Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Inhalacja - skuteczny sposób na walkę z chorobami układu oddechowego

2021-10-05
Inhalacja - skuteczny sposób na walkę z chorobami układu oddechowego

Inhalacje to prosty i skuteczny sposób nie tylko na walkę z pierwszymi objawami przeziębienia, ale także dobra metoda na utrzymanie dróg oddechowych w dobrej kondycji. Inhalacje solą fizjologiczną mogą wykonywać osoby w każdym wieku, to nieinwazyjna domowa metoda na katar i kaszel. Jak działają inhalacje? Kiedy je wykorzystywać? Jak wykonać inhalację? Podpowiadamy.

 

Moda na nebulizację przy schorzeniach układu oddechowego panuje od kilku lat. Wiele osób zastanawia się, czy tak prosta metoda nawilżania i oczyszczania dróg oddechowych może być skuteczna. Praktyka pokazuje, że w wielu przypadkach inhalacje pomagają złagodzić i zahamować rozwój infekcji. Oprócz tego inhalacje solą fizjologiczną to świetna metoda profilaktyki chorób dróg oddechowych, na które szczególnie często jesteśmy narażeni w okresie jesienno-zimowym.

 

Inhalacja – jak działa?

 

Inhalacja to podanie substancji (w formie zawiesiny, proszku lub roztworu) razem z wdychanym powietrzem. Z kolei nebulizacja to podanie płynnej substancji (np. leku) w postaci aerozolu (rozpylonej mgiełki). Stosowana zarówno przy poważnych schorzeniach dróg oddechowych, jak i w profilaktyce przeziębień i grypy, a nawet przy suchym kaszlu wywołanym przesuszonym i gorącym powietrzem. 

 

Drobinki substancji wdychane razem z powietrzem lub mgiełką z nebulizatora, w zależności od ich specyfiki, mają różne działanie:

  • nawilżenie dróg oddechowych, szczególnie przy przesuszonym i podrażnionym gardle
  • oczyszczenie układu oddechowego, co pomaga zmniejszać ryzyko rozwoju infekcji
  • rozrzedzenie zalegającej wydzieliny, co ułatwia walkę z chorobą
  • ułatwienie usuwania wydzieliny z dróg oddechowych.

 

Nebulizacje – kiedy stosować i dla kogo?

 

W okresie jesienno-zimowym wiele czynników wpływa na kondycję układu oddechowego. Wahania temperatur, klimatyzacja, przesuszone i gorące powietrze w pomieszczeniach, smog i zapylone powietrze na zewnątrz – to te najważniejsze, które przyczyniają się do rozwoju infekcji. Układ oddechowy staje się bardziej podatny na rozwój bakterii i wirusów, przez co częściej chorujemy. 

 

Inhalacje i nebulizacje pozwalają utrzymać drogi oddechowe w dobrej kondycji. To polecane działanie profilaktyczne, które pomaga zapobiegać wielu infekcjom. Inhalacje z solą fizjologiczną można stosować niemal u każdego, niezależnie od wieku. To świetna opcja szczególnie dla dzieci przedszkolnych i szkolnych, które mają częsty kontakt z drobnoustrojami. 

 

Jednak często po inhalacje sięgamy dopiero wtedy, kiedy dopada nas infekcja dróg oddechowych. Na co stosować inhalacje? 

  • Inhalacje na kaszel – przy kaszlu suchym nawilżają drogi oddechowe, łagodzą podrażnienia i przyspieszają regenerację, przy kaszlu mokrym rozrzedzają wydzielinę i ułatwiają jej ewakuację. 
  • Inhalacje na katar – działają podobnie jak przy kaszlu: nawilżają błonę śluzową, oczyszczają ją i ułatwiają udrożnienie nosa.
  • Inhalacje na zatoki – są alternatywą lub uzupełnieniem dla płukania zatok; rozrzedzają zalegającą wydzielinę i ułatwiają jej usuwanie, co łagodzi objawy takie jak: uczucie ucisku, ból głowy, zatkany nos. 

 

Jak wybrać inhalator?

 

Co jest potrzebne do wykonania inhalacji? Obecnie w aptece dostępne są nebulizatory / inhalatory, które pozwalają szybko i sprawnie przeprowadzić inhalację u dzieci i dorosłych. Do wyboru mamy inhalatory pneumatyczne, ultradźwiękowe (np. Inhalator Citizen CUN60), kompresorowe (np. Inhalator MICROLIFE NEB 100B) i sprężarkowe. Różnią się mechanizmem działania, wydajnością i parametrami mającymi wpływ na szybkość nebulizacji. 

 

Nebulizatory różnią się także poziomem hałasu podczas działania, co jest ważne kiedy planujemy wykorzystywać go do nebulizacji u najmłodszych. Kupując inhalator dla dzieci, warto wybierać te przyjazne maluchom w kolorowych obudowach (np. Inhalator Sanity Baby w kształcie królika lub OMRON inhalator Duobaby 2w1), wyposażone w maski w dziecięcych rozmiarach oraz ustniki w kształcie smoczka do inhalacji u niemowląt. 

 

Roztwory soli do inhalacji

 

Do nebulizacji solą fizjologiczną używa się najczęściej 0,9% soli fizjologicznej (roztworu chlorku sodu)dostępna w ampułkach w naszej aptece tutaj>>. Jeśli podczas inhalacji stosuje się leki, wówczas sól fizjologiczna jest także używana do rozcieńczania. 

 

W aptece dostępne są też roztwory do inhalacji o wyższym stężeniu soli – od 3 do 6%. To roztwory hipertoniczne (np. Nebu-Dose Hipertonic roztwór hipertoniczny do inhalacji w ampułkach), szczególnie pomocne przy rozrzedzaniu i usuwaniu zalegającej wydzieliny z dróg oddechowych lub zatok. 

 

Do regeneracji błony śluzowej i jej nawilżania warto stosować roztwory kwasu hialuronowego zawieszonego w soli fizjologicznej, np. Nebu-Dose Hialuronic roztwór izotoniczny do inhalacji lub NEBU DOSE PLUS roztwór soli z kwasem hialuronowym.

 

Inhalacje to pomocny sposób na utrzymanie dróg oddechowych w dobrej kondycji, łatwe radzenie sobie z pierwszymi objawami chorób układu oddechowego i zatok oraz pomocny sposób na złagodzenie infekcji. 

 

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.31 / 5.00 391 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-08-22
Jestem bardzo zadowolony
2022-12-08
Bardzo miła obsługa. Polecam
pixel