Co na ból zatok - jakie tabletki, domowe sposoby?

Bolące zatoki potrafią skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Jak rozpoznać zapalenie zatok? Czy wiesz, jak odróżnić objawy chorych zatok od kataru? Podpowiadamy, jakie są sposoby na ból zatok. Podpowiadamy, jak sobie radzić z tą dolegliwością.
Zapalenie i ból zatok - objawy
Zapalenie zatok często zaczyna się niewinnie. Po przebytym przeziębieniu lub innej chorobie dróg oddechowych zostaje tylko katar. Tylko że katar nie mija, co więcej – pojawiają się też inne objawy, z których najbardziej charakterystyczny jest ból głowy od zatok, szczególnie w okolicy nasady nosa i czoła. Ból głowy przy zatokach nasila się przy pochylaniu, przy zmianach ciśnienia, przy nacisku w okolicach zatok oraz po przebudzeniu w godzinach porannych. Dodatkowo może pojawić się gorączka (około 38⁰C). Chore tkanki wyściełające zatoki wytwarzają ropną zielonkawą wydzielinę, która zatyka nos oraz spływa po tylnej ścianie gardła. Skutkuje to przymusem oddychania przez usta, niemożnością wyczyszczenia nosa, a wydzielina w gardle wywołuje kaszel i przykry zapach z ust.
Zapalenie zatok – przyczyny
Stan zapalny w zatokach najczęściej rozwija się wskutek infekcji wirusowych, rzadziej bakteryjnych lub grzybiczych. Częstymi przyczynami są niedoleczone infekcje dróg oddechowych i próchnica zębów. Także alergicy i osoby chore na astmę mają większą skłonność do rozwoju stanów zapalnych w zatokach. Wśród czynników sprzyjających rozwojowi zapalenia zatok wymienia się: skrzywienie przegrody nosowej, małżowinę puszkową, przerost migdałków (gardłowego lub podniebiennych).
Skąd się bierze silny ból zatok?
Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy najpierw nieco sięgnąć do wiedzy anatomicznej. Zatoki przynosowe to niewielkie jamy wypełnione powietrzem zlokalizowane w okolicy nosa, połączone z nim ujściem wyścielonym błoną śluzową. Są swoistą barierą ochronną przed wnikającymi drobnoustrojami, oprócz tego amortyzują delikatne struktury mózgu przez urazami, nawilżają, ogrzewają i oczyszczają wdychane przez nos powietrze, a także biorą udział w modulacji głosu. Gdy dojdzie do rozwoju stanu zapalnego w obrębie zatok, wówczas powstaje wydzielina zatykająca ich ujścia. Powietrze uwięzione wewnątrz nie może swobodnie przemieszczać się i naciska na ściany zatok, co wywołuje ból głowy i okolic twarzy.
Zapalenie zatok często przechodzi w stan przewlekły, a pozbycie się tej choroby jest trudne i zwykle długotrwałe, dlatego już przy pierwszych objawach warto rozpocząć leczenie bólu zatok. Jeśli płukanie zatok i stosowanie leków na zatoki dostępnych bez recepty nie przynosi poprawy, wówczas należy zgłosić się do lekarza laryngologa.
Leczenie bólu zatok
Leczenie zapalenia zatok w pierwszym etapie odbywa się głównie zachowawczo i ma za zadanie zwalczyć infekcję, zredukować obrzęk i dolegliwości bólowe oraz udrożnić nos i ujścia zatok. W tym celu warto sięgnąć po leki na ból zatok dostępne bez recepty oraz zestawy do płukania nosa i zatok.
Tabletki na ból zatok dostępne w aptece są głównie oparte na ekstraktach roślinnych, które mają rozrzedzić wydzielinę, wspomóc udrożnienie zatok i zmniejszyć dolegliwości bólowe. Wśród składników tych preparatów można znaleźć ekstrakty z takich roślin leczniczych, jak: bez czarny, dziewanna drobnokwiatowa, werbena pospolita, goryczka żółta, czosnek, tymianek, Angiographis paniculata (np. Renopuren zatoki, Sinupret lub Sinumax).
Przy bakteryjnym zakażeniu zatok włącza się dodatkowo leczenie antybiotykami. Przy przewlekłych i trudnych do wyleczenia przypadkach zapalenia zatok stosuje się leczenie operacyjne.
Domowe sposoby na zapalenie zatok
Kiedy pojawią się już pierwsze objawy bólu zatok, warto jak najszybciej wdrożyć leczenie. Zastanawiając się co na ból zatok zastosować, warto zacząć od prostych metod domowych.
Najlepszy domowy sposób na bolące zatoki to stosowanie zestawów do irygacji do płukania zatok (np. FixSin, Irigasin, Sinus Rinse czy specjalne dedykowane zestawy do płukania zatok dla dzieci np. Sinus Rinse Pediatric Kit). Płukanie zatok (irygacja) oczyści nos i zatoki, upłynni zalegającą wydzielinę i ułatwi jej ewakuację, wspomoże regenerację błony śluzowej.
Oprócz płukania zatok, warto stosować także inhalacje – w formie „parówek” lub z wykorzystaniem inhalatora do nebulizacji. Wystarczą inhalacje z soli fizjologicznej, można dodać także zioła, np.rumianek lub kilka kropli olejku kamforowego, by udrożnić i nawilżyć drogi oddechowe i zatoki.