Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Medycyna naturalna – czym jest i kiedy warto po nią sięgnąć?

2022-12-02
Medycyna naturalna – czym jest i kiedy warto po nią sięgnąć?

Tradycyjny system medyczny nie zawsze sprawdza się w leczeniu chorób przewlekłych. Wizyta u lekarza, wypisywanie i realizowanie recept… To nie tylko drogi, ale również czasochłonny proces. Warto zainteresować się medycyną naturalną, którą można stosować w leczeniu różnych problemów zdrowotnych bez obawy o skutki uboczne. Metody wykorzystywane przez medycynę naturalną są tańsze, a produkty łatwo dostępne w sklepach ze zdrową żywnością lub internetowych.

Z tego artykułu dowiesz się, czym jest medycyna naturalna oraz kiedy warto po nią sięgnąć. Uzyskasz również wiedzę o różnych metodach wykorzystywanych przez medycynę naturalną.

Spis treści:

  1. Medycyna naturalna – czym jest?
  2. Ziołolecznictwo – medycyna naturalna zamknięta w naparach;
  3. Homeopatia – holistyczne podejście do medycyny;
  4. Podsumowanie;

Medycyna naturalna – czym jest?

Chcesz wiedzieć, jak medycyna naturalna może być wykorzystywana do różnych celów, w tym do leczenia chorób przewlekłych? Interesujesz się alternatywą dla tradycyjnych leków i metod leczenia? Sprawdzimy, jakie są najlepsze naturalne sposoby na różnego rodzaju dolegliwości.

Medycyna naturalna towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Pomimo ogromnego postępu technologicznego i naukowego, wciąż ma wielu zwolenników, którzy stawiają ją ponad tradycyjną medycyną. Taki rodzaj leczenia może być nie tylko alternatywą dla medycyny konwencjonalnej, ale również jej uzupełnieniem.

Medycyna niekonwencjonalna  wykorzystuje składniki pochodzenia naturalnego i techniki uzdrawiania holistycznego. Te sposoby leczenia skupiają się głównie na przyczynach problemu, a nie na jego objawach. Zaleca się nie tylko sięganie po zioła i inne naturalne leki, ale również zmianę diety, zadbanie o swój spokój, zneutralizowanie stresu, a nawet stosowanie wyłącznie organicznych kosmetyków. 

Ziołolecznictwo – medycyna naturalna zamknięta w naparach

Ziołolecznictwo czy też, inaczej mówiąc, medycyna botaniczna to rodzaj lecznictwa alternatywnego, którego podstawowymi składnikami są rośliny i ekstrakty roślinne. Leki ziołowe są od wieków używane do leczenia różnych chorób i schorzeń.

Przyjmuje się, że leczenie ziołami rozpoczęło się w starożytnych Chinach. Ta metoda swój początek miała 4500 lat temu. Równie stara jest medycyna indyjska. Pierwsza księga Rygwedy to około 2000 r. p.n.e., a słynna księga Ajurwedy – datowana jest na około 1500 r. p.n.e. Nieco krótszą historię ma ziołolecznictwo egipskie. Powstanie znalezionego najstarszego egipskiego papirusu, na którym znajdowały się receptury na około 900 leków, datuje się na około 1500 r. p.n.e.

Wiedza na temat ziół z Chin i Egiptu została przeniesiona najpierw do Asyrii i Babilonu, dalej do Grecji i Rzymu, a potem poznał ją cały świat.

Tradycyjna medycyna chińska wykorzystuje niezmierzone bogactwo ziół i roślin, chociaż zbadanych zostało zaledwie pięć tysięcy z nich. Z reguły nie stosuje się w tym wypadku jednego gatunku czy typu rośliny, ale miesza się kilka, kilkanaście rodzajów ziół.

Homeopatia – holistyczne podejście do medycyny

Homeopatia od lat ma tyle samo przeciwników, co zwolenników. Ta alternatywna metoda leczenia powstała na przełomie XVIII i XIX wieku w Niemczech. Ten rodzaj medycyny kieruje się kilkoma ważnymi zasadami:

  • podobieństwolecz takimi środkami, które wywołują podobne objawy, co źródło problemu. Według tej reguły organizm powinien nauczyć się odpowiednich reakcji na pewne symptomy. Można to osiągnąć, stymulując układ immunologiczny niewielkimi dawkami określonych substancji;
  • dynamizowanie – chodzi o rozcieńczanie aktywnej substancji w wodzie i wstrząsaniu roztworu;
  • diadoksja – przyjmuje się, że wraz z procesem zdrowienia, choroba staje się bardziej powierzchowna i mniej zagrażająca człowiekowi.

Wszystkie składniki, których używa się w homeopatii, są pochodzenia naturalnego, a cukier stosowany jest jako wypełniacz. Tego typu preparaty mogą być podawane dzieciom, kobietom w ciąży i matkom karmiącym piersią.

Podsumowanie

Medycyna naturalna to nie tylko alternatywa dla lecznictwa konwencjonalnego, ale również doskonały sposób na jego uzupełnienie. Dowiedziono, że zioła stosowane regularnie skutecznie zwalczają wiele chorób i schorzeń. Naturalne preparaty nie wywołują takich skutków ubocznych, jak tradycyjne leki, jednak ich działanie jest mocno uzależnione od czasu i regularności stosowania naparów.

Warto świadomie sięgać po tego typu preparaty. Przed użyciem należy zapoznać się z podstawową wiedzą na temat tego, jakich roślin ze sobą nie łączyć oraz jakie zioła mogą nam zaszkodzić. Warto skonsultować swoje wybory z farmaceutą, zielarzem lub lekarzem. Niewskazane jest działanie na własną rękę. Niezbędna jest pewność co do skuteczności danych mieszanek.

Medycyna naturalna znana jest od wieków. Wykorzystuje wiedzę i doświadczenie ludzi, którzy przed wiekami odkryli zbawienny wpływ ziół i roślin na zdrowie człowieka. Jeśli coś działa od tak dawna, to dlaczego z nie skorzystać z tego dzisiaj. Prawda?

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.31 / 5.00 391 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-09-06
drogie Panie, nie znikajcie na zaplecze (czasami 5 min. i dłużej) !!!
2022-12-08
Polecam. Jeśli mają wszystkie leki bardzo szybko jest przesyłka, dłużej się czeka gdy nie ma jakiegoś leku (zależy też jaki lek), ale jeśli już go otrzymają to szybko wysyłają.
pixel