Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Melisa lekarska nie tylko na dobry na sen – właściwości i zastosowanie zioła

2021-10-05
Melisa lekarska nie tylko na dobry na sen – właściwości i zastosowanie zioła

Melisa lekarska to roślina o licznych właściwościach leczniczych. To jedno z najpopularniejszych ziół na uspokojenie i na problemy ze snem, od wieków wykorzystywane w tradycyjnym ziołolecznictwie. Jakie inne właściwości ma melisa? Kiedy warto sięgnąć po preparaty ziołowe w melisą? Podpowiadamy.

 

Zioła lecznicze od wieków wykorzystywane były w medycynie ludowej ze względu na swoje właściwości uspokajające i relaksujące. Jednym z najpopularniejszych ziół, które pomaga łagodzić stany napięcia nerwowego i ułatwiać zasypianie, jest melisa lekarska (łac. Melissa officinalis L.). W preparatach ziołowych z melisą znajdziemy głównie wyciągi z liści melisy (Folium Melissae), choć czasem wykorzystywane są także górne, dobrze ulistnione części łodyg, czyli ziele melisy (Herba Melissae). Coraz większą popularnością cieszy się także olejek melisowy, który ze względu na swoje właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze, znalazł zastosowanie jako sposób na grzybice, ukąszenia owadów i na opryszczkę.

 

Melisa – właściwości

Substancje zawarte w wyciągach z melisy mają właściwości uspokajające i lekko nasenne. Składniki czynne melisy działają relaksująco i rozluźniająco, wspierając dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne. Z drugiej strony roślina ta ma także lekkie działanie rozkurczowe, dzięki temu reguluje pracę jelit, zapobiega wzdęciom i sprzyja pozbywaniu się gazów zgromadzonych w przewodzie pokarmowym. 

 

Melisa – działanie, zastosowanie

 

Melisa na uspokojenie i na sen

Preparaty z melisą stosuje się przede wszystkim jako łagodne ziołowe środki uspokajające, na problemy z zasypianiem i rozluźniająco w stanach przewlekłego zmęczenia i w stanach lękowych. Herbata ziołowa z melisy łagodzi stan rozdrażnienia i pobudzenia nerwowego, jest pomocna w nerwicach wegetatywnych, w łagodzeniu migrenowych bólów głowy, w stanach depresyjnych i przy problemach z zasypianiem. Co ważne, herbata z melisy działa łagodnie, nie uzależnia, pomaga zasnąć, nie powodując jednocześnie senności i rozdrażnienia następnego dnia. To naturalny łagodny ziołowy środek na problemy z zasypianiem.

 

Melisa na problemy trawienne

Związki zawarte w melisie (szczególnie w olejku eterycznym) mają działanie rozkurczowe na mięśnie gładkie jelit oraz nieznacznie zwiększają wydzielanie soku żołądkowego i żółci. Tym samym zwiększają apetyt, ułatwiają trawienie oraz niwelują wzdęcia. Napary z melisy można także pić z stanach skurczowych dróg żółciowych i jelit, także tych związanych z kolką. Melisa ma także lekkie działanie napotne i moczopędne.

 

Melisa na problemy z miesiączką

W tradycyjnym ziołolecznictwie melisę stosuje się także do łagodzenia bólów miesiączkowych, przy skąpym miesiączkowaniu lub w przypadku problemów z regularnym miesiączkowaniem.

 

Melisa – jaki preparat z apteki wybrać?

 

Zioło to występuje w kilku postaciach w aptece, a najpopularniejsze to liście do zaparzania, tabletki oraz preparaty złożone na uspokojenie lub środki nasenne z melisą:

- liść melisy w saszetkach do przygotowania herbaty z melisy – saszetki do przygotowania naparu; aby przygotować herbatę z melisy należy zalać 1 saszetkę szklanką wrzącej wody i parzyć pod przykryciem przez około 10 minut, można pić 2 do 4 razy dziennie

melisa w tabletkach – wygodna forma tabletek do połykania; do stosowania po 1 tabletce 3 razy dziennie

- tabletki Dobry sen z melisą – łagodny ziołowy środek nasenny zawierający w składzie: wyciąg z szyszek chmielu, wyciąg z melisy i passiflory, witaminę B6, magnez i melatoninę

kapsułki ziołowe Melissive zawierające wyciąg z liści melisy, na stres i uspokojenie, które oprócz ekstraktu z ziela melisy zawierają także ekstrakt z rumianku, magnez, witaminę B6 i ekstrakt z korzenia różeńca górskiego

Meliski pastylki uspokajające do ssania – w wygodnej postaci pastylek do ssania, oprócz wyciągu z ziela melisa zawierają także wyciąg z szyszek chmielu i magnez; do stosowanie nie więcej niż 3 pastylki na dobę 

 

Czy herbatę z melisy można podawać dzieciom?

 

Tak, to zioło bezpieczne dla dzieci, a herbatkę z melisy można podawać nawet mniejszym dzieciom. Na rynku dostępne są herbatki uspokajające dla dzieci, które dodatkowo regulują pracę układu pokarmowego. Melisa, oprócz koperku i rumianku, jest składnikiem herbatek dla dzieci na problemy brzuszkowe.

 

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.32 / 5.00 389 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-09-06
drogie Panie, nie znikajcie na zaplecze (czasami 5 min. i dłużej) !!!
2022-12-08
Bardzo miła obsługa. Polecam
pixel