Domowa apteczka – co warto zawsze mieć w domu?

Plastry opatrunkowe, środek odkażający, tabletki przeciwbólowe – te podstawowe elementy wyposażenia apteczki pierwszej pomocy niemal każdy z nas ma w domu. W co jeszcze powinniśmy wyposażyć domową apteczkę? Jakie leki i materiały powinny wchodzić w jej skład? Podpowiadamy.
O tym, że apteczka pierwszej pomocy chociaż w podstawowym zakresie powinna znaleźć się w każdym domu, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Czy jednak mamy pewność, że apteczka jest kompletna i w kryzysowej sytuacji znajdziemy w niej sprzęt lub preparaty, które pozwolą udzielić pierwszej pomocy? Warto zrobić gruntowny przegląd domowej apteczki, uzupełnić ją o brakujące produkty oraz sprawdzić, czy znajdujące się w niej preparaty nie straciły ważności.
Co powinno wchodzić w skład domowej apteczki?
Środki odkażające, do przemywania
Drobne zranienia to najczęstsze urazy, jakie spotykają nas w domu. W większości przypadków nie wymagają wizyty u lekarza, a wystarczy umiejętnie opatrzenie ich samemu. Niezbędne w tym celu są preparaty do dezynfekcji ran dostępne w aptece bez recepty. Płyny i spraye odkażające umożliwiają sprawne oczyszczenie ran. Warto do domowej apteczki wybierać środki dezynfekujące o szerokim spektrum działania, nieszczypiące, bezpieczne także dla dzieci (np. Octenisept czy Viscoplast do oczyszczania ran).
Do przemywania ran lub w innych sytuacjach (np. gdy do oka dostanie się niewielkie ciało obce) można wykorzystywać także sól fizjologiczną. Sól izotoniczna w ampułkach z apteki ma szerokie zastosowanie. Można nią także przecierać rany, stosować do inhalacji, a także wykorzystywać do codziennej higieny np. oczu u niemowląt.
Plastry, bandaże, materiały opatrunkowe
Po dokładnym oczyszczeniu rany, jeśli zachodzi taka potrzeba, należy przykryć ją opatrunkiem. Służą do tego plastry z opatrunkiem i kompresy jałowe. Apteka oferuje także specjalistyczne opatrunki żelowe np. chłodzące lub rozgrzewające pomocne przy wielu dolegliwościach (przy opuchliźnie, stłuczeniach, bólach menstruacyjnych, bólach mięśni itd.).
Dodaj do apteczki:
- kompresy: jałowe lub niejałowe
- gaza opatrunkowa: jałowa lub niejałowa
- plastry z opatrunkiem do cięcia
- plastry z opatrunkiem różne rozmiary
- bandaż, opaska dziana podtrzymująca
Środki na oparzenia
Gorący garnek, kontakt z gorącą cieczą, oparzenia parą wodną – zdarzają się dosyć często, szczególnie w kuchni. Zawsze warto mieć pod ręką środki na oparzenia z apteki, które szybko załagodzą ból i dotkliwe dolegliwości skórne. Warto przede wszystkim zaopatrzyć się w piankę łagodząco-regenerującą z pantenolem (np. Panthenol) oraz plastry na oparzenia, które nie tylko zabezpieczą ranę przed podrażnieniem, ale także sprzyjają regeneracji skóry.
Środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe (tabletki, żele, kompresy)
Leki na ból głowy, na ból zęba, ból mięśni, stawów i kości, na bóle menstruacyjne i dolegliwości bólowe o innym pochodzeniu – na te schorzenia warto mieć w domu preparaty na ból, które pozwolą szybko poradzić sobie z problemem. Warto mieć osobne preparaty dla dorosłych (np. Apap, Ibuprom), a inne dla dzieci – różnią się zwykle dawką i rodzajem substancji aktywnej. Preparaty na gorączkę i ból dla dzieci dostępne są w formie smacznych syropów i zawiesin (np. Nurofen Forte od 3. m-ca życia lub Paracetamol dla dzieci w syropie). Dla niemowląt apteka proponuje paracetamol w czopkach.
Oprócz podstawowych leków na ból i gorączkę warto mieć pod ręką leki na przeziębienie, które pozwalają walczyć z chorobą już przy pierwszych objawach (np. Fervex w saszetkach, Polopiryna Hot Max czy Gripex HotActive). Kompleksowo działają na ból głowy, gorączkę, na ból gardła, na ból mięśni i na katar.
Termometr do mierzenia temperatury
To podstawowy element wyposażenia domowej apteczki, szczególnie w sytuacji, kiedy w domu są dzieci. Możliwość sprawnej oceny stanu dziecka (czy to „tylko” stan podgorączkowy czy już niebezpieczna gorączka) jest kluczowa dla szybkiego wdrożenia leczenia. Dostępne w aptece termometry to sprzęt kontaktowy (np. termometr elektroniczny do pomiaru w ustach) lub bezdotykowy. Termometr dla dziecka najlepiej wybrać właśnie z tej drugiej grupy. Z opinii rodziców małych dzieci wynika, że dobrze sprawdzają się termometry cyfrowe lub termometry na podczerwień.
Dowiedz się więcej: Jak wybrać termometr?