Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak ustrzec się przed negatywnym wpływem klimatyzacji na nasze zdrowie?

2021-10-05
Jak ustrzec się przed negatywnym wpływem klimatyzacji na nasze zdrowie?

Letnie upały utrudniają codzienne funkcjonowanie. Wysoka temperatura osłabia koncentrację i negatywnie wpływa na samopoczucie. Intensywnie pocimy się, co może prowadzić do odwodnienia i przegrzania, jeśli stale nie uzupełniamy płynów. Klimatyzacja wydaje się w takich sytuacjach wybawieniem, jednak czy częste i długie przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach nie pozostaje bez znaczenia dla naszego zdrowia? O czym pamiętać, aby klimatyzacja nie miała negatywnego wpływu na nasze zdrowie? Podpowiadamy.

 

W gorące letnie dni niemal na każdym kroku mamy styczność z klimatyzacją: w pracy, w samochodzie, w sklepach, w komunikacji miejskiej, a coraz częściej także instalujemy ją w domach. Przynosi ulgę i pozwala komfortowo funkcjonować, nawet gdy na zewnątrz temperatury wydają się nie do zniesienia. Upały i wysokie temperatury są szczególnie dokuczliwe dla dzieci, kobiet w ciąży, alergików i starszych osób. Obniżenie temperatury w pomieszczeniu poprawia samopoczucie i ogranicza pocenie się, ma wpływ także na stabilizację ciśnienia krwi.

Podstawowym zadaniem klimatyzatorów jest utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniu, wymiana i wentylacja powietrza. Nowoczesne urządzenia oziębiają i dodatkowo nawilżają powietrze. Jeśli klimatyzator jest sprawny, regularnie czyszczony, serwisowany i ma zgodnie z zaleceniami wymieniane filtry powietrza, wówczas można stosować go bez obaw. Należy jednak pilnować, by nie ustawiać zbyt dużej różnicy temperatury w stosunku do tej panującej na zewnątrz. Pojawiają się jednak opinie, że stała ekspozycja na klimatyzowane powietrze może być szkodliwa dla zdrowia i skutkować konkretnymi schorzeniami. 

 

Przeziębienie i kaszel od klimatyzacji

 

Jednym z negatywnych skutków klimatyzacji może być osłabienie odporności oraz częste łapanie infekcji. Mogą pojawić się takie objawy jak: chrypka, uczucie drapania w gardle, ból i kaszel. Wynika to z faktu, że nieprawidłowo ustawione klimatyzatory dostarczają zbyt zimne i suche powietrze. Może to dodatkowo skutkować wysuszaniem śluzówek i suchością skóry. 

Jak uniknąć częstych infekcji? Przede wszystkim należy odpowiednio ustawić temperaturę i wilgotność w klimatyzatorze. Pilnować, by różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz nie była duża (nie większa niż 6-8°C), wówczas organizm lepiej adaptuje się do zmiany. Odpowiednia wilgotność zapobiega wysuszaniu gardła. Pomocne też jest częste popijanie wody małymi łykami – pomaga nawilżyć śluzówkę gardła, co przekłada się na zmniejszenie ryzyka infekcji. Można także stosować wodę do nosa w aerozolu lub w sprayu (np. Woda morska – spray do nosa APTEO>> lub MARIMER izotoniczny spray do higieny nosa>>). Aby uniknąć przeziębienia i drapania w gardle ważna jest także częsta i regularna wymiana filtrów.

 

Klimatyzacja a suche powietrze

 

Jednym z głównych zarzutów w stosunku do klimatyzacji jest nadmierne przesuszanie powietrza w pomieszczeniach. Może mieć miejsce, jeśli klimatyzator ma nieprawidłowo ustawiony poziom nawilżenia powietrza. Działa to niekorzystnie na skórę i błony śluzowe. Z jednej strony może wysuszać drogi oddechowe, prowadząc do infekcji gardła i częstych przeziębień. A z drugiej – powoduje suchość skóry i oczu. 

Jak temu zaradzić? Przebywając często w suchym klimatyzowanym pomieszczeniu, warto zadbać o odpowiednie nawilżenie oczu. Aby zapobiec suchości oczu można stosować krople nawilżające, które dodatkowo pozostawiają filtr na powierzchni oka chroniący przed podrażnieniami (np. Hialeye DUO>>Hyal-Drop PRO>> lub Lacrimal>>).

Wiele osób zastanawia się, czy i jaka jest zależność pomiędzy astmą a klimatyzacją. W przypadku źle działającej klimatyzacji u osób chorych na astmę mogą pojawić się duszności i problemy z oddychaniem. Aby astmatycy także mogli korzystać z dobrodziejstwa chłodnego powietrza w gorące dni, kluczowe są dwa czynniki. Pierwszy to częste czyszczenie i wymiana filtrów, drugi to odpowiednie nawilżenie powietrza. 

