Leki ziołowe, czyli jakie zioła pić?

Herbaty ziołowe, suplementy i leki ziołowe to naturalna alternatywa dla syntetycznych preparatów. Lecznicze właściwości ziół znane są od tysiącleci, a ich wielokierunkowe działanie pozwala na leczenie wielu dolegliwości i utrzymanie organizmu w dobrej formie. Jakie są najpopularniejsze preparaty ziołowe? Na co działają? Jak je wykorzystać w trosce o zdrowie? Podpowiadamy.
Właściwości lecznicze ziół są związane z zawartymi w nich substancjami aktywnymi. Liście, pędy, kwiaty, kora, nasiona lub korzenie różnych roślin są bogatym źródłem takich substancji, jak: flawonoidy, alkaloidy, fenole, saponiny, garbniki, glikozydy, śluzy, przeciwutleniacze, pektyny i inne związki wpływające na funkcjonowanie organizmu. Leki ziołowe najczęściej wykorzystywane w lecznictwie mają właściwości: moczopędne, napotne, przeciwzapalne, wykrztuśne, odkażające, przeciwdrobnoustrojowe, regeneracyjne czy przeczyszczające. Przedstawiamy przegląd najczęstszych dolegliwości oraz ziołowych sposobów na poradzenie sobie z nimi. Pijmy zioła na zdrowie!
Zioła lecznicze na trawienie
Na problemy trawienne, takie jak: niestrawność, uczucie ciężkości czy wzdęcia, stosuje się wiele ziół, najczęściej w postaci herbat ziołowych, suplementów lub jako przyprawy, które nie tylko poprawiają smak potraw, ale ułatwiają ich trawienie. Jakie zioła pić na lepsze trawienie? Napary z ziół wspomagające trawienie to przede wszystkim mięta (np. Herbata miętowa do zaparzania), koper włoski (Herbatka z kopru włoskiego) czy szałwia (Herbata z szałwii do zaparzania, tabletki do ssania z szałwią). W aptekach dostępne są mieszanki ziołowe do zaparzania w postaci herbat ułatwiających trawienie, mających w składzie wiele różnych ziół. Warto sięgnąć po taki napar po obfitym i ciężkostrawnym posiłku. Inne zioła wspomagające trawienie (także w formie przypraw) to m.in.: kminek, anyż, dziurawiec, lubczyk, mniszek, cząber, bazylia, jałowiec, majeranek. Pobudzają wydzielanie soków trawiennych, redukują ilość gazów w jelitach, ułatwiają trawienie i pobudzają perystaltykę jelit.
Zioła na przeczyszczenie i na biegunkę
Najpopularniejsza ziołowa herbata na zaparcia to napar z senesu, pamiętajmy jednak że nie należy go stosować dłużej niż kilka dni. Zioła na biegunkę regulują pracę jelit i hamują zbyt częste wypróżnianie się. W przypadku rozwolnienia należy sięgnąć po polskie zioła lecznicze i preparaty zawierające: korę dębu, liście babki lancetowatej, pięciornik, borówkę czernicę, kasztanowiec, liście orzecha włoskiego czy ziele cząbru.
Zioła na wątrobę i drogi żółciowe
Herbaty i preparaty ziołowe wspomagające pracę wątroby (np. Kapsułki dla wątroby) mają wielokierunkowe działanie. Nie tylko wspomagają regenerację tego narządu, usprawniają jej pracę i działają ochronnie na hepatocyty (komórki wątroby), ale także oczyszczają organizm z toksyn. Dodatkowo wspomagają pracę pęcherzyka żółciowego i działają żółciotwórczo i żółciopędnie, co sprzyja produkcji i wydzielaniu żółci ułatwiającej trawienie tłuszczów w pokarmach. Jakie są najlepsze zioła na wątrobę? To suplementy i leki ziołowe oparte na wyciągach z takich roślin, jak: ostropest plamisty (np. suplement z ostropestem na wątrobę), karczoch zwyczajny (np. tabletki z karczochem) czy mniszek lekarski.
Zioła na sen i uspokojenie
Leki ziołowe uspokajające i sprzyjające zasypianiu pozwalają wyciszyć organizm, złagodzić skutki stresu i poprawić złe samopoczucie. Ich ogromną zaletą jest fakt, że stosowane doraźnie nie uzależniają. Najlepsze zioła na bezsenność to: kozłek lekarski (popularnie zwany walerianą, np. Valerin Max), melisa, chmiel czy lawenda.
Jakie zioła można pić w ciąży?
Herbaty ziołowe często polecane są kobietom w ciąży jako zdrowa alternatywa dla herbat czarnych i czerwonych. Są źródłem witamin i minerałów, nie zawierają teiny ani kofeiny, dobrze nawadniają organizm. Kobiety w ciąży sięgają po herbatę z pokrzywy (działa moczopędnie i zmniejsza opuchliznę), herbatę z lipy (napotnie przy infekcjach) czy herbatę z kopru włoskiego (na problemy trawienne). W ciąży warto unikać herbaty miętowej, stosowania preparatów z arcydzięglem i krwawnikiem. Należy jednak pamiętać, aby nie pić ich w nadmiarze, a ich stosowanie skonsultować z lekarzem prowadzącym.