wymaga specjalnej pielęgnacji, warto ją opracować w porozumieniu z dermatologiem. Przy dużym nasileniu niekiedy lekarz zaleca uzupełnienie codziennej pielęgnacji o leki na trądzik stosowane miejscowo.

 

Krem na blizny potrądzikowe – kiedy stosować?

 

Przy nasilonych trądzikowych zmianach na skórze istnieje duże ryzyko pojawienia się blizn po ich zagojeniu. Chcąc tego uniknąć, warto być na bieżąco z lekarzem dermatologiem, który w odpowiednim momencie włączy właściwe metody kuracji.

Jeśli pojawiają się blizny po wygojeniu zmian trądzikowych, warto zapytać specjalistę czy i w jaki sposób możemy je leczyć i zmniejszać ich widoczność. Bowiem im młodsza i świeższa blizna, tym większa szansa na osiągnięcie zadowalających efektów. W warunkach domowych stosuje się do tego celu preparaty na blizny, nie należy ich jednak stosować na skórę ze zmianami chorobowymi. 

Terapia jest zwykle długotrwała, a czas jej stosowania jest zależny od wieku blizn, ich rozległości i głębokości. W przypadku trądziku zmiany lokalizują się w obrębie twarzy, która wymaga nieco innej pielęgnacji i innej terapii na blizny niż w przypadku zmian zlokalizowanych w innych częściach ciała. Dlatego aby stosowanie preparatów na blizny przyniosło zamierzone efekty, należy je używać umiejętnie, najlepiej w porozumieniu z dermatologiem.

 

Leczenie blizn potrądzikowych

 

W bliźnie zanikowej po trądziku widoczne jest charakterystyczne wgłębienie. Wynika ono z faktu, że w tym miejscu skóra jest znacznie cieńsza. Usuwanie blizn potrądzikowych polega zatem na wypełnianiu tych zagłębień oraz wyrównywaniu sąsiadujących obszarów skóry. 

Zadowalającą skuteczność dają mechaniczne zabiegi usuwania blizn po trądziku. Fizycznie mobilizują one skórę do odbudowania struktury skóry, pobudzają produkcję kolagenu w miejscu wgłębienia. Należą do nich zarówno peelingi mechaniczne, które można stosować w domu, jak i profesjonalne zabiegi kosmetyczne, takie jak: mikrodermabrazja, usuwanie blizn laserem frakcyjnym czy mezoterapia igłowa. Aby jednak sięgnąć po te metody należy najpierw wyleczyć istniejące zmiany trądzikowe i ustabilizować stan skóry. Bowiem mechaniczne podrażnienie wyprysków może spowodować otwarcie zmian i rozsianie się bakterii na obszar całej twarzy.

 

Choć istnieją skuteczne metody spłycenia i zmniejszenia widoczności blizn potrądzikowych, zdecydowanie lepiej im zapobiegać niż je potem leczyć. Warto postawić na dobre preparaty do pielęgnacji cery trądzikowej i oprzeć się na doświadczeniu swojego lekarza dermatologa. Jednak w przypadku pojawienia się charakterystycznych zmian po zagojeniu się wyprysków, warto sięgnąć po preparaty z apteki na blizny potrądzikowe.

 

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.32 / 5.00 389 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-09-06
drogie Panie, nie znikajcie na zaplecze (czasami 5 min. i dłużej) !!!
2022-12-08
Polecam. Jeśli mają wszystkie leki bardzo szybko jest przesyłka, dłużej się czeka gdy nie ma jakiegoś leku (zależy też jaki lek), ale jeśli już go otrzymają to szybko wysyłają.
pixel