Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czym leczyć grzybicę paznokci?

2021-10-05
Czym leczyć grzybicę paznokci?

To choroba częsta, ale wstydliwa. Leczenie grzybicy paznokci należy rozpocząć zaraz po zauważeniu pierwszych objawów. Pozwoli to zapobiec infekcji i zahamować ją na wczesnym etapie. Co przyczynia się do rozwoju zakażenia? Jak wygląda leczenie? Jak zapobiegać grzybicy paznokci? Podpowiadamy.

 

Grzybica paznokci (inaczej onychomikoza) to schorzenie o charakterze infekcyjnym, która w większości przypadków jest wywoływana przez dermatofity z rodziny Trichophyton, rzadziej przez drożdżaki czy pleśnie. Za rozwój choroby odpowiedzialne są grzyby, które normalnie bytują na zdrowej skórze każdego człowieka nie wywołując objawów chorobowych. Istnieje jednak szereg czynników, które sprzyjają rozwojowi zakażenia, należą do nich:

• stany obniżonej odporności

• choroby skórne

• zaburzenia hormonalne

• cukrzyca 

• choroby układu krążenia

• choroby autoimmunologiczne.

W dużej mierze do rozwoju grzybicy paznokci przyczynia się niewłaściwa higiena. Ale nie zawsze. To schorzenie, które może dotknąć każdego z nas, zarazić można się poprzez:

 • noszenie za ciasnego i nieprzewiewnego obuwia, co sprzyja mikrourazom i powstaniu środowiska sprzyjającego rozwojowi dermatofitów
 • używanie tego samego ręcznika, pumeksu czy przyborów toaletowych, co osoba zakażona
 • chodzenie bosymi stopami po wspólnych powierzchniach na basenach, siłowniach czy obiektach sportowych zwiększa ryzyko infekcji
 • noszenie używanego obuwia (np. na kręgielni), kupione z drugiego obiegu, które nie zostało odpowiednio zdezynfekowane i oczyszczone
 • nieskuteczna sterylizacja sprzętu po manicure, pedicure i po zabiegach podologicznych.

 

Rodzaje grzybicy paznokci

 

Dermatolodzy rozróżniają różne typy schorzenia, które wynikają z różnej lokalizacji zmian oraz różnego ich wyglądu. Najpopularniejsza jest grzybica dystalna (tzw. DLSO), która pojawia się na bokach płytki paznokciowej, z czasem wędrując ku środkowi. Paznokcie są kruche, rogowacieją, mają lekko żółtawe zabarwienie i łatwo się łamią. Pomiędzy palcami u nóg może zagnieździć się tzw. biała grzybica (tzw. SWO), która powoduje powstanie białego nalotu na płytce.

Na paznokciach rąk może pojawić się proksymalna grzybica podpaznokciowa (tzw. PSO), która często jest następstwem urazu lub towarzyszy chorobom ogólnoustrojowym, takim jak cukrzyca lub zaburzenia hormonalne. Jest jeszcze grzybica wewnątrzpaznokciowa (tzw. EO), która charakteryzuje się tym, że grzyby atakują płytkę od wewnątrz, przez co trudno dostrzec pierwsze objawy choroby.

 

Jak wygląda grzybica paznokci – objawy

 

Zaatakowany przez grzyby paznokieć zaczyna zmieniać wygląd. Pierwsze objawy łatwo przeoczyć, szczególnie gdy paznokcie pomalowane są kolorowym kryjącym lakierem. Zmiany najczęściej pojawiają się na jednym palcu, a gdy grzybica atakuje stopy, wówczas zaczyna się od zmian na paznokciu pierwszego lub piątego palca. 

Najbardziej charakterystyczne objawy grzybicy paznokci to:

 • żółte, brązowe, kremowe lub nawet czarne przebarwienia na paznokciach
 • pofałdowania i zmiana struktury płytki paznokciowej
 • kruchość i duża podatność na łamanie się
 • nieprzyjemny zapach
 • odklejanie się paznokcia
 • ból, zaczerwienienie i uczucie dyskomfortu w okolicach wałów okołopaznokciowych.

 

Co na grzybicę paznokci – preparaty z apteki

 

Co ważne, przy nawracających zakażeniach, zdecydowanie zaleca się profilaktykę. Bowiem grzybicy zdecydowanie łatwiej zapobiegać niż ją potem wyleczyć. Jest wiele preparatów chroniących przed grzybicą w postaci sprayów, dezodorantów i aerozoli o właściwościach antyseptycznych, odświeżających i ochronnych. Czego boi się grzybica paznokci? Przy częstym korzystaniu z basenów, siłowni i sauny, warto regularnie stosować środki przeciwgrzybicze, by uchronić się przed zakażeniem, np.:

 • ACERIN FUNGI dezodorant do stóp o działaniu przeciwgrzybiczym – do stosowania na co dzień, także po wizycie na basenie lub siłowni
 • STEPER aerozol do stóp – chroni przed rozwojem grzybicy stóp i paznokci, a także zapobiega powstawaniu nieprzyjemnego zapachu, który towarzyszy nadmiernej potliwości stóp
 • UNDOFEN MAX spray – to lek przeciwgrzybiczy do stosowania na skórę, który działa przeciwgrzybiczo na różne gatunki grzybów (w tym dermatofity, pleśnie i niektóre grzyby dimorficzne
 • STEPER MAX ochronny lakier do paznokci – chroni przed grzybicą, zalecany do stosowania osobom, które są podatne na nawracające infekcje grzybicze stóp i paznokci oraz dla wszystkich, którzy uczęszczają na siłownię, basen i saunę.