 

Nieczyszczona klimatyzacja = choroby

 

Prawidłowo działająca i regularnie czyszczona klimatyzacja nie jest niebezpieczna dla zdrowia. Problem pojawia się, gdy jest nieodpowiednio serwisowana, a filtry są za rzadko wymieniane. Wilgotne środowisko wewnątrz klimatyzatora sprzyja rozwojowi grzybów, przede wszystkim pleśni. Te są groźne dla zdrowych osób, ale są szczególnym zagrożeniem dla astmatyków i alergików. 

U osób, które reagują spadkiem samopoczucia po przebywaniu w chłodzonym pomieszczeniu, mówi się czasami o „alergii na klimatyzację”. Wynika ona właśnie ze złego ustawienia nawiewów, zbyt niskiej wilgotności powietrza oraz z jej zanieczyszczenia. Pamiętajmy, że działanie urządzenia oparte na zasysaniu i nawilżaniu powietrza, a następnie wypuszczaniu go do otoczenia, jest idealnym środowiskiem do rozwoju drobnoustrojów i rozprzestrzenia ich w otoczeniu. Każdy kolejny cykl pracy nieczyszczonego klimatyzatora powoduje uwalnianie ich wraz z wydmuchiwanym powietrzem. A to już realne zagrożenie dla zdrowia wielu osób.

 

Ból głowy od klimatyzacji – z czego może wynikać?

 

Po wielu godzinach przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach niektóre osoby skarżą się na bóle głowy i zatok. Może być to wynikiem zbyt niskiej temperatury wewnątrz w stosunku do tej panującej na zewnątrz. Ale jeśli bólowi głowy towarzyszą także inne objawy grupopodobne (gorączka, dolegliwości ze strony układu oddechowego, np. suchy kaszel, bóle mięśni), wówczas istnieje ryzyko, że w organizmie rozwija się choroba określana jako legionelloza. 

Legionella pneumophila jest jedną z najczęściej spotykanych bakterii w nieczyszczonych klimatyzatorach. Ten drobnoustrój bytuje w szerokim zakresie temperatury – od około 20 do ponad 50°C, w wilgotnym środowisku. Z zanieczyszczonego klimatyzatora rozprzestrzenia się wraz z drobinkami wody, które wdychane są przez osoby przebywające w zasięgu klimatyzatora. Jedno źle serwisowane urządzenie może być przyczyną setek przypadków zakażeń w bardzo krótkim czasie.

Legionelloza jest w pełni wyleczalna, jednak trudna do zdiagnozowania. Choroba daje wiele niespecyficznych objawów, dlatego w wielu przypadkach prawidłowa terapia może być włączona zbyt późno. Śmiertelność w przypadku legionellozy to około 20% przypadków. Postawienie prawidłowej diagnozy utrudnia fakt, że pierwsze objawy choroby mogą pojawić się dopiero po około 2 tygodniach od zakażenia. Chory może nie połączyć faktu pojawienia się dolegliwości z przebywaniem w zasięgu klimatyzacji. Tym bardziej, że mamy w gorące upalne dni mamy z nią styczność niemal na każdym kroku.

 

Jak uchronić się przed szkodliwym wpływem klimatyzacji?

 

Podsumowując, warto przede wszystkim pamiętać, że prawidłowo ustawiona i regularnie czyszczona klimatyzacja nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Problemy zdrowotne, które mogą pojawić się podczas długotrwałego przebywania w chłodzonych pomieszczeniach lub pojazdach, wynikają nie z działania samej klimatyzacji, ale z nieprawidłowego „obchodzenia się” z nią. 

O czym zatem należy pamiętać, jak bezpiecznie korzystać z klimatyzacji? 

  • Ustawienie odpowiedniej temperatury – nie niższej niż około 6-8°C od temperatury panującej na zewnątrz.
  • Regularne czyszczenie, serwis i wymiana filtrów powietrza.
  • Wyłączanie klimatyzacji na przynajmniej 5-10 minut przed wyjściem do cieplejszego otoczenia w celu przyzwyczajenia organizmu do wyższej temperatury.
  • W razie pojawienia się suchości skóry, oczu lub błon śluzowych, warto sięgnąć po preparaty do nawilżania gardła, oczu i nosa. Warto także popijać małymi porcjami zdrowe płyny, takie jak: woda mineralna niegazowana, ziołowe herbaty, woda z dodatkiem mięty, cytryny lub niewielkiej ilości miodu.
  • Unikanie ekspozycji na intensywne podmuchy bezpośrednio z nawiewu klimatyzatora.

 

Zobacz preparaty do nawilżania oczu>>

 

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.31 / 5.00 391 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-11-21
Super polecam
2023-08-07
Szybkie, bezproblemowe zakupy. Atrakcyjne ceny.
pixel