Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Choroba lokomocyjna. Jak pomóc sobie i dziecku?

2022-10-16
Choroba lokomocyjna. Jak pomóc sobie i dziecku?

Choroba lokomocyjna, czyli inaczej kinetoza, to bardzo przykra przypadłość, która może dopaść każdego – zarówno dorosłego, jak i dziecko. Nawet zwierzęta domowe są na nią narażone. Jak pomóc sobie i dziecku, jeśli właśnie Was to spotkało? Jak przygotować się do podróży? I czy można zapobiec nieprzyjemnym dolegliwościom?

Spis treści:

  1. Choroba lokomocyjna – jak przygotować się do podróży?;
  2. Choroba lokomocyjna – jak pomóc sobie w czasie podróży?;
  3. Produkty medyczne z apteki na chorobę lokomocyjną;
  4. Podsumowanie.

Choroba lokomocyjna – jak przygotować się do podróży?

Choroba lokomocyjna dopada najczęściej dzieci w wieku od dwóch do dwunastu lat, ale może dotknąć także dorosłego. Do objawów zaliczamy: nudności, wymioty, zawroty głowy, bladość, wzmożoną senność i uczucie rozbicia. Także choroba morska to odmiana choroby lokomocyjnej. Objawy pojawiają się na skutek zaburzeń odczuwania ruchu przez nasze zmysły. Najczęściej objawy pojawiają się podczas podróży samochodem, samolotem lub statkiem. Dużo rzadziej w trakcie jazy pociągiem lub tramwajem. 

Jak przygotować dziecko i siebie do podróży, gdy wiemy, że mogą pojawić się dolegliwości związane z kinetozą?

Nie najadaj się, zjedz lekki posiłek, na około godzinę przed planowanym odjazdem. Unikaj w tym dniu gazowanych, słodzonych napojów i słonych przekąsek. Weź w podróż torebki plastikowe na wypadek, gdyby nie było możliwości, żeby zatrzymać pojazd, którym jedziesz. Weź wodę mineralną, niegazowaną. 

Choroba lokomocyjna – jak pomóc sobie w czasie podróży?

Wybieraj zawsze miejsce przodem do kierunku jazdy. Unikaj czytania książek, gazet. Nie baw się telefonem czy tabletem w trakcie podróży. Staraj się nie skupiać wzroku na uciekających za oknem obrazkach. Jedź przy uchylonym oknie lub z włączoną klimatyzacją. Jeśli to tylko możliwe, wybierz podróż pociągiem. Jeśli masz taką możliwość, przybierz pozycję leżącą lub półleżącą – organizm łatwiej zniesie wtedy dolegliwości. Staraj się słuchać muzyki, książki lub podcastu – to odwróci uwagę organizmu od samej podróży. Spróbuj zastosować chłodne okłady na czoło i kark. Jeśli to tylko możliwe rób przerwy, postoje, w czasie których Ty lub Twoje dziecko będziecie mogli pooddychać świeżym powietrzem.

Produkty medyczne z apteki na chorobę lokomocyjną

W aptece znajdziesz duży wybór środków przeciw chorobie lokomocyjnej zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Na przykład AVIOMARIN, 50 mg, 10 tabletek – jedna tabletka zawiera 50 mg dimenhydraminy, która działa przeciwwymiotnie, uspokajająco i przeciwuczuleniowo. Nie należy przekraczać zalecanej dawki. Preparat działać zaczyna po około dwudziestu, trzydziestu minutach od podania.

LOKOMOTIV, 6 pastylek do ssania zawiera suchy wyciąg z korzenia imbiru, który działa przeciwwymiotnie, nie powoduje senności, więc można po tym środku prowadzić pojazdy. Jest to także dobry środek dla dzieci – forma słodkiej pastylki na pewno przekona maluchy do zażycia preparatu.

Ciekawym produktem są opaski akupresurowe przeciw mdłościom, zapobiegają wymiotom, nie tylko przy chorobie lokomocyjnej, ale także podczas chemioterapii czy przy nudnościach o innym podłożu. Zaczynają działać już po upływie dwóch minut i nie mają żadnych skutków ubocznych, nawet podczas długotrwałego stosowania. Mogą być używane zarówno przez dzieci, jak i przez dorosłych.

Imbisan krople, 30 ml – to wysokiej jakości suplement diety, który zawiera między innymi ekstrakt z imbiru, ekstrakt z rumianku, L-alanina i witaminy z grupy B. Dzięki temu zapobiega wymiotom, nudnościom, łagodzi dolegliwości jelitowo-żołądkowe, zmniejsza uczucie dyskomfortu i zawroty głowy. Może być przyjmowany przez dzieci.

Lek homeopatyczny HEEL VERTIGOHEEL 50 tabletek, w którego składzie znajdziesz: Petroleum rectificatum D8, Ambra grisea D6, Conium maculatum D3, Anamirta cocculus D4wspomaga organizm podczas objawów choroby lokomocyjnej. Łagodzi symptomy takie jak zawroty głowy, szumy uszne, mdłości i wymioty. Przy chorobie lokomocyjnej należy zażywać jeden dzień przed podróżą i w dniu wyjazdu, trzy razy dziennie, jedną tabletkę pod język.

Podsumowanie

Choroba lokomocyjna może dotknąć każdego. Bardziej narażone są kobiety i dzieci, ale może ona spotkać także mężczyznę w sile wieku. Można łagodzić objawy tych dolegliwości, zarówno dobrym przygotowaniem do podróży, jak i środkami dostępnymi w aptece. 

Warto tak zaplanować podróż, żeby albo robić przerwy, w czasie których można pooddychać świeżym powietrzem, albo wybrać taki środek lokomocji, żeby choroba się nie ujawniła. Lepiej jeździć pociągiem, a jeśli już autobusem, to wybrać miejsce w samym środku. Należy powstrzymać się od czytania czy oglądania czegoś na małym ekranie. Lepiej posłuchać muzyki lub książki w formie audiobooka.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.31 / 5.00 391 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-08-25
Zamawialam kolejny raz i jestem tak samo zadowolona. Szybko i na temat.
2022-12-08
Solidna apteka. Polecam
pixel