Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak wspomóc układ pokarmowy dziecka? Co na biegunkę, zaparcia, brak apetytu?

2022-11-12
Jak wspomóc układ pokarmowy dziecka? Co na biegunkę, zaparcia, brak apetytu?

Dziecko po urodzeniu pod względem fizycznym ma wykształcone układy – także układ pokarmowy. Jednak pod względem funkcjonalnym, rozwija się dopiero w przeciągu kilku pierwszych lat życia.Przez pierwsze dziesięć miesięcy rozwija się u niego funkcja wchłaniania i trawienia. Ten ostatni proces dotyczy węglowodanów, białek oraz lipidów i jest zależny od aktywności enzymów trzustkowych. Te pełną dojrzałość osiągną dopiero, gdy dziecko skończy dwa lata. Trudności w połykaniu pokarmów stałych, mogą – chociaż nie muszą – występować do ukończenia pierwszego roku życia. Jak wspomagać układ pokarmowy dziecka?

Z tego artykułu dowiesz się, jak skutecznie wspomagać układ pokarmowy dziecka oraz jakie wyroby medyczne polecane są na biegunkę, zaparcie czy brak apetytu u maluchów.

Spis treści:

  1. Układ pokarmowy dziecka – co na biegunkę?
  2. Co na zaparcia – wspomaganie układu pokarmowego dziecka.
  3. Brak apetytu – jak wspomóc układ pokarmowy dziecka w takim przypadku?
  4. Podsumowanie.

Układ pokarmowy dziecka – co na biegunkę?

Biegunkę u dziecka mogą wywołać wirusy, bakterie, zatrucia oraz alergie. Biegunka może być również objawem słabo wykształconych funkcji trawiennych układu pokarmowego. Nigdy nie lekceważ niepokojących objawów, takich jak: 

  • częste, luźne stolce; 
  • skurcze i bóle żołądka; 
  • nudności i wymioty; 
  • gorączka i odwodnienie.

Biegunka może prowadzić do odwodnienia, dlatego bardzo ważne jest, aby podawać dziecku preparaty wspomagające uzupełnianie płynów i mikroelementów. Na przykład: Acidolit bezsmakowy dla niemowląt ,10 saszetek – to produkt bezsmakowy, przeznaczony dla niemowląt. Możesz podawać go w butelce ze smoczkiem. Produkt występuje w formie proszku, który miesza się z wodą, dzięki czemu tworzy się doustny płyn nawadniający. Należy podawać go ściśle według zaleceń – 50 ml po każdym biegunkowym stolcu lub wymiotach dziecku o wadze do czterech kilogramów.

DicoStop 4 saszetki to wyrób medyczny przeznaczony dla dzieci lub dorosłych na dolegliwości związane z biegunkami lub bólem związanym z zaburzeniami układu pokarmowego. Składnik aktywny tego preparatu to diosmektyt.

HIPP ORS Kleik marchewkowo-ryżowy od 4 miesiąca – produkt ten nie zawiera laktozy ani glutenu. Przeznaczony jest dla dzieci, które cierpią z powodu biegunki. Pozwala nawodnić organizm. Wskazany jest dla niemowląt, które ukończyły czwarty miesiąc życia. Wcześniejsze podawanie dozwolone wyłącznie pod nadzorem lekarza.

Co na zaparcia – wspomaganie układu pokarmowego dziecka

Dieta u dziecka, które cierpi na zaparcia, powinna być bogatoresztkowa, bogata w błonnik, np. w surowe warzywa lub produkty pełnoziarniste. Jednak ilość takich produktów musi być zwiększana stopniowo, żeby nie nadwyrężyć małego brzuszka i nie spowodować u dziecka wzdęć i nadmiernej ilości gazów.Jakie produkty dostępne w aptece mogą pomóc dziecku w trakcie zaparć?

Dicopeg Junior Free w naturalny sposób reguluje pracę układu pokarmowego, wykazuje osmotyczne działanie przeczyszczające. Polecane dla dzieci od szóstego miesiąca życia. Nie ulega fermentacji w jelitach, nie wchłania się, jest wydalany z kałem i nie podrażnia błony śluzowej.

MELILAX PEDIATRIC – wlewka doodbytnicza dla niemowląt i małych dzieci. Oprócz działania ułatwiającego wypróżneinie, dodatkowo działa ochronnie na błonę śluzową. W jego składzie znajdziesz między innymi: kompleks miodów i polisacharydów z aloesu i ślazu dzikiego.

WINDI KATETER REKTALNY DLA NIEMOWLĄTmożna stosować od pierwszego miesiąca życia, ułatwia oddawanie gazów. Warto połączyć go z masażem brzuszka u dziecka. Końcówkę kateteru należy natłuścić na przykład oliwką i umieścić w odbycie. Na zewnątrz wydostaną się wstrzymywane gazy. Nigdy nie zostawiaj kateteru w odbycie dziecka. Zabiegu nie przeprowadzaj częściej niż dwa razy dziennie.

Brak apetytu – jak wspomóc układ pokarmowy dziecka w takim przypadku?

Brak apetytu może być spowodowany wcześniejszym zmuszaniem dziecka do jedzenia, ale także niechęcią do poznawania nowych smaków, zbyt dużą ilością słodyczy, słonych przekąsek i innych tego typu smakołyków w diecie dziecka. Możesz też przenieść na dziecko swoje zachowania, ponieważ maluchy obserwują swoich opiekunów i często próbują naśladować. Jeśli jesteś na diecie, jeśli odmawiasz zjadania posiłków, może to skutkować takim samym zachowaniem u Twojego dziecka. Jeśli taki stan nie skutkuje obniżeniem wagi ciała, jeśli nie trwa dłużej niż kilka dni, nie powinieneś się tym martwić. Jednak w przeciwnym wypadku, powinieneś jak najszybciej zgłosić się z dzieckiem do pediatry. A jak możesz pobudzić apetyt u malucha?

Możesz na przykład podać dziecku produkt: APETIZER SYROP DLA DZIECI 100 ml w jego składzie znajdziesz: ekstrakt z owocu anyżu, ekstrakt z mięty pieprzowej, ekstrakt z korzenia cykorii, ekstrakt z owocu kopru, wyciąg z owoców grejpfrut i witaminy. Przeznaczony jest dla dzieci powyżej trzeciego roku życia. Poprawia apetyt, przemianę materii i redukuje wzdęcia. 

Podsumowanie

W aptece znajdziesz wiele produktów, które wspomagają układ pokarmowy dziecka. Pamiętaj, że każdy wyrób medyczny należy podawać ściśle według zaleceń. Najlepiej skonsultować z lekarzem lub farmaceutą, żeby upewnić się dany preparat jest odpowiedni dla Twojego dziecka.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.31 / 5.00 391 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-08-22
Jestem bardzo zadowolony
2022-12-08
N
pixel