Pielęgnacja skóry zimą – po jakie kosmetyki warto sięgnąć?

Zimą skóra wymaga szczególnej pielęgnacji. Mróz, wiatr, suche gorące powietrze w pomieszczeniach, zmiana diety i duże różnice temperatury, na które jest narażona przy wychodzeniu na zewnątrz – to tylko niektóre z czynników wpływających na kondycję skóry zimą. Dlatego sposoby pielęgnacji i kosmetyki do tego wykorzystywane trzeba starannie dobierać do aktualnych potrzeb skóry. Jak to zrobić? Podpowiadamy.
W czasie zimowych miesięcy skóra często staje się przesuszona, zaczerwieniona, ściągnięta, szorstka, podatna na podrażnienia, ma skłonności do łuszczenia się. Największym zagrożeniem dla skóry zimą jest jej odwodnienie i utrata warstwy ochronnej, chroniącej przed szkodliwymi czynnikami. Szczególnej pielęgnacji wymaga skóra z problemami: atopowa, wrażliwa lub naczynkowa. Dlatego główne kierunki pielęgnacji skóry w tym czasie to mądre jej nawilżenie i odżywienie oraz ochrona. Jaki kosmetyki w tym pomogą?
Kosmetyki na zimę – jak wybrać?
Skóra zimą ma inne potrzeby niż latem, dlatego także swoją kosmetyczkę warto nieco zmodyfikować. Odłóżmy na półkę kremy na bazie wody, a sięgnijmy raczej po kosmetyki na bazie olejów, wyciągów roślinnych, wosków czy masła shea. Skóra potrzebuje w tym okresie przede wszystkim głębokiego nawilżenia, odżywienia, regeneracji i ochrony.
Ważny jest odpowiedni wybór kosmetyków na dzień i na noc. Kremy stosowane na noc powinny głęboko nawilżać i odżywiać skórę, pozwolić na regenerację i odbudowę warstwy ochronnej. Z kolej kremy na dzień powinny przede wszystkim chronić przed szkodliwym działaniem zmiennej temperatury, wiatru i suchego powietrza. Ważna jest zawartość witamin, np. witaminy C dla wzmocnienia naczyń krwionośnych czy witaminy A i E, które działają jako antyoksydanty, dodatkowo wpływając na sprężystość i elastyczność skóry.
Aby poprawić kondycję skóry, warto sięgnąć także po maski kosmetyczne. Wybierajmy przede wszystkim te o działaniu nawilżającym i odżywczym, np. Ava – maseczka aktywnie regenerująca lub Bania Agafii – witaminowa maseczka do twarzy.
Pomadki ochronne i balsamy do ust
Skóra ust nie zawiera gruczołów łojowych, dlatego jest szczególnie narażona na działanie zimna. Brak warstwy ochronnej, a do tego zwilżanie śliną tylko potęguje jego szkodliwy wpływ. Kilka razy dziennie warto stosować balsamy lub pomadki ochronne do ust, np. pomadka ochronna Oeparol Everyday czy pomadka - serum do ust Regenerum z masłem shea, olejem z rokitnika, witaminami A i E i filtrem SPF.
Kremy ochronne na zimno i mróz
Przed wyjściem ma spacer, na sanki, na stok i w każdej sytuacji, kiedy skóra będzie narażona na dłuższy kontakt z zimnem i wiatrem, warto zastosować krem ochronny (np. Emolium krem ochronny na wiatr i mróz). Sprawdź, czy krem ochronny zawiera filtr UV by chronić skórę dodatkowo przed promieniowaniem (np. IWOSTIN Sensitia krem ochronny na zimę do stosowania przez całą rodzinę).
Kremy do rąk na zimę
Wiele osób skarży się, że ich dłonie zimą są przesuszone, zaczerwienione, a skóra na nich bardzo wrażliwa i popękana. Aby temu zapobiec warto nie tylko nosić rękawiczki, ale także mocno natłuszczać, nawilżać i chronić skórę. Warto sięgnąć po specjalistyczne kremy do rąk, np. Latopic regeneracyjny krem do rąk czy Dermosan.
Pielęgnacja skóry zimą – czego nie robić?
Nie stosuj gruboziarnistych peelingów. Przy przesuszonej i podrażnionej skórze peelingi z grubym ziarnem mogą tylko pogorszyć jej stan poprzez zniszczenie – i tak już zachwianej – naturalnej bariery ochronnej na jej powierzchni. Do złuszczania martwego naskórka warto wybrać raczej delikatne peelingi z dodatkiem olejków (np. Natura Siberica – peeling do ciała z olejem z rokitnika i miodem), z kwasami (np. IWOSTIN Estetic z kwasem laktobionowym) lub peelingi enzymatyczne (np. ZIAJA Kozie mleko), które usuwają martwy naskórek, ale bez mechanicznego działania scrubów.
Unikaj gorących kąpieli. Mimo że długa gorąca kąpiel świetnie rozgrzewa w zimowe wieczory, to szkodzi skórze. Długi kontakt z wodą, tym bardziej ciepłą lub gorącą, uszkadza naturalny płaszcz hydro-lipidowy na powierzchni skóry. Dlatego lepiej brać szybki prysznic, a do tego w niezbyt gorącej wodzie.
Nie używaj kremów nawilżających przed wyjściem na zewnątrz. Kremy intensywnie nawilżające są dobre na ciepłe miesiące, ale nie na zimne, kiedy wysoka zawartość wody zawarta w kremach na twarz potęguje szkodliwy wpływ niskiej temperatury na skórę. Nawilżaj wieczorem, najlepiej kosmetykami, które jednocześnie odżywiają i budują ochronny płaszcz na powierzchni skóry.