Jak pozbyć się blizn? - wybieramy najlepszy preparat na blizny

Blizny to nie tylko problem kosmetyczny, ale także zdrowotny. Od czego zależy rodzaj powstającej blizny? Czy blizny da się całkowicie usunąć? Jaki preparat na blizny wybrać, by stały się mniej widoczne? Maść, krem, żel, olejki, a może plastry – co na blizny? Podpowiadamy.
Co to jest blizna i jak powstaje?
Blizna to ślad na skórze w miejscu, gdzie doszło do przypadkowego zranienia, oparzenia lub świadomego przecięcia skóry (np. po operacji chirurgicznej). Po przerwaniu ciągłości tkanki powstaje rana, która najpierw wypełnia się skrzepem krwi, następnie strupem, by w końcowej fazie zasklepić się tkanką łączną pokrytą nabłonkiem. W ten sposób powstaje świeża blizna, której struktura przebudowuje się, by po okresie około roku przekształcić się w bliznę dojrzałą. To ważne, ponieważ im wcześniej rozpocznie się stosowanie preparatów na blizny, tym większa szansa na jej spłycenie i zmniejszenie widoczności. Aby uzyskać najlepsze efekty w leczeniu blizn, najlepiej zacząć pielęgnację blizny tuż po zagojeniu się rany. Rozległe, przerosłe blizny są twarde, zgrubiałe, mogą wywoływać świąd, ból i powodować przykurcze mięśni.
Młoda blizna jest różowa, z czasem staje się coraz bledsza, by ostatecznie przybrać kremowo-perłową barwę. Odznacza się na tle skóry nieuszkodzonej, ponieważ w jej strukturze nie ma komórek pigmentowych odpowiedzialnych za produkcję barwnika i odcień skóry. Dlatego też blizny stają się szczególnie widoczne na opalonej skórze.
Blizny – jak je pielęgnować?
Jest wiele rodzajów blizn. W zależności od sposobu powstania (zranienie, zmiażdżenie, oparzenie, cięcie chirurgiczne), miejsca na ciele, wielkości i indywidualnych skłonności skóry do bliznowacenia, różnie są zalecenia co do pielęgnacji skóry.
Blizny zwykłe to ślady po małych zranieniach, w postaci jasnych widocznych zabliźnień, początkowo swędzące, z czasem znikające zupełnie lub pozostające jedynie niewielkim defektem kosmetycznym. Tuż po zagojeniu się rany (na etapie blizny niedojrzałej) warto stosować na nie maść na blizny lub krem, wmasowując je kolistymi ruchami.
Blizny przerostowe – gdy podczas gojenia się dochodzi do częstego rozciągania rany powstaje blizna przerosła, która może poszerzać się. Taka blizna jest mało elastyczna, zgrubiała i nieco uniesiona powyżej poziomu naskórka. Warto zadbać, aby zmniejszyć napięcie rany, ponieważ blizny przerostowe mogą z czasem zmniejszać się. Aby jednak do tego doszło, warto stosować maści, żele i plastry silikonowe na blizny.
Blizny zanikowe (atroficzne) – przypominają niewielkie wgłębienia, które powstają wskutek niedostatecznej ilości kolagenu podczas gojenia się rany. To zwykle pamiątki po trądziku, ospie wietrznej lub leczeniu sterydami. Co ciekawe, do blizn zanikowych zalicza się także rozstępy, które powstają wskutek nadmiernego napięcia skóry i pękania włókien kolagenowych. Jak sobie z nimi radzić? Krostek, będących przyczyną blizn zanikowych, nie wolno wyciskać ani rozdrapywać. Od razu po zagojeniu warto zastosować krem na blizny potrądzikowe (np. Cepan), a na rozstępy – specjalne kremy lub olejki (np. Bio-Oil na blizny i rozstępy). Jeśli mimo stosowania preparatów na blizny, pojawią się blizny po trądziku, warto spróbować zabiegu mikrodermabrazji.
Blizny pooperacyjne – to z reguły najmniej widoczne blizny. Blizny po operacjach chirurgicznych powstają w miejscu cięcia skalpelem, często wzdłuż naturalnych bruzd lub fałdów skórnych. Do blizn pooperacyjnych należy także blizna po cięciu cesarskim, widoczna najczęściej w postaci płaskiej poziomej linii w dole brzucha. Tuż po zagojeniu się rany po cięciu cesarskim, warto zacząć stosować maść na blizny pooperacyjne i dbać o to, by nie doszło do rozejścia się rany, np. poprzez podnoszenie zbyt ciężkich przedmiotów.
Bliznowce (keloidy) – to efekt nadmiernej produkcji kolagenu. To swoiste wybrzuszenia nad powierzchnią skóry, twarde, włókniste, bolesne przy dotyku, tworzą się już po zagojeniu się rany. Można je usunąć operacyjnie, jednak mają tendencję do nawrotów. Na bliznowce stosuje się żele, maści, sterydy wstrzykiwane bezpośrednio w zmianę lub specjalne plastry silikonowe.
Jak pozbyć się blizn – jakie preparaty na blizny?
Czy da się i jak usunąć blizny? Tak jak wspomniano, to jak będzie wyglądała blizna, zależy od wielu czynników. Czy się całkowicie wyleczyć bliznę? W większości przypadków można znacznie zredukować jej widoczność, jednak trudno jest ją usunąć całkowicie.
Na aptecznych półkach mamy szeroki wybór preparatów na blizny:
- silikonowy żel na blizny (np. Bliznasil do leczenia blizn) wpływa na prawidłową regenerację tkanek po urazie i zwiększa ich uwodnienie, warto go stosować na każdy rodzaj blizny, podobne działanie mają opatrunki i plastry silikonowe na blizny
- żel lub krem na blizny z alantoiną, heparyną i wyciągiem z cebuli (np. Cepan) – zapobiega powstawaniu przerośniętych blizn, warto stosować na blizny po trądziku, po zranieniach i na bliznowce
- żele na blizny z simetikonem i dimetikonem – szczególnie skuteczne w leczeniu blizn przerosłych i bliznowców
- krem na blizny z masą perłową – proszek bogaty w minerały i aminokwasy sprzyja wytwarzaniu się włókien kolagenowych, stosowany na każdy rodzaj blizn
- maści, kremy i doustne preparaty witaminowe – bogate w witaminy A i E (np. kapsułki Capivit A+E, które po otwarciu można wcierać w bliznę), ważne dla prawidłowego przebiegu podziałów komórek skóry i jej regeneracji