Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak wybrać dobry termometr?

2021-10-05
Jak wybrać dobry termometr?

Obecnie na rynku jest tak szeroki wybór termometrów, że czasami trudno się połapać, który termometr będzie najlepszy na nasze potrzeby? Jaki termometr dla dziecka, a jaki dla starszej osoby? Które parametry są ważne? Elektroniczny, cyfrowy, bezdotykowy, na podczerwień? Podpowiadamy, jak wybrać termometr.

 

Szeroki wybór modeli urządzeń do pomiaru temperatury sprawia, że na pierwszy rzut oka bardzo trudno jest podjąć decyzję, jaki termometr kupić. Oto przegląd najważniejszych grup termometrów.

 

Termometry elektroniczne

 

Mowa tu przede wszystkim o termometrach kontaktowych, które do wykonania pomiarów muszą mieć kontakt z ciałem. Najprostsze elektroniczne termometry do mierzenia temperatury pod pachą, w ustach, w odbycie lub w uchu mogą być wykorzystywane zarówno przez dzieci, dorosłych, jak i osoby starsze. Wiarygodny wynik uzyskuje się w czasie od kilku sekund do nawet kilku minut. Według opinii użytkowników do zalet termometrów elektronicznych zalicza się prostotę i niską cenę (ok. 10 – 20 zł). Do wad: dosyć wysoką awaryjność i (z czasem) mało precyzyjne pomiary. Niektórzy twierdzą jednak, że tego rodzaju sprzęt jest wystarczający na ich potrzeby. 

Sprawdź:

termometr elektroniczny Microlife>>

termometr elektroniczny z miękką końcówką dla dziecka>> 

 

Cyfrowe bezdotykowe termometry na podczerwień

 

To klasa nowoczesnych urządzeń do mierzenia temperatury, które nie wymagają kontaktu z ciałem. Pomiar wykorzystujący promieniowanie podczerwone odbywa się z odległości kilku centymetrów od ciała (np. czoła). Całkowicie bezpieczne, higieniczne, nowoczesne termometry bezdotykowe polecane są szczególnie dla rodzin z małymi dziećmi. Bezkontaktowy pomiar jest dokładny (wahania w zakresie od 0,1⁰C do 0,01⁰C w zależności od modelu i producenta), można go wykonać także podczas snu dziecka. To dobre rozwiązanie dla maluchów, które obawiają się pomiarów kontaktowych. 

Pomiar wykonuje się zwykle w kilka lub kilkanaście sekund, sygnalizuje go pojedynczy sygnał dźwiękowy lub świetlny. Dla rodziców niemowląt szczególnie polecane są termometry na podczerwień z opcją pomiaru temperatury powietrza (ważne dla określania temperatury w sypialni dziecka), wody (odpowiednia temperatura wody do kąpieli) czy napoju (ważne przy przygotowaniu mleka). Za jakość i wygodę trzeba jednak zapłacić. Modele elektronicznych termometrów bezdotykowych kosztują średnio od 100 do 300 zł.

Sprawdź:

bezdotykowy termometr Geratherm>>

bezkontaktowy termometr elektroniczny Microlife>> 

 

Termometry dla dzieci w smoczku

 

Z pozoru wydaje się świetnym rozwiązaniem, ponieważ pozwala na wykonanie pomiaru temperatury u niemowląt, które boją się innych rodzajów urządzeń. Pomiary są szybkie i bezpieczne, także podczas snu dziecka. Niestety dostępne na rynku modele w większości są „jednorazowe”, czyli po wyczerpaniu się oryginalnej baterii  nie ma możliwości jej naładowania lub wymiany. Aby utrzymać go na odpowiednim poziomie higienicznym, do mycia smoczek należy niemal rozłożyć na części pierwsze. Ważna uwaga, że aby uzyskać wiarygodny pomiar, nie można używać go jeśli dziecko w ciągu ostatnich 30 minut piło ciepły lub zimny napój. Koszt to około 20-40 zł.

 

Termometry bezrtęciowe

 

To swoiści następny termometrów z rtęcią, które zostały już wycofane z obrotu w całej Unii Europejskiej. Zamiast rtęci w termometrach obecnie używa się alkoholu lub galu. Szklany termometr bez rtęci jest wygodny do stosowania, łatwy do czyszczenia, cieszy się dużą popularnością szczególnie wśród starszych osób. Zaletą jest dokładność pomiaru, wadą – czas mierzenia temperatury (nawet 5 minut). Cena ok. 15-30 zł.

Sprawdź:

termometr bezrtęciowy Geratherm>> 

 

Termometry paskowe

 

Służą jedynie do określenia przybliżonej temperatury ciała. Łatwo można określić, czy temperatura jest podniesiona, jednak już oznaczenie konkretnego pomiaru jest trudne. Termometr paskowy przykleja się nad łukiem brwiowym i po ok. 10-15 sekundach odczytuje się wynik na podstawie zabarwienia paska. Trudno niekiedy ocenić dokładną wartość pomiaru, dlatego termometry paskowe wykorzystuje się raczej do orientacyjnej diagnozy. Przydatne w podróży w razie awarii lub wyczerpania się termometru elektronicznego. Koszt to około 5-10 zł.

Sprawdź:

termometr paskowy na czoło>> (https://apteka.sloneczna24.pl)

 

Warto wiedzieć:

Pamiętajmy, że różne obszary ciała mają różną temperaturę. I należy o tym pamiętać, używając różnych typów termometrów. Temperatura w naturalnych otworach ciała jest wyższa niż na jego powierzchni, np. temperatura ciała mierzona w odbycie będzie o około 1⁰C wyższa niż pod pachą.

 

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.31 / 5.00 391 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-09-06
drogie Panie, nie znikajcie na zaplecze (czasami 5 min. i dłużej) !!!
2023-08-25
Zamawialam kolejny raz i jestem tak samo zadowolona. Szybko i na temat.
pixel