Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych?

2021-10-05
Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych?

Koniec roku i początek następnego to czas podsumowania mijających 12 miesięcy i planowania kolejnych.  To także moment, kiedy stawiamy sobie ambitne plany nie tylko zawodowe, ale przede wszystkim zdrowotne: zacznę chodzić na siłownię, rzucę palenie, będę mniej pracować, a więcej wypoczywać, znajdę czas na regularną aktywność fizyczną, zrzucę kilka kilogramów. Z ich realizacją bywa jednak różnie. Co zrobić, aby postanowienia noworoczne nie były tylko słomianym zapałem i nie wypaliły się po kilku tygodniach? Oto sprawdzone sposoby.

 

Według ostatnich badań tylko 8% postanowień noworocznych jest rzeczywiście realizowanych. Dlaczego tak mało? Do głównych przyczyn zalicza się: brak widocznych efektów, zniechęcenie czy brak wystarczającej motywacji. Z drugiej strony, badani twierdzą, że kwestie związane ze zdrowiem są dla nich priorytetem i jest to ten obszar życia, w którym najbardziej zależy im na wprowadzeniu zmian. Co zatem sprawia, że tak łatwo się poddajemy? I jak sprawić, aby wytrwać w postanowieniu zmiany nawyków na lepsze?

 

Po pierwsze: znajdź cel.

Wybierzmy jeden najważniejszy cel do realizacji i przejdźmy do konkretów. Chcesz schudnąć? Zaplanuj od razu o ile kilogramów i w jakim czasie. Czasem wystarczy jedno zdanie: „Do końca maja zrzucę 8 kg.” Napisz je na kartce, powieś w widocznym miejscu, powiedz o swoim postanowieniu rodzinie i znajomym - będą dla Ciebie naturalną grupą wsparcia. Spisanie postanowienia konkretyzuje działania i nadaje mu konkretną formę. 

 

Po drugie: znajdź motywację.

Aby postanowienie noworoczne przekuć na stałą zmianę przyzwyczajeń, należy dokładnie uzmysłowić sobie, po co chcemy to zrobić. Weź kartkę i napisz 5 argumentów motywujących Cię do zmiany. Chcesz schudnąć? Dlaczego? Bo źle się czujesz z nadprogramowymi kilogramami? Bo chcesz lepiej czuć się w swoim ciele? Bo chcesz lepiej wyglądać dla najbliższej Ci osoby? Bo chcesz dłużej zachować zdrowie dla wnuków? Bo nie mieścisz się w swoich ulubionych ubraniach? Jeśli jesteś w stanie wymienić 5 argumentów, które są dla Ciebie naprawdę ważne, to jest duża szansa na ich powodzenie. Dopisz je na kartce, na której wpisałaś/eś swój cel. Szybkie przypomnienie, po co to robisz pomoże Ci w trudnych chwilach zwątpienia.

 

Po trzecie: zaplanuj działania.

Wiesz już, co chcesz zrobić i dlaczego to dla Ciebie takie ważne. Teraz czas na zaplanowanie konkretnych działań. Masz 4 miesiące na zrzucenie 8 kg, jak to zrobić, aby miało szansę na realizację? Zaplanuj, że co miesiąc zrzucisz 2 kg. Co zmienisz w swoim życiu, aby to zrobić? Zmienisz nawyki żywieniowe: zrezygnujesz ze smażonego mięsa i tłustych potraw, zaczniesz jeść więcej zup, gotowanych lub duszonych warzyw, zamiast słodkich napojów będziesz pić wodę i herbaty ziołowe. Aby jednak miało to szansę powodzenia, zrób od razu listę zakupów i znajdź kilka przepisów. Nie odkładaj realizacji na „za chwilę” lub „od następnego poniedziałku”, tylko od razu zacznij działać. Wprowadzaj zmiany od zaraz.

 

Po czwarte: pilnuj się. 

Aby skutecznie wprowadzić zmiany w życiu, potrzeba sporo samozaparcia i silnej woli. Czasami wymaga to wyjścia poza swoją strefę komfortu i zrobienia czegoś nowego, co może wiązać się z pewnym wysiłkiem i walką ze swoimi słabościami. To właśnie w tych momentach najczęściej rezygnujemy z realizacji postanowień. Aby pomóc sobie w tych trudnych sytuacjach, warto mieć konkretny plan. Może on mieć formę prostej tabelki na kartce, w której wpiszesz terminy kolejnych treningów lub liczbę wypalonych danego dnia papierosów. Jeśli wolisz, poszukaj odpowiedniej aplikacji na smartfon. Ma to na celu z jednej strony narzucenie sobie pewnego schematu działań, a z drugiej – pokazanie postępów, co jest świetną motywacją do dalszego wysiłku.

 

Po piąte: mierz postępy.

Wysiłek przynosi efekty. Sprawdzaj regularnie, co osiągnąłeś. Nic tak nie motywuje, jak wymierne efekty swoich działań. Prowadź dzienniczek postępów, odhaczaj kolejne etapy, rób wykresy – każdy sposób uświadamiania sobie pozytywnych efektów swojego wysiłku da Ci ogromną motywację do dalszych działań.

 

Po szóste: nagradzaj się.

Odchudzanie i zrzucenie 8 kg w 4 miesiące potraktuj jako projekt, z kolejnymi etapami, krokami milowymi i finałem. Dzięki ciężkiej pracy zrealizowałeś to, co sobie założyłeś. Daje to nie tylko ogromną satysfakcję i poczucie kontroli nad własnym życiem, ale także ułatwia wprowadzanie kolejnych zmian. Bo skoro w tym wypadku poradziłem sobie, to przecież dam radę też przy kolejnym wyzwaniu. Można wzmocnić to uczucie przez nagradzanie samego siebie. Pamiętaj jednak, aby nagrodą za zrzucenie nadwagi nie była wizyta w cukierni, ale np. weekendowy wypad za miasto lub inna forma miłego spędzenia czasu. To także dodatkowa motywacja do podejmowania kolejnych wyzwań. 

 

Możemy Cię wspomóc w noworocznych postanowieniach.

 

Planujesz odchudzanie? Sprawdź preparaty odchudzające z apteki >>

Chcesz rzucić palenie? Sprawdź tabletki, plastry i gumy >>

Chcesz zdrowiej się odżywiać? Sprawdź produkty naturalne w aptece >>

 

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.31 / 5.00 391 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-08-22
Jestem bardzo zadowolony
2023-08-07
Szybkie, bezproblemowe zakupy. Atrakcyjne ceny.
pixel