Ból ucha – jakie sposoby są najlepsze?

Ból ucha każdemu potrafi uprzykrzyć życie. Przyczyn dolegliwości może być wiele – od infekcji grzybiczej przez uraz mechaniczny po infekcję bakteryjną. Jeśli męczy Cię ból ucha, przed wizytą u lekarza możesz spróbować sobie pomóc domowymi sposobami. Pamiętaj tylko, żeby nie zwlekać z wizytą u specjalisty. Nie wszystkie domowe sposoby są odpowiednie przy każdym schorzeniu. Jakie metody się sprawdzą?
Z tego artykułu dowiesz się, jakie domowe sposoby polecane są na infekcję ucha oraz jakie leki i preparaty medyczne polecane są w przypadku bólu ucha. |
Spis treści:
- Ból ucha – jakie są przyczyny?
- Jakie są domowe sposoby na ból ucha?
- Preparaty bez recepty na ból ucha;
- Podsumowanie.
Ból ucha – jakie są przyczyny?
Najczęściej przyczyną bólu ucha zewnętrznego jest infekcja bakteryjna, grzybicza, zalegająca woskowina lub uraz mechaniczny. Jeśli problem leży w uchu środkowym, można podejrzewać zapalenie błony bębenkowej, ucha środkowego, wyrostka sutkowatego lub rozwijający się nowotwór.
Czasami bywa tak, że ból ucha jest przyczyną innej dolegliwości – choroby zębów, nerwobólu nerwu trójdzielnego, kręczu szyi czy zapalenia ślinianek. Zawsze warto skonsultować się z lekarzem. Jednak póki do niego nie trafisz, możesz wypróbować jeden z domowych sposobów, które pomagają na ból narządu słuchu.Jakie inne objawy pojawiają się, gdy choruje ucho?
- gorączka;
- ból głowy;
- uczucie zatkania ucha;
- wyciek treści ropnej;
- pogorszenie słuchu;
Istnieją różne rodzaje zapalenia narządu słuchu, ale najczęstsze z nich to ostre lub przewlekłe zapalenie ucha środkowego.
Jakie są domowe sposoby na ból ucha?
Ciepły okład
Możesz użyć w tym celu termoforu, butelki wypełnionej gorącą wodą lub ręcznika namoczonego w ciepłej wodzie. Ciepło przynosi ulgę, powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, zwiększa przepływ krwi. Pamiętaj, żeby woda w termoforze lub butelce nie była zbyt gorąca!
Olejek kamforowy
Olejek należy wmasować delikatnie w skórę za uchem. Ma on działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Lekko rozgrzewa. Dobrze sprawdza się w stanach zapalnych ucha środkowego i zewnętrznego.
Niesteroidowe leki przeciwzapalne i przeciwbólowe
Nigdy nie należy przekraczać zalecanej dawki takich leków. Pamiętaj też, że ich działanie może zamaskować problem, dlatego nie przesadzaj z ich używaniem zwłaszcza wtedy, gdy zbliża się wizyta u lekarza.
Imbir i czosnek
Choć niektórzy doradzają stosowanie takich produktów w przypadku bólu ucha, to my stanowczo tego odradzamy. Pomimo tego, że zarówno czosnek, jak i imbir działają przeciwzapalnie, to jednak wkładanie czegokolwiek do ucha jest niebezpieczne i może powodować poważne problemy zdrowotne. Wykorzystaj je lepiej w kuchni!

Preparaty bez recepty na ból ucha
Akustone Alert krople do uszu, 15 ml – zalecany w stanach zapalnych ucha zewnętrznego, przeznaczony dla dorosłych i dzieci powyżej 3. roku życia. Hamuje rozwój chorobotwórczych drobnoustrojów w zewnętrznym przewodzie słuchowym.
Cue krop.do uszu 15 ml – preparat zmiększający woskowinę, wspomaga leczenie stanów zapalnych przewodów słuchowych, łagodzi podrażnienia. Ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Może być stosowany zarówno przez dzieci, jak i dorosłych.
Lix przeciwbólowe krople do uszu 7 g – wspomagają leczenie stanów zapalnych, łagodzą takie objawy jak ból, obrzęk czy swędzenie zewnętrznego przewodu słuchowego. W składzie znajdziesz 0,5% roztwór chlorowodorku lidokainy w bezwonny glicerolu.
Ototalgin krople do uszu 200mg/g, 10 g – krople w 1 g zawierają 200mg salicylanu choliny. Do stosowania w przypadkach stanów zapalnych zewnętrznego przewodu słuchowego. Łagodzą świąd, ból i zaczerwienienie.
OTINUM 20% KROPLE DO USZU 10 g – dzięki temu, że zawiera salicylan choliny, wykazuje właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne. Sprawdza się w przypadku zapalenia ucha zewnętrznego i środkowego. Nie należy przekraczać zalecanej dawki. Zwykle stosuje się trzech do czterech kropli na dobę.
UCHOLEK FORTE, krople do uszu 20 ml – krople mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, mogą być stosowane zapobiegawczo u osób, które dręczą częste infekcje dróg słuchowych. Działają wspomagająco przy leczeniu infekcji bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych.

Podsumowanie
Zapalenie ucha środkowego to infekcja bakteryjna lub wirusowa, która atakuje przewód słuchowy i powoduje ból, zaczerwienienie, obrzęk oraz gorączkę. Przewlekłe zapalenie ucha środkowego jest wynikiem gromadzenia się płynu przez ponad trzy miesiące. Objawy obejmują dzwonienie w uszach (szum), ból w uszach i szyi, a nawet utratę słuchu.
Nigdy nie należy lekceważyć tego typu objawów. Konsultacja z lekarzem jest niezbędna, chociaż zanim do niej dojdzie, możesz spróbować wspomóc się domowymi sposobami, które pomagają zwalczać niektóre objawy.
Jeśli męczą Cię częste infekcje uszu, niektóre leki i preparaty medyczne możesz stosować zapobiegawczo.