Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Owulacja – dlaczego jest tak ważna?

2022-11-30
Owulacja – dlaczego jest tak ważna?

W przeciwieństwie do takich działań ludzkiego organizmu jak bicie serca, trawienie czy oddychanie – owulacja nie jest niezbędna do życia i do prawidłowego funkcjonowania całego ciała. Jest niezbędna do zajścia w ciążę, ale nie tylko. Przede wszystkim świadczy o dobrym zdrowiu kobiety.

Z tego artykułu dowiesz się, czym jest owulacja, jakie są jej objawy, po co ją obserwować oraz jak ją wspierać.

Spis treści:

 1. Czym jest owulacja?
 2. Kiedy występuje owulacja
 3. Objawy owulacji
 4. Po co monitorować występowanie owulacji?
 5. Owulacja – jak ją wspierać?
 6. Jak wesprzeć owulację w tracie starań o ciążę?
 7. Podsumowanie

Czym jest owulacja?

Owulacja to druga faza cyklu miesiączkowego, podczas którego uwolniona zostaje nowa komórka jajowa. Żyje ona od 6 do 24 godzin. Ma ona funkcję reprodukcyjną i świadczy o możliwości zajścia w ciążę. 

Możliwość zajścia w ciążę = zdrowy, silny organizm

Dzięki owulacji kobiecy organizm wytwarza progesteron – jest to bardzo ważny dla pań hormon. Odpowiedni poziom progesteronu sprawia, że miesiączki są mniej bolesne, a PMS jest lekki lub nie występuje wcaleHormon ten pobudza do pracy tarczycę, wyczuła tkanki na oddziaływanie insuliny oraz równoważy poziom estradiolu. Ma także wpływ na dobre samopoczucie, dobry sen oraz promienny wygląd. Im wyższy poziom progesteronu, tym łagodniejsza miesiączka.

Progesteron zmniejsza ilość estrogenów, które w nadmiernej ilości mają niekorzystny wpływ na  kobiecy organizm. Estrogeny są odpowiedzialne za zatrzymywanie wody w organizmie, obfite i bolesne miesiączki, słabą pracę tarczycy oraz złe samopoczucie. 

Kiedy występuje owulacja?

Jest ona uzależniona od całego cyklu miesiączkowego, który zazwyczaj trwa od 21 do 35 dni. Owulacja najczęściej występuje między dwunastym a szesnastym dniem przed kolejną miesiączką. Jednakże jest to uśredniony termin i u każdej kobiety może wystąpić w innym czasie. Aby mieć pewność, kiedy masz owulację, zwróć uwagę na jej objawy.

Objawy owulacji

Nie każda kobieta zdaje sobie sprawę kiedy ma owulację. Może nigdy się nad tym nie zastanawiałaś, a może nie wiesz, jakie są jej objawy? Oto kilka z nich:

 • kłujący ból w jajniku (co miesiąc w innym);
 • podwyższona temperatura;przezroczysty, ciągnący się śluz;
 • nabrzmiałe i/ lub tkliwe piersi;
 • zaostrzenie trądziku;
 • zwiększenie libido.

Nie każdy objaw występuje u każdej kobiety i nie w każdym cyklu. Jeśli chcesz mieć pewność, że wystąpiła u Ciebie owulacja, możesz zrobić test owulacyjny.

Po co monitorować występowanie owulacji?

Owulację warto jest monitorować przede wszystkim wtedy, kiedy chcesz zajść w ciążę, ale także wtedy, gdy tego nie chcesz! Jeśli starasz się o dziecko, to warto wiedzieć, kiedy masz na to największe szanse. Jeśli aktualnie nie chcesz mieć dzieci, będziesz wiedzieć, kiedy mieć się na baczności. 

Obserwacja owulacji pozwoli Ci również poznać i zrozumieć Twój organizm. Dzięki śledzeniu swojego cyklu od razu będziesz wiedzieć, że coś w Twoim organizmie jest nie tak. Zaburzenia owulacji i całego cyklu mogą wskazywać na:

 • różnego rodzaju niedobory witamin i składników mineralnych;
 • różnego rodzaju stres;
 • za małą ilość snu;
 • infekcje;
 • choroby autoimmunologiczne;
 • problemy z tarczycą;
 • nieprawidłową dietę;
 • nieleczone choroby przewlekłe.

Czy w każdym cyklu menstruacyjnym występuje owulacja? Nie. Ponadto brak owulacji w danym cyklu nie sprawi, że miesiączka również nie wystąpi. Często mimo nieobecności owulacji miesiączka pojawia się jak zwykle. Kobiety często zaczynają zauważać coś niepokojącego dopiero, gdy widzą zaburzenia krwawienia, ale nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu można dostrzec wcześniej. Z tego powodu obserwuj swoją owulację!

Owulacja – jak ją wspierać?

Aby wesprzeć swoją owulację, wyeliminuj wszystkie czynniki, które mają wpływ na jej zaburzanie. Ponadto wesprzyj ją, a co za tym idzie, cały swój organizm prawidłową dietą oraz produktami, które szczególnie wspierają tę fazę cyklu. Należą do nich: strączki, szpinak, nasiona chia, borówki, łosoś oraz pestki dyni

Aby mieć regularną owulację i wesprzeć cały swój cykl miesiączkowy a przy tym cały organizm, warto jest suplementować witaminę D oraz magnez. Bardzo ważne są także witaminy z grupy B oraz cynk, ale najlepsze i najbardziej przyswajalne źródła tych składników pokarmowych to produkty mięsne takie jak wołowina i wątróbka. 

Tłusty nabiał również wspiera owulację. Jeśli masz z nią problemy to zamiast odtłuszczonych jogurtów wybieraj pełnotłusty nabiał. Pamiętaj również o regularnych posiłkach i odpowiedniej ilości snu. 

Jak wesprzeć owulację w tracie starań o ciążę?

Owulacja jest elementem cyklu menstruacyjnego koniecznym do zajścia w ciążę. Jeśli starasz o dziecko, to w celu zwiększenia płodności i jakości owulacji zadbaj nie tylko o tę fazę cyklu, ale również o cały organizm. Suplementuj takie składniki jak: witamina D, kwas foliowy, omega-3. Ponadto zrób badania krwi, aby dowiedzieć się, czego jeszcze potrzebuje Twój organizm.

Trzymaj się prawidłowej diety oraz jedz posiłki regularnie. Zrezygnuj z alkoholu. Pamiętaj o lekkiej aktywności fizycznej. Monitoruj swój cykl menstruacyjny i zwracaj uwagę na objawy owulacji.

Podsumowanie 

Pamiętaj, że progesteron, bardzo ważny dla kobiet, jest produkowany tylko wtedy, gdy wystąpiła owulacja. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o występowanie i wspieranie tej fazy cyklu. 

Progesteron zmniejsza ilość estrogenów, które są dobre dla kobiet tylko w niezbyt dużej ilości. Pamiętaj również o tym, aby decyzje o suplementacji witamin podejmować po konsultacji z lekarzem, który powinien zlecić badanie krwi.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.32 / 5.00 389 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-08-07
Szybkie, bezproblemowe zakupy. Atrakcyjne ceny.
2022-12-08
Super sklep i polecam wszystkim.
pixel