Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak płukać zatoki w domu?

2021-10-05
Jak płukać zatoki w domu?

Samodzielne płukanie zatok w domu to szybki sposób, by ulżyć sobie przy męczącym katarze lub zapaleniu zatok. Irygacja solą fizjologiczną jest prostą metodą, nie wymaga specjalistycznego sprzętu ani umiejętności, dając jednocześnie natychmiastowe efekty. Płukanie zatok można stosować zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Podpowiemy, jak płukać zatoki w domu.

 

Uporczywy, nie dający się wyczyścić katar, zatkany nos, ból głowy i bardzo nieprzyjemne uczucie ściskania w części czołowej – to klasyczne objawy zapalenia zatok przynosowych i czołowych. Towarzyszy im ogólne rozbicie i złe samopoczucie. Przyczyną jest zapalenie błony śluzowej przewodów przynosowych i ich zatkanie przez zalegającą wydzielinę. Męczące uczucie rozpierania w głowie wynika właśnie z nacisku, jaki wywiera ona na ścianki ujść zatokowych. Odetkanie nosa i udrożnienie przewodów poprzez płukanie zatok przynosi natychmiastową ulgę. 

 

Po co płukać zatoki?

 

Płukanie, bardziej fachowo nazywane irygacją, to prosta metoda umożliwiająca oczyszczenie nosa i zatok z zalegającej w nich wydzieliny, drobnoustrojów, alergenów i innych zanieczyszczeń. Można stosować profilaktycznie, aby zachować wysoką higienę i dobre nawilżenie nosa i zatok. Takie działanie pozwala utrzymać śluzówkę w dobrej kondycji, by łatwiej poradziła sobie z infekcją, gdy ta się pojawi. 

To też dobry sposób na wysuszoną śluzówkę. To nieprzyjemne uczucie często towarzyszy długiemu przebywaniu w nagrzanych pomieszczeniach z suchym powietrzem, z czym mamy do czynienia często w biurach podczas zimowych miesięcy. Regularne irygacje znoszą to nieprzyjemne uczucie, nawilżając i utrzymując śluzówkę w dobrej kondycji.

Ale najczęściej płukanie zatok wspomaga leczenie stanu zapalnego w ich obrębie. To mechaniczny sposób, który przynosi natychmiastową ulgę przy przykrych dolegliwościach. 

 

Kiedy płukać zatoki?

 

W sezonie jesienno-zimowym, kiedy zdecydowanie łatwiej o przeziębienie i inne infekcje objawiające się męczącym katarem, płukanie zatok jest dobrym sposobem na szybką doraźną pomoc. To prosty i bardzo uniwersalny sposób, mogą z niego korzystać osoby niemal w każdym wieku, dorośli i dzieci. Do płukania wykorzystuje się jedynie niewielkie stężenie soli, więc nie ma obaw o interakcję z lekami i innymi preparatami na zatoki. 

Płukanie zatok solą fizjologiczną w warunkach domowych nie wymaga także specjalnych umiejętności. Irygację można wykonywać samodzielnie przy pomocy specjalnych zestawów do płukania zatok dostępnych w aptece (tutaj>>). Wystarczy odpowiednio skonstruowana butelka do płukania zatok, roztwór soli o odpowiednim stężeniu i podstawowa wiedza na temat techniki płukania. W aptekach często można kupić gotowe zestawy (np. FIXSIN lub IRIGASIN) dla dzieci lub dorosłych, do których producenci dołączają dokładną instrukcję, jak płukać zatoki krok po kroku.

 

Jak płukać zatoki samodzielnie?

 

Płukanie zatok czołowych i przynosowych nie jest trudne. Jeśli nie mamy pod ręką specjalnego zestawu, można z powodzeniem wykonać płukanie zatok także w inny sposób. Potrzebne jest naczynie o ujściu w kształcie lejka (np. niewielki czajniczek na herbatę, gruszka do nosa lub specjalne dzbanki przeznaczone do płukania) oraz sól fizjologiczna o stężeniu 0,9%, którą kupimy w każdej aptece.

Samodzielne płukanie warto wykonywać nad wanną, umywalką lub miednicą. W pierwszym kroku należy przechylić głowę mocno na bok – na prawe ramię, jeśli zaczynamy od lewej dziurki w nosie. Następnie wlewamy niewielką ilość płynu do nosa, zwracając jednocześnie uwagę, aby oddychać wyłącznie przez usta. 

Jeśli przyjęliśmy właściwą pozycję, roztwór soli, którą wlaliśmy do lewej dziurki, powinien opłukać zatoki i wypłynąć prawą dziurką. Następnie zabieg powtarzamy przechylając głowę w lewo i wlewając płyn do prawej dziurki. Jeśli roztwór soli dostanie się do jamy ustnej, należy go wypluć, nie połykać. Na koniec należy dokładnie wydmuchać nos. 

W zależności od potrzeb, zabieg można kilkukrotnie powtarzać. 

 

Co jeszcze na zapalenie zatok?

 

Leczenie zapalenia zatok można wspomóc także „od środka” stosując farmaceutyki do tego celu przeznaczone, np. suplement diety RenoPuren Zatoki w tabletkach oparty na kompozycji 8 wyciągów roślinnych wspomagających odporność i prawidłowe funkcjonowanie układu oddechowego. W aptece dostępne są także leki dostępne bez recepty na zatoki, np. Sinupret, który rozrzedza zalegającą wydzielinę, odtyka nos i ujścia zatok oraz uwalnia od bólu głowy. Wśród preparatów dostępne są także leki homeopatyczne na zapalenie zatok wspomagające leczenie, np. Lehning Sinuspax w tabletkach.

 

Płukanie zatok w domu to szybki i skuteczny sposób na złagodzenie uporczywych objawów kataru i zapalenia zatok. 

 

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.31 / 5.00 391 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-09-06
drogie Panie, nie znikajcie na zaplecze (czasami 5 min. i dłużej) !!!
2023-08-25
Zamawialam kolejny raz i jestem tak samo zadowolona. Szybko i na temat.
pixel