Oleje kosmetyczne – naturalne rozwiązanie na wiele problemów

Oleje to jedne z podstawowych składników kosmetyków. Można znaleźć je w wielu różnorakich preparatach do twarzy, ciała i włosów. Oleje są uniwersalnymi substancjami, które dzięki swoim cennym właściwościom od wieków cieszą się popularnością i uznaniem. Bogactwo składników w nich zawartych sprawia, że można ich również używać jako samodzielne kosmetyki. Zróżnicowany wybór sprawia, że każdy jest w stanie znaleźć takie oleje kosmetyczne, które będą idealnie pasowały do jego potrzeb.
Spis treści:
- Wybór oleju
- Najpopularniejsze oleje kosmetyczne
- Jak stosować oleje kosmetyczne?
- Zmywanie oleju
- Mniej znane oleje kosmetyczne
- Podsumowanie
Wybór oleju
Jeśli chcesz używać oleju jako kosmetyku, to ważne jest, abyś wybrała olej dobrej jakości. Oleje roślinne są pozyskiwane z owoców, nasion, pestek i kiełków roślin. Rośliny, z których części pozyskuje się olej kosmetyczny, powinny pochodzić z upraw ekologicznych, niezanieczyszczonych metalami ciężkimi. Dobry olej powinien być rafinowany na zimno. Dzięki temu zachowa o wiele więcej składników odżywczych o zbawiennym działaniu dla skóry i włosów.
Przy wyborze oleju do pielęgnacji ważne jest, aby sięgnąć po olej kosmetyczny. Oleje, których używasz w kuchni, są przeznaczone do spożycia i nie zostały przebadane pod kątem działania na skórę. Kupując oleje kosmetyczne pamiętaj również, żeby sięgać po czyste preparaty. Uważaj na produkty nazywane olejkami, które nigdy nie są czystymi olejami.
Olejkami nazywane są:
- mieszaniny różnych olei;
- kosmetyki mające w składzie olej w niewielkiej ilości – przeważają w nich inne składniki, często silikony. Tego typu produkty nie zawsze są dobre dla skóry, ale mogą sprawdzić się do zabezpieczania włosów;
- olejki eteryczne – większość nie nadaje się do użycia na skórę.
Najpopularniejsze oleje kosmetyczne
Oleje to mieszaniny kwasów tłuszczowych nasyconych i nienasyconych, a także witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, czyli A, D, E, K. Oleje to emolienty, co oznacza, że wykazują działanie pośrednio nawilżające – chronią przed utratą wilgoci ze skóry i włosów i tworzą warstwę okluzyjną, dzięki której nałożone pod warstwę oleju substancje wiążące wodę w naskórku zadziałają jeszcze lepiej.
Dodatkowe właściwości konkretnych olejów są uzależnione od procentowej zawartości poszczególnych kwasów tłuszczowych i witamin w danym oleju.

