Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Na co działają bańki chińskie i jak ich używać?

2022-10-23
Na co działają bańki chińskie i jak ich używać?

Bańki chińskie, inaczej zwane akupunkturowymi, znane są już od bardzo dawna. Wywodzą się z tradycyjnej medycyny chińskiej. Masaż nimi i tak zwane stawianie baniek przynoszą szereg korzyści. Działają prozdrowotnie oraz upiększająco. 

Z tego artykułu dowiesz się 

na jakie dolegliwości działają bańki chińskie, jak ich używać, jakie są ich zalety oraz jakie występują przeciwwskazania do ich stosowania.

SPIS TREŚCI:

 1. Na co działają bańki chińskie i jak ich używać?
 2. Do czego służą bańki chińskie?
 3. W jakich przypadkach stosuje się bańki chińskie do leczenia?
 4. Przeciwwskazanie do używania baniek chińskich
 5. Jak używać baniek chińskich?J
 6. ak działają bańki chińskie?
 7. Bańki chińskie - zalety
 8. Podsumowanie

Do czego służą bańki chińskie?

W zależności od tego, z czego są wykonane, mogą służyć do różnych celów. Szklane bańki chińskie stosuje się do stawiania baniek. Służą one do wsparcia przy walce z rozmaitymi chorobami. Natomiast gumowe lub silikonowe bańki mogą służyć zarówno do leczenia, jak i do masażu. Są bardzo użyteczne przy walce z cellulitem. Pomagają również przy redukcji tłuszczu i modelowaniu sylwetki.

W jakich przypadkach stosuje się bańki chińskie do leczenia?

Bańki chińskie można stosować przy wielu schorzeniach. Zastosowane odpowiednio wcześnie bańki chińskie są w stanie zapobiec rozwinięciu się choroby, dzięki nim można uniknąć leczenia farmakologicznego i skrócić proces powrotu do zdrowia. Jeśli jednak stan chorego jest bardzo poważny lub nie poprawia się po użyciu baniek, to konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem.

Bańki chińskie stosuje się w leczeniu takich przypadłości jak m.in.:

 • przeziębienie i grypa;
 • przewlekłe choroby dróg oddechowych;
 • nawracające choroby dróg oddechowych, np. angina;
 • przewlekły kaszel;
 • astma oskrzelowa;
 • wszelkiego rodzaju dolegliwości bólowe;
 • zapalenie stawów; 
 • rwa kulszowa; 
 • problemy z menstruacją.

Przeciwwskazanie do używania baniek chińskich

Bańki chińskie mogą być świetnym remedium na różne dolegliwości, ale nie dla każdego. W niektórych przypadkach są niewskazana, a nawet zabronione. Kiedy ich NIE stosować?

 • podczas gorączki przekraczającej 38,5 ºC;
 • w ciąży;
 • podczas miesiączki;
 • jeśli posiadasz żylaki lub masz skłonność do ich powstawania;
 • w zaburzeniach krzepnięcia krwi;
 • w przypadku chorób skórnych;
 • u osób poniżej 12. oraz powyżej 80. roku życia;
 • w przypadku chorób zakaźnych;
 • gdy chorujesz na padaczkę;
 • podczas choroby nowotworowej.

Jak używać baniek chińskich?

W przypadku, gdy bańki chińskie są wykorzystywane do walki z chorobami, stawia się je w ściśle określonych punktach ciała. Dla każdej choroby jest to kilka punktów i stawia się je symetrycznie po obu stronach ciała na wszystkich z nich.

W celu postawienia gumowej bańki należy chwycić ją środkowymi i wskazującymi palcami obu rąk za dolną krawędź i zgnieść tak, że cała bańka będzie pozbawiona powietrza. Następnie należy przyłożyć bańkę do skóry i zwolnić nacisk tak, aby skóra się zassała. Bańki mogą pozostać na skórze przez około 15 – 20 minut. Po tym czasie w celu odessania należy złapać je i zgnieść. Nie należy stawiać baniek częściej niż co dwa dni.

Aby wykonać masaż bańką chińską należy wcześniej umyć i natłuścić skórę – nada się do tego olejek do masażu. Należy przyłożyć bańkę do skóry i usunąć nadmiar powietrza. Zdecydowanie łatwiej jest to zrobić przy pomocy gumowych baniek. Gdy bańka się zassie, to można zacząć przesuwać ją po powierzchni skóry. Zawsze należy robić to w kierunku serca, czyli od dołu do góry (ewentualnie ruchami okrężnymi, pamiętając o zakończeniu w kierunku serca).

Jak działają bańki chińskie?

Zasada działania baniek chińskich nie jest skomplikowana. Podczas ich używania wytwarza się podciśnienie, które zasysa skórę do środka. Stawiając bańki zostawiamy je w jednym miejscu na określony czas. Efektem tego jest pękanie podskórnych naczyń krwionośnych i wydostawanie się z nich krwi. Skutkuje to pojawieniem się na skórze widocznych krwiaków.

Jest to interpretowane przez układ odpornościowy człowieka jako obce białko, będące bodźcem do rozpoczęcia wytwarzania sporej ilości przeciwciał. Gdy do organizmu dotrze, że jest to jego własna krew, to przekierowuje wszystkie wytworzone przeciwciała przeciw infekcji lub stanowi zapalnemu, jaki się w nim znajduje.

Stosując bańki chińskie do masażu ciała po zassaniu przesuwa się nimi po ciele bez zatrzymywania ich na żadnym punkcie ciała. Podciśnienie, które wywiera na skórę działanie mechaniczne, powoduje podrażnienie jej zakończeń nerwowych. Dzięki temu dochodzi do zwiększenia ukrwienia i poprawy elastyczności skóry w miejscu zastosowania bańki.

Bańki chińskie – zalety

 • Są łatwe w użyciu – można je stosować samodzielnie, bez asysty drugiej osoby;
 • Gumowe bańki chińskie dzięki swojej elastyczności można stosować na dowolnej partii ciała;
 • Są wielofunkcyjne – działają na wiele różnych problemów zdrowotnych, wspierają funkcjonowanie organizmu oraz wygląd skóry;
 • Są nieinwazyjne – jeśli używa się ich zgodnie z instrukcją i bez przeciwwskazań, to jedynym skutkiem ubocznym są krwiaki, które szybko znikają.

Podsumowanie

Bańki chińskie to świetne rozwiązanie na wiele problemów. Należy jednak pamiętać, żeby stosować je we właściwy sposób. Zawsze stosuj się do zaleceń z instrukcji dołączonej do opakowania z bańkami. Żeby mieć pewność, że bańki, które kupisz, będą ją zawierały, kup je w zaufanym miejscu takim jak apteka

Pokaż więcej wpisów z Październik 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.32 / 5.00 389 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-09-06
drogie Panie, nie znikajcie na zaplecze (czasami 5 min. i dłużej) !!!
2023-08-22
Jestem bardzo zadowolony
pixel