Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak właściwie wybrać nebulizator?

2021-10-05
Jak właściwie wybrać nebulizator?

Nebulizację stosuje się obecnie nie tylko do wziewnego podawania leków, ale także profilaktycznie do oczyszczenia i nawilżenia dróg oddechowych. To prosta i skuteczna metoda leczenia dolegliwości oddechowych u dorosłych i dzieci. Zastanawiając się jak prawidłowo inhalować dziecko, warto przede wszystkim zacząć od wyboru dobrego nebulizatora. Podpowiadamy, jak to zrobić.

 

Inhalacja polega na podaniu leku wraz z wdychanym powietrzem. Nebulizacja nieco różni się od inhalacji i idzie o krok dalej, ponieważ cząstki leku lub soli fizjologicznej są rozbijane na mniejsze cząstki i podawane w postaci aerozolu (mgiełki). Dzięki temu są w stanie dotrzeć dalej w drogach oddechowych.

Nebulizacje są stosowane nie tylko w leczeniu poważnych dolegliwości układu oddechowego, ale także profilaktycznie w celu utrzymania dróg oddechowych w dobrej kondycji. Inhalacje z soli fizjologicznej są pomocne przy pierwszych objawach przeziębienia i w wielu przypadkach pozwalają zapobiec dalszemu rozwojowi choroby.

Dowiedz się więcej: Inhalacja – skuteczny sposób na walkę z chorobami układu oddechowego>> 

 

Nebulizator a inhalator – czym się różnią?

 

Choć oba te pojęcia stosowane są wymiennie, to jednak mają inne znaczenie. W inhalacji wykorzystuje się gorące opary na bazie naparów lub olejków eterycznych. Stosunkowo duże cząsteczki wody niosą ze sobą zawieszone na nich substancje i docierają tylko do początkowych odcinków dróg oddechowych. 

Inaczej wygląda proces nebulizacji. Wytworzenie pary odbywa się „na zimno”. Nebulizator generuje mgiełkę składającą się ze znacznie mniejszych cząstek, które są w stanie dotrzeć do oskrzeli i płuc. Jako że podczas nebulizacji nie ma etapu podgrzewania płynu, to można stosować tu także leki.

 

Rodzaje inhalatorów / nebulizatorów

 

Na rynku znajdziemy wiele modeli nebulizatorów, które różnią się mechanizmem działania i wieloma parametrami. Przyjrzyjmy się trzem najpopularniejszym rodzajom nebulizatorów:

 

1) Tłokowe, pneumatyczno – tłokowe, sprężarkowe – zdecydowanie najpopularniejsze, oparte na działaniu kompresora generującego powietrze pod ciśnieniem i nebulizatora zakończonego maską lub ustnikiem. Dobrze sprawdzają się zarówno do profilaktycznych inhalacji, jak i do podawania leków. W większości modeli inhalatorów tłokowych można podawać wszystkie rodzaje leków.

Inhalator Microlife NEB 200>> 

Inhalator Sanity Simple Smart Easy>> 

Inhalator OMRON DuoBaby>> 

 

2) Ultradźwiękowe – zdecydowanie droższe od tłokowych, nie można w nich podawać pewnych grup leków. Do zalet można zaliczyć niski poziom hałasu i kompaktowe wymiary. Inhalator ultradźwiękowy jest wyposażony w płytkę grzewczą, która dzięki wibracjom powoduje rozbicie leku na małe cząsteczki.

Inhalator ultradźwiękowy Citizen CUN60>> 

 

3) Membranowe – oparte na mechanizmie pompowania płynu przez wirującą membranę, co skutkuje rozbiciem leku na małe cząstki. Ich dużą zaletą jest wysoka wydajność i duża skuteczność. To jednak spory wydatek, nie tylko na zakup sprzętu, ale także na wymianę membrany co pół roku.

Zobacz pełną ofertę inhalatorów i nebulizatorów>> 

 

Inhalator parowy to urządzenie, które działa jak klasyczna inhalacja parowa. W inhalacji parowej wykorzystuje się parę wodną i rozpuszczone w niej np. olejki eteryczne. Podgrzewa się płyn, który jest następnie wdychany. Do podawania leków nie wykorzystuje się inhalatorów parowych.

Drugą ważną kwestią są parametry techniczne sprzętu do inhalacji. Najważniejszy z nich to MMAD określający wielkość cząstek, którą może wygenerować nebulizator. Im mniejsze, tym lepiej. MMAD od 2 do 0,5 µm oznacza, że cząstki dotrą aż do pęcherzyków płucnych. Zwróćmy także uwagę na czas inhalacji – im krótszy, tym lepiej, szczególnie w przypadku dzieci. Podobnie głośność urządzenia ma znaczenie przy nebulizacji małych dzieci. Większość aparatów do inhalacji ma też w standardzie zestaw akcesoriów typu: maseczki dla dorosłych i dzieci, a nawet ustniki w formie smoczków dla niemowląt.

 

Czym inhalować – rodzaje roztworów do nebulizacji

 

Do inhalacji najczęściej stosuje się izotoniczną sól fizjologiczną (0,9% roztwór chlorku sodu) dostępną w aptece w ampułkach. Roztwór ten też jest wykorzystywany do rozcieńczania, gdy podczas nebulizacji stosuje się leki. 

Warto także sięgnąć po inne stężenia soli fizjologicznej, także po preparaty do inhalacji z dodatkiem innej substancji. Stosowanie podwyższonego stężenia soli (3%) pozwala na efektywniejsze usuwanie zanieczyszczeń z dróg oddechowych. Pomaga także przy trudnościach z odkrztuszaniem zalegającej wydzieliny i w stanach zapalnych zatok. Roztwór hipertoniczny soli do inhalacji (np. Nebu Hipertonic 3%>>) pomaga rozrzedzać wydzielinę, co z kolei wspomaga proces samooczyszczania się dróg oddechowych. Pamiętajmy, by stosowanie hipertonicznej soli fizjologicznej u dzieci zawsze najpierw konsultować ze specjalistą.

Bardzo dobry efekt nawilżający daje stosowanie roztworów kwasu hialuronowego zawieszonych w soli fizjologicznej, np. Nebu Hialuronic>>. To dobre rozwiązanie dla osób pracujących w suchym i przegrzanym powietrzu i w klimatyzowanych pomieszczeniach. Rozwory soli z dodatkiem kwasu hialuronowego warto rozważyć podczas stosowania profilaktycznych inhalacji.

W alergii, przy zapaleniu oskrzeli oraz w okresach zaostrzenia astmy oskrzelowej można także stosować roztwory soli fizjologicznej z ektoiną (np. Ectodose>>) o właściwościach przeciwzapalnych. Nie tylko działa łagodząco na stan zapalny, ale też nawilża drogi oddechowe i wspomaga ich oczyszczanie.

 

Nebulizacja to dobry sposób nie tylko leczenia, ale także utrzymania dróg oddechowych w dobrej kondycji, co pozwala zapobiec wielu infekcjom. Aby jednak była skuteczna, warto wybrać dobry i wydajny nebulizator.

 

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.32 / 5.00 389 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2022-12-08
Super sklep i polecam wszystkim.
2022-12-08
Polecam. Jeśli mają wszystkie leki bardzo szybko jest przesyłka, dłużej się czeka gdy nie ma jakiegoś leku (zależy też jaki lek), ale jeśli już go otrzymają to szybko wysyłają.
pixel