- Olej kokosowy – świetnie nadaje się do suchej, odwodnionej i wrażliwej skóry oraz do włosów o niskiej porowatości. Ma właściwości nawilżające, wygładzające, regenerujące, antybakteryjne oraz antyalergiczne. Zapobiega powstawaniu zmarszczek i starzeniu się skóry, wygładza oraz ujędrnia. Idealnie nada się do masażu. Przyśpiesza gojenie się blizn i rozstępów. Ma biały kolor, w temperaturze pokojowej i niższej nie jest płynny, lecz występuje w postaci stałej, rafinowany na zimno ma intensywny zapach kokosa;
- Olej arganowy – najlepiej nada się do skóry wrażliwej, alergicznej, suchej, trądzikowej, dojrzałej, do włosów o wysokiej porowatości oraz do pielęgnacji skóry dzieci. Wykazuje silne właściwości odżywcze, regenerujące, odmładzające, antyoksydacyjne i antyseptyczne. Przyśpiesza gojenie ran i oparzeń (w tym słonecznych), niweluje widoczność rozstępów oraz spłyca blizny. Ma złocisty kolor oraz wodno-oleistą konsystencję, jest bezwonny;
- Olej ze słodkich migdałów – nadaje się do każdego typu cery i do każdego typu włosów. Wykazuje działanie łagodzące, poprawia ukrwienie skóry, usprawnia odbudowę komórkową, wyrównuje koloryt oraz łagodzi stany zapalne. Ma lejącą się konsystencję, jest bezbarwny i bezwonny. Dobrze sprawdzi się do masażu;
- Olej avocado – to jeden z najbogatszych olejów, a jednocześnie jest najbardziej podobny w budowie do ludzkiej skóry. sprawdzi się dla skóry suchej, wrażliwej, starzejącej się oraz dojrzałej, a także do włosów o średniej porowatości. Bardzo dobrze wchłania się w skórę przenikając do jej głębokich warstw. Silnie odżywia skórę, łagodzi i regeneruje, pomaga przy problemach z łuszczycą i egzemą. Ma lekko zielonkawy kolor i delikatny zapach;
- Olej konopny – nada się w szczególności do młodej skóry trądzikowej, tłustej i mieszanej oraz do włosów o średniej i wysokiej porowatości. Bardzo szybko się wchłania. Regeneruje podrażnioną skórę, spowalnia procesy starzenia, łagodzi stany zapalne i podrażnienia. Jest to olej o idealnie zbilansowanych proporcjach. Ma ciemnozielony kolor, a z zapachu przypomina świeżo ścięte siano.
Jak stosować oleje kosmetyczne?
Każdy olej działa jak okluzja, czyli hamuje utratę wody z naskórka i chronił przed czynnikami zewnętrznymi. Z tego powodu ma pośrednie działanie nawilżające. W celu uzyskania jak najlepszych właściwości pielęgnacyjnych na skórę i włosy warto stosować oleje kosmetyczne wraz z innymi substancjami, które nałożone pod olej będą wiązały wodę w naskórku.
Aby nawilżenie skóry i włosów było jak najlepsze pod olej warto stosować takie kosmetyki jak:
- hydrolat;
- żel aloesowy;
- serum z kwasem hialuronowym;
- krem do twarzy, który stosujesz na co dzień (możesz też wymieszać, a następnie nałożyć na twarz);
- odżywka do włosów – możesz też wymieszać, a następnie nałożyć na włosy.
Oleje kosmetyczne mogą być także stosowane do demakijażu. Do tego celu najlepiej sprawdzą się mieszanki olejów dedykowane do demakijażu. Często są to preparaty z dodatkiem substancji emulgujących, co ułatwia ich późniejsze zmycie.
Stosując oleje na ciało przed ubraniem się warto jest poczekać, aż całkowicie się wchłoną. Trzeba uważać, aby nie stosować zbyt dużo oleju na skórę pod odzież. Jego zbyt duża ilość, która, zamiast w skórę, wchłonie się w ubranie, może po pewnym czasie uciążliwie pachnieć, a usunięcie tego zapachu nie będzie proste. Szczególnie trzeba na to uważać przy stosowaniu oleju kokosowego.

Zmywanie oleju
Zmywanie oleju nie jest proste. Zdecydowanie nie wystarczy sama woda. Aby zmyć olej z twarzy, należy użyć żelu lub pianki do mycia. Zmywając olej z włosów przed użyciem szamponu warto jest najpierw nałożyć odżywkę do włosów, która zemulguje go i ułatwi spłukanie.

Mniej znane oleje kosmetyczne
Poza najpopularniejszymi olejami istnieje mnóstwo rodzajów olei, które mają świetne właściwości i dobroczynne działanie na skórę. Warto się nimi zainteresować, bo wiele z nich może sprawdzić się lepiej od tych najbardziej popularnych.
- olej z opuncji figowej – najsilniejszy preparat naturalny, który opóźnia starzenie się skóry;
- olej z wiesiołka – pomaga w stanach zapalnych skóry głowy i przy wypadaniu włosów;
- olej z pestek arbuza – działa silnie regenerująco, nawilżająco oraz przeciwzapalnie;
- olej neem – bardzo dobrze reguluje pracę gruczołów łojowych;
- olej z nasion bawełny – świetnie sprawdza się na podrażnioną skórę, działa przeciwzapalnie;
- olej musztardowy – pobudza wzrost włosów.
Podsumowanie
Oleje kosmetyczne to świetny element pielęgnacji, które może stosować każdy. Wśród ogromnego wyboru różnego rodzaju olejów na pewno znajdziesz idealny dla Ciebie.
Stosowanie olejów jest najprostszym i najbezpieczniejszym sposobem na kompleksowe zadbanie o skórę i włosy. Dzięki olejom dostarczysz skórze niezbędnych składników odżywczych i zadbasz o swoją urodę. Więcej różnego rodzaju olejów znajdziesz tutaj.