Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Nie daj się przeziębieniu - co na gorączkę, katar i ból gardła?

2021-10-05
Nie daj się przeziębieniu - co na gorączkę, katar i ból gardła?

Sezon przeziębień w pełni, warto więc wiedzieć, po jakie leki na infekcje warto sięgnąć przy pierwszych objawach choroby. Co na chrypkę i ból gardła? Krople, aerozol czy spray – co na katar? Jak odróżnić objawy przeziębienia od grypy?

 

Przeziębienie to ogólne określenie na choroby wywołane przez grupę wirusów. To dosyć szeroka grupa patogenów, które powodują infekcje w obrębie górnych dróg oddechowych i zatok. Łatwo się przeziębić, ponieważ wirusy przenoszone są drogą kropelkową. Wystarczy krótki kontakt z kichającą lub kaszlącą chorą osobą, by doszło do infekcji. 

Wielu z nas przynajmniej raz, a większość zdecydowanie częściej, w sezonie jesienno-zimowym zmaga się z przeziębieniem. Ze względu na mnogość wirusów, bardzo trudno o stworzenie jednej uniwersalnej szczepionki, która chroniłaby przez wszystkimi rodzajami patogenów wywołujących przeziębienie. 

 

Jak odróżnić grypę od przeziębienia? 

 

Najłatwiej po nasileniu i rodzaju objawów. Klasyczne objawy przeziębienia to przede wszystkim: zmęczenie i osłabienie, uporczywy katar (w pierwszych dniach zwykle wodnisty, potem zmieniający się w gęsty, czasami żółtawy), rozpulchnienie i podrażnienie błony śluzowej nosa, drapanie w gardle, chrypka, ból gardłakaszel (mokry lub suchy), gorączka lub stan podgorączkowy. 

Przeziębienie zwykle rozwija się powoli, zaczyna się od osłabienia i podrażnienia gardła. Następnie dołącza się do tego wodnisty katar i kichanie. Jeśli pojawi się gorączka (a w przypadku przeziębienia nie zawsze temperatura jest podwyższona), to zwykle raczej temperatura nie przekracza wartości 38⁰C. 

Z kolei grypa atakuje nagle, niekiedy prawie „ścinając z nóg”. Objawy grypy są gwałtowne, pojawia się wysoka gorączka, dochodząca nawet do 39-40⁰C. Charakterystycznym symptomem, pozwalającym odróżnić grypę od przeziębienia są nasilone bóle mięśniowo-stawowe i silny ból głowy. Chorzy skarżą się na uczucie „łamania w kościach” i bólu całego ciała, co w połączeniu z gorączką i ogólnym osłabieniem potrafi przynajmniej na kilka dni wyłączyć z codziennego funkcjonowania.

 

Jak leczyć przeziębienie?

 

Przede wszystkim dajmy sobie kilka dni na odpoczynek. Choroba trwa zwykle około tygodnia, a leczenie przeziębienia opiera się stosowaniu preparatów łagodzących objawy oraz wspomaganiu układu immunologicznego. Ważne jest odpowiednie nawadnianie organizmu i regeneracja sił do walki z infekcją.

Skuteczna walka z przeziębieniem opiera się dobraniu preparatów najlepiej trafiających w konkretne objawy. Już przy pierwszych objawach, kiedy już czujemy, że „coś nas bierze” można sięgnąć po wieloskładnikowe leki na przeziębienie, które być może pomogą od razu skutecznie rozprawić się z chorobą (np. Fervex w saszetkach lub Theraflu Extra Grip). Jeśli do kataru i innych objawów przeziębienia dołącza zapalenia zatok i charakterystyczny ból głowy z nim związany, wówczas zamiast preparatu na przeziębienie i grypę opartego na paracetamolu lepiej sięgnąć po leki oparte na bazie kwasu acetylosalicylowego. Mają one wielokierunkowe działanie: przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz przeciwgorączkowe (np. Polopiryna Complex w saszetkach).

 

Co na objawy przeziębienia?

 

Oprócz preparatów wieloskładnikowych, można sięgnąć także po produkty łagodzące konkretne objawy. Pamiętajmy przede wszystkim, aby inne preparaty na przeziębienie stosować dla dzieci, a inne dla dorosłych. Mają inną zawartość substancji aktywnej i inne dawki. 

 

Do zwalczenia konkretnych objawów w aptece można znaleźć:

preparaty na katar: krople, spraye, aerozole, tabletki – obkurczają błonę śluzową nosa, hamują wydzielanie, pomagają udrożnić oddychanie; po przebytym katarze warto sięgnąć po preparaty do nawilżania i regeneracji błony śluzowej 

na ból gardła i drapanie w gardle – preparaty mają działanie łagodzące, odkażające i przeciwzapalne; w aptece można znaleźć pastylki i tabletki do ssania na gardło, aerozole i płyny do płukania gardła

na kaszel – tu ważne, aby przede wszystkim zdiagnozować, z jakiego rodzaju kaszlem mamy do czynienia, inne są bowiem mechanizmy działania preparatów na suchy i na mokry kaszel; produkty na suchy kaszel to przede wszystkim leki o działaniu hamującym odruch kaszlowy, z kolei leki na mokry kaszel mają działanie wykrztuśne, wspomagające odruch kaszlowy i ewakuację wydzieliny z dróg oddechowych

gorączka – jeśli pojawi się temperatura powyżej 38⁰C, wówczas można sięgnąć po leki przeciwgorączkowe oparte na paracetamolu lub ibuprofenie

na zatoki – gry przeziębieniu towarzyszą objawy związane z infekcją zatok, takie jak: ból głowy w części czołowej, uczucie zatkanego nosa i senność, wówczas można sięgnąć po preparaty na zatoki, które ułatwią udrożnienie przewodów z zalegającej wydzieliny, pomogą zmniejszyć stan zapalny oraz złagodzą ból głowy.

 

Więcej preparatów na przeziębienie i grypę znajdziesz tutaj >>

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.32 / 5.00 389 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-08-25
Zamawialam kolejny raz i jestem tak samo zadowolona. Szybko i na temat.
2022-12-08
Bardzo miła obsługa. Polecam
pixel