Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Nieprzyjemny zapach z ust. O czym może świadczyć?

2021-10-05
Nieprzyjemny zapach z ust. O czym może świadczyć?

Krępuje i utrudnia zwykle relacje z innymi osobami. Obniża poczucie pewności siebie, a może pojawić się nawet gdy bardzo dbamy o higienę. O czym może świadczyć nieprzyjemny zapach z ust? Jakie są przyczyny nieświeżego oddechu? Jak sobie z nim radzić? Podpowiadamy.

 

Nieświeży oddech (halitoza), choć jest powszechnym problemem, to mało kto zastanawia się czy nie wiąże się z poważnymi dolegliwościami. Choć zwykle wynika z rodzaju spożytego pokarmu, to może wynikać też z zażywania niektórych leków lub toczących się w organizmie przewlekłych chorób układu pokarmowego i oddechowego, zatok lub nawet ze źle leczonej cukrzycy.

 

Nieświeży oddech – przyczyny

 

Pierwszą i najczęstszą przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust jest spożyty pokarm. Szczególnie takie produkty jak czosnek czy cebula mogą powodować przez kilka godzin uczucie niesmaku i niemiły aromat z ust. Pokarm aż dwojako wpływa na pojawienie się krępującej woni. Z jednej strony składniki pokarmu bezpośrednio emitują charakterystyczne nuty zapachowe. A z drugiej, resztki pokarmu pozostające na języku i przestrzeniach międzyzębowych stają się pożywką dla bytujących tam bakterii. Pamiętajmy także, że pod źle dopasowaną protezą mogą gromadzić się resztki jedzenia. Drobnoustroje produkują lotne związki siarkowe (tzw. LZS), które są bezpośrednią przyczyną nieświeżego oddechu. 

Nieprzyjemny zapach jest często efektem zaniedbania higieny jamy ustnej, chorób zębów lub dziąseł. Regularne mycie zębów usuwa z powierzchni zębów płytkę nazębną, a to właśnie w niej gromadzą się bakterie. To właśnie kamień nazębny, tocząca się próchnica, paradontoza czy stany zapalne dziąseł przyczyniają się pośrednio do pojawienia się przykrego zapachu z ust. 

Sojusznikiem w walce o świeży oddech jest ślina. Wszystkie czynniki, które powodują zmniejszenie jej wydzielania, przyczyniają się do rozwoju halitozy. Ślina nie tylko zmywa z powierzchni języka i zębów substancje o przykrym zapachu, ale także wypłukuje resztki jedzenia z zakamarków jamy ustnej. Wysoka temperatura, klimatyzacja, picie małej ilości płynów oraz palenie papierosów ograniczają wydzielanie śliny, co może powodować przewlekłe problemy z nieświeżym oddechem.

 

O czym może świadczyć nieprzyjemny zapach z ust? 

 

Halitoza, szczególnie ta utrzymująca się przez dłuższy czas, może także wynikać z chorób zatok, schorzeń układu pokarmowego lub oddechowego. 

Kwaśny zapach z ust może towarzyszyć zapaleniu błony śluzowej żołądka, chorobie wrzodowej czy zespołowi złego wchłaniania. Wszelkie dolegliwości związane z problemami z trawieniem powodują zaleganie pokarmu w przewodzie pokarmowym. Jedzenie rozkłada się, a nawet gnije, nie przechodząc do kolejnych części przewodu pokarmowego. Podobne efekty może powodować grzybica przewodu pokarmowego. 

Zastanawiając się, czy jest związek między trzustką a nieprzyjemnym zapachem z ust, warto oprzeć się na opinii specjalistów. O związku między halitozą a problemami z trzustką możemy domyślać się, jeśli zmagamy się z niestrawnością. Zaburzenia prawidłowej pracy trzustki skutkują nieprawidłową produkcją enzymów trawiennych. Podejrzewając problemy z trzustką, warto porozmawiać ze specjalistą i wykonać badania diagnostyczne. 

Nieprzyjemny zapach z ust może mieć związek także z chorobami wątroby, z przewlekłym zapaleniem zatok, schorzeniami związanymi ze ściekaniem śluzu po tylnej ścianie gardła oraz z chorobami układu oddechowego, takimi jak: zapalenie oskrzeli, infekcje, gruźlica, guzy, grzybica, ropnie. Do rozwoju halitozy mogą przyczyniać się także choroby nerek (dająca wyczuwalną woń moczu) oraz nieprawidłowo leczona cukrzyca – wówczas w oddechu pojawia się nuta acetonu.

 

Jak radzić sobie z nieświeżym oddechem?

 

Podstawą zapobiegania pojawienia się nieprzyjemnego zapachu z ust jest dbanie o higienę jamy ustnej. Należy codziennie, regularnie, co najmniej 2 razy dziennie dokładnie szczotkować zęby oraz czyścić język i przestrzenie międzyzębowe za pomocą nitki dentystycznej, flosserów lub irygatorów. Powoduje to usunięcie z powierzchni zębów, języka i wszelkich zakamarków jamy ustnej resztek pokarmu i bakterii odpowiadających za powstanie nieświeżego oddechu. 

Mając tendencję do halitozy, warto szczególnie zadbać o higienę zębów i jamy ustnej. Jak to zrobić?

  • regularne wizyty u dentystki i higienistki – specjaliści sprawdzą stan uzębienia, wyleczą ewentualne ubytki, usuną zalegającą płytkę nazębną
  • mycie i dokładne płukanie zębów po każdym posiłku – ma to uniemożliwić bakteriom bytowanie na resztkach jedzenia i wydzielanie lotnych związków siarkowych
  • pasty antybakteryjne, które pomagają zwalczać szkodliwe bakterie (np. ELGYDIUM pasta do zębów ANTI-PLAQUE lub LACALUT FLORA świeży oddech)
  • czyszczenie języka – zaopatrz się w specjalną skrobaczkę lub szczotkę do czyszczenia języka
  • używaj płynu do płukania ust – minimum to raz dziennie; wybieraj płukanki o właściwościach antybakteryjnych, które redukują odkładanie się płytki nazębnej (np. BIOMED płyn do płukania jamy ustnej Citrus FreshELUDRIL lub EKODENTA płyn)

 

Można także sięgnąć po doraźne sposoby na nieświeży oddech w postaci odświeżaczy do ust. Tabletki na nieprzyjemny zapach z ust najczęściej zawierają w składzie cynk, który wiąże się z lotnymi związkami siarki i neutralizuje go. W ten sposób działają m.in. preparaty:

 

W walce z nieświeżym oddechem ważne jest wielokierunkowe działanie. Kluczowe jest usunięcie przyczyn pojawienia się nieprzyjemnego oddechu, dokładna higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty u dentysty. 

 

Poznaj produkty do walki z nieświeżym oddechem>> 

 

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.31 / 5.00 391 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-11-21
Super polecam
2022-12-08
Solidna apteka. Polecam
pixel