 

Przy pierwszych objawach warto sięgnąć po preparaty dostępne w aptece bez recepty, które w wielu przypadkach skutecznie pomogą zwalczyć nie tylko uciążliwe objawy grzybicy paznokci, ale także – jej przyczyny. 

Domowe leczenie grzybicy paznokci opiera się z jednej strony na bardzo skrupulatnym przestrzeganiu zasad higieny, a z drugiej – na regularnym stosowaniu preparatów grzybobójczych. Jeśli po zalecanym czasie stosowania farmaceutyku objawy nie ustępują, wówczas należy zwrócić się po pomoc do specjalisty, najlepiej lekarza dermatologa.

Wśród dostępnych w aptece preparatów na grzybicę dostępne są sztyfty i lakiery do paznokci o właściwościach przeciwgrzybiczych, kremy, maści czy zasypki do stóp, m.in.:

 • SCHOLL preparat na grzybicę paznokci FUNGAL NAIL - to zestaw składający się z zestawu jednorazowych pilniczków i preparatu do nakładania na spiłowane paznokcie
 • STEPER sztyft do paznokci przeciwgrzybiczy  - to połączenie 5 składników, które wnikają w zmienioną chorobo płytkę paznokcia i z jednej strony zwalczają grzyby, a z drugiej tworzą niekorzystne dla nich środowisko dodatkowo hamując ich namnażanie się
 • UNDOFEN MAX krem – to lek na grzybicę wskazany do stosowania przy grzybicy stóp i fałdów skórnych

 

Grzybica paznokci - leczenie

 

Leczenie zwykle trwa długo i wymaga samodyscypliny i systematyczności. Ze względu na charakter i zasięg dolegliwości domowe sposoby mogą nie być wystarczające i potrzebna jest pomoc specjalisty. Jakie leki na grzybicę paznokci? Po badaniu i wykonaniu testów diagnostycznych, lekarz może zalecić leczenie preparatami na grzybicę paznokci na receptę, które stosowane są miejscowo na zmienione chorobowo miejsca. Specjalista może zalecić także zażywanie doustnych leków.

W leczeniu grzybicy paznokci lekarz może zdecydować o stosowaniu terapii pulsowej. W schemacie tego rodzaju leczenia preparat należy stosować 7 dni, a potem zrobić 21 dni przerwy przed kolejną dawką. W tym modelu prowadzi się leczenie przez 3 miesiące. W tym czasie preparat wnika do płytki paznokcia i pozostaje aktywny jeszcze przez 9 miesięcy. W pełni zdrowe paznokcie odrastają po okresie 10-12 miesięcy.

Stosuje się niekiedy także leczenie laserem grzybicy paznokci. Na sesjach naświetla się chore paznokcie światłem o odpowiedniej długości, które niszczy grzyby wywołujące zakażenie.

 

Czy można całkowicie wyleczyć grzybicę paznokci?

 

Po tak długim leczeniu pacjenci często pytają, czy na pewno paznokcie są zdrowe i czy infekcja nie będzie nawracać. Całkowite wyleczenie grzybicy paznokci jest możliwe i lekarz stwierdza je w momencie, kiedy odrasta całkowicie zdrowa, bez śladów infekcji, płytka paznokciowa. 

Należy jednak pamiętać, że przy sprzyjających warunkach grzyby ponownie mogą zaatakować zdrową już płytkę. Dlatego oprócz poprawnie przeprowadzonej terapii należy wdrożyć działania mające na celu zapobieganie kolejnej infekcji.

 

Jak zapobiegać rozwojowi grzybicy paznokci?

 

To schorzenie, któremu zdecydowanie lepiej zapobiegać niż je potem leczyć. Warto stosować kilka sposobów, które zmniejszą ryzyko złapania infekcji, np.:

 • noszenie wygodnego obuwia, nie obciskającego, które zapewnia odpowiednią wentylację i zapobiega nadpotliwości stóp
 • noszenie obuwia ochronnego i stosowanie ochronnych preparatów grzybobójczych w miejscach publicznych, takich jak: basen, siłownia, sauna, hale sportowe itd.
 • używanie jednorazowych przyborów do pielęgnacji paznokci, korzystanie z usług jedynie sprawdzonych salonów kosmetycznych oferujących zabiegi manicure, pedicure i podologię
 • częste mycie rąk i stóp, dokładne osuszanie przestrzeni pomiędzy palcami
 • używane buty należy najlepiej dokładnie wyczyść i zdezynfekować
 • gdy grzybica dotyka jednego z domowników, wówczas należy unikać stosowania tych samych ręczników, kapci, przyborów toaletowych itd.

 

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.32 / 5.00 389 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-11-21
Super polecam
2022-12-08
Solidna apteka. Polecam
pixel