Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Dieta Dukana – na czym polega, jak ją komponować?

2021-10-05
Dieta Dukana – na czym polega, jak ją komponować?

Dieta Dukana oparta jest na 4 etapach, w każdym z nich należy jeść różne składniki w określonych proporcjach. Dominującą grupą są produkty proteinowe. Aby schudnąć, należy ściśle trzymać się wytycznych. Czy dieta Dukana jest zdrowa? Czy pozwala szybko schudnąć? Dieta proteinowa, białkowa, wysokobiałkowa – co to tak naprawdę oznacza? Czy to inne określenia na dietę Dukana? Odpowiadamy.

 

Jeśli chcemy wiedzieć, na czym polega dieta Dukana, najprościej można powiedzieć, że polega ona na spożywaniu w przeważającej ilości produktów o wysokiej zawartości białka. Jej twórcą jest francuski uczony Pierre Dukan, który opracował ją z myślą o pacjentach zmagających się z otyłością. 

Według twórcy diety zalecany przez niego jadłospis oparty w głównej mierze na produktach bogatych w białko nie tylko szybko odchudza, ale także oczyszcza organizm i pozwala na długo zachować szczupłą sylwetkę. Dieta wysokobiałkowa z pewnością daje szybkie efekty, ale czy jest korzystna dla zdrowia?

 

Dieta białkowa i wysokobiałkowa

 

Oznacza takie komponowanie jadłospisu, które oparte jest głównie na produktach proteinowych. Dietę proteinową można układać na dwa sposoby. Pierwszy z nich opiera się na przeważającej ilości żywności o wysokiej zawartości białka z jednoczesnym mocnym ograniczeniem tłuszczy i węglowodanów. I na tym założeniu opiera się dieta Dukana.

Drugi sposób komponowania diety wysokobiałkowej opiera się na zwiększeniu ilości białka, przy jednoczesnym zachowaniu odpowiednich proporcji pozostałych składników odżywczych. Ten rodzaj diety białkowej jest często stosowany przez sportowców i osoby, którym zależy na zwiększeniu masy mięśniowej. 

Czy dieta wysokobiałkowa jest zdrowa? Trudno o jednoznaczną odpowiedź na to pytanie, jednak dietetycy podkreślają, że każda dieta wykluczająca dosyć radykalnie określoną grupę składników odżywczych odbija się na kondycji organizmu. Zdecydowanie lepszy dla zdrowia jest drugi wariant diety proteinowej, w której nie ogranicza się węglowodanów i tłuszczy, a jedynie zwiększa się podaż białek. 

 

Dieta Dukana – jadłospis – 4 fazy

 

Odchudzająca dieta Dukana (określana także jako dieta Protal) jest oparta na 4 etapach. Dwa pierwsze mają za zadanie łatwe zrzucenie nadprogramowych kilogramów, natomiast jadłospis w trzecim i czwartym ma pomóc utrzymać szczupłą sylwetkę po zakończeniu diety i uniknąć efektu jo-jo.

Odchudzanie z dietą Dukana opiera się na spożywaniu w przeważającej części produktów wysokobiałkowych. Ich proporcje do innych składników odżywczych są różne w kolejnych fazach:

 

I etap

Długość tej fazy zależna jest od liczby kilogramów, które chcemy zrzucić – trwa zwykle od 3 do 5 dni. W tym czasie dochodzi do radykalnego szybkiego spadku masy ciała i oczyszczania organizmu. W tym etapie należy przede wszystkim włączyć do jadłospisu drób, ryby, cielęcinę i chudą wołowinę, chudy nabiał. Należy przygotowywać je na parze, pieczone lub grillowane. Unikamy każdego rodzaju tłuszczów (oliwy, masła, oleju itd.). Warto stosować wiele ziół, a kawę i herbatę można słodzić słodzikami (np. SUSSINA Gold – słodzik 500 tabl lub BIO STEWIA pastylki 2000 szt.).

