Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak mierzyć ciśnienie i jak wybrać ciśnieniomierz?

2021-10-05
Jak mierzyć ciśnienie i jak wybrać ciśnieniomierz?

Mierzenie ciśnienia nie jest trudne, trzeba jednak nauczyć się to robić i korzystać z dobrego aparatu. Podpowiadamy, jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi w warunkach domowych: kiedy najlepiej to robić, jaką pozycję przyjąć, mierzyć przed czy po posiłku? Jaki ciśnieniomierz wybrać, na jakie parametry zwrócić uwagę? I wreszcie jak dobrać mankiet do ciśnieniomierza?

 

Mierzenie ciśnienia – jak mierzyć ciśnienie w prawidłowy sposób?

 

Dla osób zmagających się z chorobami krążenia codzienny pomiar ciśnienia krwi jest obowiązkiem. Aby jednak pomiar był wykonany prawidłowo, a jego wyniki miarodajne, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

 

Pacjent powinien być spokojny i w miarę możliwości wypoczęty. Nie należy wykonywać pomiarów po wysiłku fizycznym, podczas lub tuż po emocjonującej lub stresującej sytuacji. Należy także odczekać przynajmniej godzinę po spożyciu obfitego posiłku. Nie powinno się pić kawy przynajmniej na 30 minut przed pomiarem. Najlepiej wykonywać je przed jedzeniem, bezpośrednio przed przyjęciem leków.

 

Na kilka minut przed pomiarem warto usiąść z podpartymi plecami, w cichym miejscu i chwilę odpocząć. W tej pozycji należy też wykonywać pomiar. Pacjent powinien swobodnie siedzieć, pomiar wykonuje się na lewej ręce, która powinna być lekko zgięta i luźno podparta. Ciśnienie należy mierzyć nad łokciem (gdy używamy ciśnieniomierza naramiennego) lub na prawym nadgarstku (gdy ciśnieniomierza nadgarstkowego), bezpośrednio na skórze, warto także zdjąć zegarek, biżuterię i inne elementy, które mogłyby uciskać kończynę. Gdy wykorzystywany jest ciśnieniomierz naramienny, wówczas mankiet powinien znajdować się na wysokości serca pacjenta. Dłoń powinna być skierowana częścią wewnętrzną do góry.

 

Jak mierzyć ciśnienie w domu?

 

Przede wszystkim warto wybrać aparat do mierzenia ciśnienia, który będziemy w stanie bez problemu samodzielnie obsługiwać w domu. Należy dokładnie przeczytać instrukcję i zalecenia producenta.

 

Po chwilowym odpoczynku i przyjęciu odpowiedniej pozycji można przystąpić do pomiaru. Kardiolodzy zalecają wykonywanie pomiarów dwa razy dziennie (rano i wieczorem), o stałych porach, w równych odstępach czasu (np. o 7.00 i o 19.00). Za każdym razem należy wykonać po 2 pomiary, w odstępach ok. 5 minut. Mankiet ciśnieniomierza naramiennego powinien być mocno zaciśnięty ok. 1,5 cm od łokcia, a aparatu nadgarstkowego – ok. 1,5 cm od dłoni. Następnie należy postępować zgodnie z instrukcją. Podczas pomiaru nie poruszać się. Do pomiarów domowych najlepiej wykorzystywać ciśnieniomierze automatyczne, przy prawidłowym wykonaniu pomiaru gwarantują wiarygodne wyniki.

 

Jaki ciśnieniomierz kupić?

 

Do użytku domowego najlepiej sięgać po ciśnieniomierz automatyczny. Jest wygodny i prosty w obsłudze. Po prawidłowym założeniu mankietu sam wykonuje pomiary, np. ciśnieniomierz automatyczny Citizen. Ciśnieniomierz elektroniczny zwykle mierzy ciśnienie krwi i tętno wykorzystując do tego metodę oscylometryczną, na rynku dostępne są także modele, które mają dodatkowo funkcję wykrywania arytmii (np. ciśnieniomierz naramienny Microlife automatyczny). Pacjenci z nadciśnieniem tętniczym powinni wybierać modele o szerokim zakresie pomiarów ciśnienia krwi (górna granica to 280-300 mmHg) oraz tętna (do 200 uderzeń na minutę). 

 

Większość modeli ma wbudowaną pamięć przynajmniej kilkudziesięciu ostatnich pomiarów, zapisywanych z datą i godziną – to ważna opcja, jeśli pacjent prowadzi dzienniczek pomiarów, który potem konsultuje ze swoim lekarzem. Dla osoby starszej, która samodzielnie wykonuje pomiary, a ma problem z poprawnym założeniem mankietu, warto wybrać aparat do mierzenia ciśnienia, który czytelnie sygnalizuje poprawność założenia mankietu, a dodatkowo alarmuje o możliwości błędnego pomiaru w sytuacji, gdy pacjent poruszy ramieniem. Zwróćmy uwagę także, aby ciśnieniomierz wyposażony był w duży czytelny wyświetlacz.

 

Jeśli z kolei wybieramy ciśnieniomierz nadgarstkowy, wówczas zwróćmy uwagę na łatwość założenia, dopasowanie rozmiaru do indywidualnych preferencji pacjenta – zwróćmy uwagę na mierzalny obwód nadgarstka. Tylko dobre dopasowanie aparatu nadgarstkowego pozwala na wykonanie wiarygodnych pomiarów.

 

Rękaw do ciśnieniomierza – jak dobrać?

 

Większość modeli ciśnieniomierzy naramiennych ma w zestawie mankiet do pomiaru ciśnienia. Zwróćmy jednak uwagę na jego rozmiar (podawany w centymetrach obwodu ramienia), zwykle są to standardowe wymiary M lub L o obwodzie od ok. 20 do 40 cm. Ważne jest prawidłowe dopasowanie wielkości mankietu, gdyż tylko takie gwarantuje poprawność pomiarów. Można oczywiście dokupić mankiety w innych rozmiarach (np. mankiet do ciśnieniomierza Microlife w rozmiarze S). Wybierając rękaw do ciśnieniomierza, zwróćmy uwagę czy posiada system automatycznego pompowania oraz szybkiego wypuszczania powietrza. W aptece dostępne są modele aparatów do pomiaru ciśnienia z mankietami wyposażone w systemy pozwalające na optymalny dobór ciśnienia w rękawie.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.31 / 5.00 391 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-08-25
Zamawialam kolejny raz i jestem tak samo zadowolona. Szybko i na temat.
2022-12-08
Solidna apteka. Polecam
pixel