Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaki środek przeciwbólowy najbezpieczniej podać dziecku?

2021-10-05
Jaki środek przeciwbólowy najbezpieczniej podać dziecku?

Choroba wirusowa, ząbkowanie, ból ucha – to tylko kilka spośród wielu dolegliwości, na które cierpią najmłodsi. Ból nie oszczędza nikogo, nawet niemowląt. Jakie leki przeciwbólowe bezpiecznie podać dziecku, by ulżyć mu w chorobie? Oto kilka wskazówek.

 

Dzieci zmagają się z różnymi dolegliwościami. Ból może mieć różne przyczyny, tym trudniejsze do zlokalizowania, im młodsze dziecko. Płaczące niemowlę nie potrafi wskazać, co mu dolega. Komunikuje się płaczem i mową ciała, chcąc wyrazić, że coś go boli. Rodzice i lekarze na podstawie objawów są w stanie zdiagnozować, co dolega dziecku. A potem podjąć decyzję, jak mu pomóc.

Bóle różnego pochodzenia w przebiegu chorób wirusowych i bakteryjnych, ząbkowanie, ból głowy, bóle po urazach mechanicznych, ból przy odczynach poszczepiennych i wiele innych – jest wiele przyczyn bólu u najmłodszych. To tym trudniejsze do zniesienia przez małe dzieci, jeśli towarzyszy im gorączka, osłabienie, ból gardła czy katar. Maluchy ciężko znoszą ból, dlatego tak ważne jest szybkie podjęcie leczenia. Ale takiego, które będzie skuteczne i bezpieczne dla dziecka.

 

Leki przeciwbólowe dla dzieci

 

U małych dzieci w razie choroby dopuszczone są dwa podstawowe rodzaje leków przeciwbólowych. Są to leki na ból dla dzieci oparte na paracetamolu lub na  ibuprofenie. Dostępne są w postaci czopków doodbytniczych, zawiesin i syropów, a dla starszych dzieci – także w formie tabletek lub saszetek z proszkiem. To, który preparat wybierzemy, powinien zależeć od wieku dziecka, dolegliwości i efektu terapeutycznego, który chcemy osiągnąć. W każdym przypadku warto dobierać leki indywidualnie i z najwyższą ostrożnością, a w razie wątpliwości skonsultować się z lekarzem.

 

Paracetamol dla niemowląt i dzieci

 

Leki z paracetamolem dla dzieci mają właściwości przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Paracetamol lepiej wchłaniany jest z układu pokarmowego niż przy stosowaniu doodbytniczym. Leki z paracetamolem są to bezpieczne preparaty w leczeniu bólu i gorączki u dzieci, nie podrażniają układu pokarmowego i nie wykazują właściwości hepatotoksycznych. Leki na ból z paracetamolem mogą być podawane już od pierwszych dni życia dziecka.

Przykładowe leki z paracetamolem dla dzieci:

 

Czy ibuprofen można podać dziecku?

 

Ibuprofen należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Leki z ibuprofenem dla dzieci zazwyczaj mogą być stosowane od 3. miesiąca życia, mają działanie nie tylko przeciwbólowe, ale także przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Ta ostatnia właściwość daje mu przewagę nad paracetamolem. Działanie na stan zapalny jest pomocne przy takich chorobach, jak: zapalenie ucha, zapalenie zatok, choroby dróg oddechowych przebiegające z obrzękiem błony śluzowej gardła i kaszlem. 

Ibuprofen jest szybko i prawie całkowicie wchłaniany ze światła przewodu pokarmowego, co ma wpływ na skuteczność jego działania. Jest jednak szereg chorób, w których nie powinno się podawać leków z ibuprofenem, jak zapalenie układu moczowego, biegunki czy niektóre choroby zakaźne, jak np. ospa wietrzna.

Przykładowe leki przeciwbólowe z ibuprofenem dla dzieci to:

 

Bezpieczne leki dla dzieci – jak podawać?

 

Jest kilka ważnych zasad, o których należy pamiętać podając dzieciom samodzielnie leki przeciwbólowe. 

Wiek, od którego można stosować lek

Przed użyciem należy zapoznać się z ulotką by wiedzieć, od jakiego wieku można podać dziecku lek. Preparaty z paracetamolem zazwyczaj można stosować od pierwszych dni życia niemowlęcia. Z kolei te z ibuprofenem – od 3. miesiąca życia. Leki w postaci tabletek przeciwbólowych dla dzieci zazwyczaj są wskazane powyżej 6. roku życia, jednak warto samodzielnie ocenić czy dziecko jest w stanie połknąć tabletkę bez zachłyśnięcia się.

Długość czasu stosowania

Większość preparatów na ból dla dzieci dostępnych bez recepty zaleca się stosować nie dłużej niż 3 dni bez konsultacji lekarskiej. Jeśli po tym czasie objawy nie ustępują, wymagana jest wizyta u lekarza. Jeśli zaś lekarz zaleci inaczej, należy trzymać się jego wytycznych co do długości terapii i dawkowania.

Indywidualne dopasowanie dawki

To bardzo ważna zasada, że dawki leków przeciwbólowych należy dostosować do wagi dziecka, a nie do wieku. W ulotkach i na opakowaniach producenci podają orientacyjne dawki dla określonych przedziałów wagi i wieku, jednak najlepiej każdorazowo wyliczać dawki na podstawie bieżącej wagi dziecka. Paracetamol w środkach na ból stosuje się w dawce 10-15 mg na 1 kg masy ciała, w odstępach co 6-8 godzin. Z kolei jednorazowa dawka ibuprofenu dla dziecka to 10 mg na 1 kg masy ciała i należy ją podawać nie częściej niż raz na 8 godzin.

Zobacz leki na ból i gorączkę dla dzieci>> 

 

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.31 / 5.00 391 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-08-07
Szybkie, bezproblemowe zakupy. Atrakcyjne ceny.
2022-12-08
Bardzo miła obsługa. Polecam
pixel