Produkty dla kobiet w ciąży. Niezbędnik przyszłej mamy

Ciąża to niezwykły okres w życiu każdej kobiety. To nie tylko czas przygotowania do bycia mamą i przyjęcia na świecie nowej istotki, ale także okres wyjątkowej dbałości o swój organizm, by zapewnić jak najlepsze warunki rozwijającemu się dziecku. Po jakie suplementy diety można i warto sięgnąć w tym okresie? Jakie preparaty dla kobiet w ciąży?
Jak i kiedy sięgnąć po suplementy diety dla kobiet w ciąży?
Kobiety planujące ciążę już na kilka miesięcy przed poczęciem sięgają po dedykowane zestawy witamin. To jeden ze sposobów na uzupełnienie niedoborów witamin i minerałów oraz jak najlepsze przygotowanie organizmu do ciąży. Warto jednak rodzaj suplementów diety oraz dawki poszczególnych witamin i minerałów uzgodnić z lekarzem prowadzącym na podstawie wyników badań.
Podobnie w sytuacji, kiedy kobieta rozpoczyna suplementację będąc już w pierwszych miesiącach ciąży. Pamiętajmy, że to zróżnicowana i zbilansowana dieta powinna być źródłem wszystkich składników odżywczych niezbędnych dla zdrowia przyszłej mamy i prawidłowego rozwoju dziecka. Po suplementy warto sięgać w sytuacji, kiedy pojawia się zwiększone zapotrzebowanie na konkretną substancję lub w sytuacji niedoboru w organizmie. Najlepiej, jeśli to lekarz wskaże konkretne witaminy dla kobiet w ciąży, kierując się wiedzą na temat kondycji i indywidualnego zapotrzebowania ciężarnej.
Po jakie preparaty może sięgnąć kobieta w ciąży?
Kwas foliowy i foliany
To jedna z witamin z grupy B (witamina B9), której organizm sam nie jest w stanie wytworzyć. To jeden z najważniejszych polecanych suplementów w ciąży i to od samego jej początku. Najważniejsze funkcje kwasu foliowego mają związek z procesami produkcji czerwonych krwinek, z prawidłowym rozwojem układu nerwowego, pokarmowego i płciowego. Kwas foliowy bierze udział w podziałach komórek i w syntezie DNA, co sprawia, że nie może go zabraknąć podczas tworzenia się nowych tkanek i organów rozwijającego się płodu.
- Ile kwasu foliowego w ciąży? - Podstawowe zalecenie to nie mniej niż 400 µg dziennie, przy czym lekarz może zalecić zwiększenie dawki.
- Od kiedy brać kwas foliowy? – Jak najwcześniej. Najlepiej jeszcze podczas planowania ciąży, optymalnie na przynajmniej 3 miesiące przed planowanym poczęciem.
- Jak postać kwasu foliowego jest najlepsza dla ciężarnych? – Zaleca się stosowanie różnych folianów, a Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca uzupełnianie diety połączeniem kwasu foliowego z jego aktywną formą (np. metylofolianem wapnia).
Preparaty z kwasem foliowym:
- Kwas foliowy Apteo – 30 tabletek
- Kwas foliowy Biotter 60 tabletek
Kwasy omega-3 w ciąży
Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), w tym kwasy omega-3 z najcenniejszym kwasem, DHA, są ważne dla prawidłowego kształtowania się i funkcjonowania układu nerwowego i narządu wzroku u rozwijającego się dziecka. Ze względu na pozytywny wpływ kwasów omega na rozwój dziecka, zaleca się ich suplementację przynajmniej od II trymestru ciąży do porodu oraz podczas karmienia piersią. Zalecana dzienna dawka DHA dla kobiet w ciąży to 600 – 1000 mg.
Preparaty z DHA:
- Prenatal DHA 60 kapsułek – z kwasem EPA z oleju rybiego
- Moller’s Baby Tran Norweski – olej z wątroby dorsza jest naturalnym bogatym źródłem kwasów omega-3 (DHA i EPA) oraz witamin A i D; seria Moller’s Baby jest dedykowana dla dzieci do 6. m-ca życia, kobiet w ciąży i matek karmiących piersią.
- Olimp Gold DHA 30 kapsułek – połączenie optymalnej dawki kwasu DHA z codzienną porcją kwasu foliowego zalecanego dla kobiet w ciąży
Witamina D w ciąży
Witamina D pełni wiele ważnych funkcji w organizmie, ale w czasie ciąży kluczowa jest jej rola w utrzymaniu równowagi wapniowo-fosforanowej oraz jej udział w regulacji pracy wielu narządów i tkanek, mających związek z gospodarką mineralną. Niedobór witaminy D w ciąży może skutkować osłabieniem mineralizacji i rozwojem krzywicy u dziecka w późniejszym okresie. Uzupełnianie diety dawkami 1500-2000 IU witaminy D na dobę jest zalecane już u kobiet planujących ciążę, a najpóźniej powinno się rozpocząć z końcem I trymestru ciąży.
Preparaty z witaminą D:
- Naturell Witamina D 2000 j.m. w formie tabletek do ssania
- Witamina D 2000 j.m. w formie kapsułek
Jod w ciąży
Odpowiednia podaż jodu podczas ciąży jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy u dziecka, co z kolei przekłada się na rozwój kości i mózgu u dziecka. Zgodnie z zaleceniami PTG przez cały okres ciąży kobieta powinna przyjmować jod w dawce 150 µg na dobę, które może się zmieniać, szczególnie od III trymestru ciąży.
Preparaty z jodem dla kobiet w ciąży:
- Mama DHA – suplement dla kobiet w ciąży zawierający oprócz jodu także kwas foliowy, kwas DHA, magnez oraz witaminę D
- Femibion Natal 1 do 12. tygodnia ciąży oraz Femibion Natal 2 od 13. tygodnia ciąży aż po okres karmienia piersią
Zobacz więcej preparatów dla kobiet w ciąży >>