Jak uchronić skórę dziecka przed promieniami słonecznymi?

Delikatna i wrażliwa skóra najmłodszych wymaga specjalnej ochrony przeciwsłonecznej w czasie letnich miesięcy. Zagraża jej nie tylko promieniowanie słoneczne. Dobre kosmetyki dla dzieci dodatkowo chronią skórę przed poparzeniami i innymi podrażnieniami wynikającymi z nadmiernej ekspozycji na słońce. Jak chronić skórę dzieci i niemowląt przed słońcem?
Skóra niemowląt i małych dzieci ma inną budowę niż u osób dorosłych. Jest znacznie cieńsza i delikatniejsza, co sprawia, że jest bardziej podatna na podrażnienia i uczulenie. Szybciej także ulega oparzeniu. To szczególne zagrożenie, ponieważ najmłodsi zwykle w lecie więcej czasu spędzają na świeżym powietrzu i wystawieni są na nadmierną ekspozycję słoneczną.
Dzieci a bezpieczne opalanie
Aby mieć pewność, że przebywanie dzieci na świeżym powietrzu jest bezpieczne, warto pamiętać o kilku zasadach:
- Pilnujmy, aby dziecko przede wszystkim spędzało czas w cieniu. Pod daszkiem, parasolem czy namiotem plażowym temperatura jest przynajmniej o kilka stopni niższa, a co najważniejsze – na skórę dziecka nie operują bezpośrednio promienie słoneczne. Podczas spaceru warto chronić dziecko pod budką wózka, unikajmy jednak przykrywania jej dodatkowo chustkami lub pieluszkami.
- Unikajmy spacerów i zabawy na zewnątrz podczas najsilniejszej ekspozycji na słońce w godzinach od 11.00 do ok. 14-15.00. To szczególnie ważne w przypadku niemowląt i małych dzieci.
- Zadbajmy o odpowiedni ubiór i nakrycie głowy. Najlepsze są ubranka lekkie, luźne, wykonane z naturalnych materiałów, które chronią skórę przed promieniami, ale pozwalają jej jednocześnie oddychać. Nie podrażniają delikatnej skóry najmłodszych, np. z bawełny lub lnu. Obowiązkowe jest nakrycie głowy, najlepiej w postaci przewiewnej czapeczki z daszkiem, która chroni twarz. Alternatywą są chusteczki i kapelusiki, które osłabiają też kark i szyję dziecka. Ważne, aby niemowlęta w wózkach miały skarpetki na bosych wierzgających stópkach.
- Stosujmy ochronne kosmetyki dla dzieci. Krem z filtrem dla niemowląt i małych dzieci należy stosować nie tylko podczas wakacyjnych urlopów, ale przede wszystkim przed każdym wyjściem malucha na słońce. Delikatna skóra najmłodszych jest bardzo podatna na poparzenia i nawet krótka ekspozycja na słońce może spowodować jej zaczerwienienie i podrażnienie. Około 20 – 30 minut przed wyjściem należy posmarować skórę dziecka kremem do opalania dla dzieci z wysokim filtrem, najlepiej SPF50.
Krem ochronny na słońce dla dzieci - który wybrać, jak stosować?
Sklepy, drogerie i apteki oferują szereg preparatów do ochrony przeciwsłonecznej dla dzieci i niemowląt. Czym zatem kierować się przy wyborze?
- Filtr przeciwsłoneczny – jego moc określana jest jako jego faktor. Im wyższa liczba przy oznaczeniu SPF, tym większą ochronę zapewnia krem do opalania dla dzieci. Dla maluchów powinno się wybierać kremy i balsamy o SPF przynajmniej 30 (np. mleczko Lirene Sun KIDS SPF30), a najlepiej SPF50. Wybierajmy raczej kosmetyki do opalania dla dzieci z filtrem mineralnym, który odbija promieniowanie słoneczne (np. Emolium Suncare mineralny krem ochronny SPF50).
- Ochrona przed UVA i UVB – to dwa rodzaje ultrafioletowego promieniowania słonecznego, które przenikają do różnych warstw skóry i mają różne działanie, głównie niestety szkodliwe. Zadbajmy zatem, aby preparat ochronny dla dziecka zapewniał ochronę przed obydwoma rodzajami promieniowania.
- Wiek, od którego można stosować – większość kremów ochronnych dla dzieci i niemowląt można aplikować już od 6. miesiąca życia. Jednak nie wszystkie. Przed wyborem warto zatem sprawdzić, od jakiego wieku dany preparat może być stosowany.
O jakich zasadach pamiętać podczas stosowania kremu na słońce dla dzieci?
Pamiętajmy, że wybór preparatu oraz formę ochrony przeciwsłonecznej należy także uzależnić od karnacji, występowania znamion i piegów. Dzieci o jasnej karnacji, rudych lub jasnych włosach oraz niebieskich oczach zwykle mają skórę o wiele bardziej podatną na podrażnienia i poparzenia wynikające z działania promieniowania słonecznego. Warto także upewnić się, że dziecko nie ma uczulenia na słońce.
Mleczko, emulsję lub krem należy nałożyć na około 20 - 30 minut przed wyjściem. To czas, który jest niezbędny na wchłonięcie się preparatu. Pamiętajmy, aby powtarzać aplikację kosmetyku ochronnego przynajmniej co 2-3 godziny lub nawet częściej. Obowiązkowe jest także smarowanie najmłodszych po wyjściu z kąpieli. Nawet kosmetyki wodoodporne wymagają powtórnej aplikacji – nawet jeśli nie zmyją się podczas kąpieli, to większość zostanie starta ręcznikiem podczas wycierania.
Starajmy się dokładnie posmarować każdy odkryty fragment skóry dziecka, omijając jedynie okolice oczu.
Dla najmłodszych dostępne są ochronne kosmetyki do opalania w formie kolorowych sprayów, aerozoli, pianek, emulsji czy kremów, np. spray ochronny Emolium SunCare SPF50 lub mleczko Lirene Sun Kids SPF50.