 

II etap

W tej fazie kontynuujemy założenia z pierwszego etapu, przeplatając je kilkudniowymi okresami, w których można jeść warzywa. Faza proteinowa jest przeplatana fazą urozmaiconą, w której do produktów z pierwszej fazy można dodawać warzywa takie jak: ogórki, pomidory, szpinak, brokuły, rzodkiewka, kapusta, pieczarki, seler, cukinia, marchew, papryka, pory. Po 5 dniach włączania do diety warzyw, wracamy na 5 dni do jadłospisu wyłącznie proteinowego. Celem tego etapu jest zrzucanie kilogramów aż do momentu, kiedy dojdziemy do wymarzonej masy ciała. Długość tego etapu zależy od tempa chudnięcia.

 

III etap

W tej fazie diety Dukana można już nieco poszerzyć swoją dietę. To etap utrwalenia niższej masy ciała. Długość tego etapu zależy od liczby zrzuconych kilogramów. Tę wartość należy pomnożyć razy 10 by uzyskać czas, przez jaki trzeba trzymać się trzeciego etapu. Czyli jeśli spadek wagi podczas dwóch pierwszych etapów wyniósł 5 kg, to trzeci etap powinien trwać 50 dni. 

W jadłospisie są dozwolone wszystkie produkty z dwóch pierwszych etapów, dodatkowo można zjeść w ciągu dnia jedną porcję owoców (z wykluczeniem: winogron, bananów, wiśni i czereśni), jeden plaster sera żółtego i dwie kropki pełnoziarnistego pieczywa. Oprócz tego 2 razy w tygodniu dozwolone są 2 porcje produktów skrobiowych, takich jak: kasze, ryż, ziemniaki, makarony, a także porcja wieprzowiny i warzyw strączkowych. 

Należy pamiętać, że przez jeden dzień w tygodniu należy stosować dietę wyłącznie proteinową.

 

IV etap

To już ostatnia faza, jaką zakłada dieta Dukana. Produkty żywieniowe do jadłospisu w tym etapie można dobiegać już dowolnie. Mówiąc prościej – jemy, co chcemy, oczywiście przy założeniu że to zdrowe produkty w ilościach dostosowanych do zapotrzebowania kalorycznego. Jedyna zasada to jeden dzień w tygodniu, kiedy należy trzymać się wyłącznie diety proteinowej. 

 

Ile pić podczas diety Dukana?

 

To jeden z kluczowych aspektów tej diety, aby zachować sprawną przemianę materii. Zalecenia mówią nawet o 5 litrach wody dziennie. Pozwala to usprawnić metabolizm, oczyścić organizm z ubocznych skutków przemiany materii oraz wspomóc pracę nerek. Takie ilości wody należy pić przez cały czas utrzymywania diety. Do każdego posiłku można wypijać nawet 2 szklanki wody.

 

Gdzie są witaminy w diecie Dukana?

 

To jeden z głównych zarzutów przeciw stosowaniu tej diety. Wykluczenie warzyw, owoców i tłuszczów (w których rozpuszczają się niektóre witaminy) może prowadzić do niedoborów witaminowych. Dlatego tak ważna jest kompleksowe uzupełnianie ich, np. poprzez stosowanie suplementów z witaminami i minerałami – sprawdź produkty>> 

 

Czy dieta Dukana jest dobra dla zdrowia?

 

Zdania dietetyków są podzielone, jednak przeważa opinia, że wykluczenie niektórych składników odżywczych i zdominowanie diety przez produkty białkowe nie jest korzystne dla zdrowia. Obciążony jest układ pokarmowy i nerki, bowiem przetworzenie białek w organizmie skutkuje pojawieniem się dużej ilości azotowych produktów przemiany materii toksycznych dla ustroju. 

 

Zobacz preparaty wspomagające odchudzanie i oczyszczanie organizmu>> 

 

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.31 / 5.00 391 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-11-21
Super polecam
2022-12-08
Polecam. Jeśli mają wszystkie leki bardzo szybko jest przesyłka, dłużej się czeka gdy nie ma jakiegoś leku (zależy też jaki lek), ale jeśli już go otrzymają to szybko wysyłają.
pixel