Ratunek dla skóry. Jak załagodzić podrażnienia po opalaniu?

Letnie miesiące to czas intensywnej ekspozycji skóry na słońce. Dużo przebywamy na świeżym powietrzu, co może skutkować jej podrażnieniem, zaczerwienieniem i bolącymi zmianami. Jak złagodzić poparzenia słoneczne? Jak zregenerować skórę po opalaniu? Podpowiadamy.
Ekspozycja skóry na słońce jest ważna dla prawidłowego przebiegu wielu procesów w organizmie. Promienie słoneczne docierające do skóry pobudzają syntezę witaminy D, która bierze udział w prawidłowym funkcjonowaniu układu kostnego, budowaniu odporności i ma wpływ na gospodarkę hormonalną. Jednak tak jak we wszystkim, także w opalaniu nie wolno przesadzić. Skórę, szczególnie u dzieci, warto chronić kosmetykami do opalania z filtrem. W innym przypadku może dojść do poparzenia słonecznego i silnego podrażnienia skóry.
Jak powstają poparzenia słoneczne?
Gdy skóra jest zbyt długo narażona na promieniowanie słoneczne, ochronny krem z filtrem nie został nałożony lub zmył się po kąpieli, wówczas może dojść do poparzenia. Objawia się ono silnym zaczerwienieniem obszarów skóry wystawionych na słońce, opuchlizną, podwyższoną ciepłotą i bolesnością przy próbie dotykania. Nie tylko utrudnia to normalne funkcjonowanie, ale przede wszystkim wywołuje wiele nieprzyjemnych dolegliwości.
Docierające do skóry promienie słoneczne mają kilka długości fali. Te o największym znaczeniu w kontekście zdrowotnym to promieniowanie ultrafioletowe A (tzw. UVA) o najdłuższej fali i B (tzw. UVB) o średniej długości fali:
- promieniowanie UVA – w mniejszym stopniu wywołuje poparzenia słoneczne, za to silniej działa na produkcję barwnika w skórze
- promieniowanie UVB – intensywnie oddziaływuje na skórę, tworząc opisany wyżej rumień i zaczerwienienie, w mniejszym stopniu wzmaga syntezę barwnika w skórze.
Różne rodzaje fal UV wnikają na różną głębokość skóry, dlatego tak ważne jest, aby wybierać ochronne kosmetyki do opalania, które stanowią barierę dla obu typów promieniowania (np. EMOLIUM Suncare mineralny krem ochronny SPF50>>).
Oparzenia słoneczne skóry – pierwsza pomoc
Jak złagodzić dotkliwe objawy? Przede wszystkim skórę należy schłodzić. Wśród domowych sposobów na oparzenia słoneczne w pierwszej kolejności warto wziąć chłodny (ale nie zimny) prysznic. Chłodna kąpiel przez 10 – 15 minut powinna przynieść natychmiastową ulgę. Należy pamiętać, aby często także popijać małymi porcjami chłodną wodę.
W drugiej kolejności warto zastosować dostępne w aptekach lub drogeriach kosmetyki po opalaniu, najlepiej te zawierające składniki o działaniu kojącym, regenerującym i chłodzącym na skórę. Do złagodzenia podrażnień po intensywnym opalaniu warto wybierać preparaty zawierające:
- D-pantenol (prowitaminę B5)
- alantoinę
- lanolinę
- witaminy A, E i F
- aloes
- aminokwasy
- masło Shea.
Nie mając pod ręką kosmetyków dedykowanych do podrażnionej skóry po opalaniu, można sięgnąć także po lekki krem nawilżający (np. krem Himalaya – intensywne nawilżenie z witaminą E) lub domowe sposoby, takie jak: smarowanie skóry kefirem lub maślanką, okładanie świeżym ogórkiem lub maseczką z płatkami owsianymi.
Jaki balsam po opalaniu na podrażnioną skórę?
Wybierając kremy po opalaniu warto zwrócić uwagę nie tylko na składniki w nich zawarte, ale także na formułę i postać produktu. Na zaczerwienioną, bolącą i piekącą skórę zdecydowanie lepiej będą działać kosmetyki w formie chłodzących żeli, pianek, sprayów, aerozoli czy lekkich balsamów do ciała. Zdecydowanie należy unikać tłustych i gęstych maści i kremów, które trudno zaaplikować na podrażnioną skórę, trudniej się wchłaniają i nie dają natychmiastowej ulgi. Zostawmy je na kolejne etapy pielęgnacji skóry, kiedy już zregeneruje się na tyle, by przyjmować „cięższe” kosmetyki (np. NACOMI naturalne regenerujące masło po opalaniu>>).
W aptece internetowej dostępne są preparaty, które przynoszą natychmiastową ulgę poparzonej słońcem i podrażnionej skórze. Balsam po opalaniu po przedawkowaniu słońca LIRENE Sun SOS ratunek zawiera 5% D-pantenolu, alantoinę, olej winogronowy i witaminę E, które szybko i skutecznie łagodzą podrażnienia, niwelują efekt „palącej skóry”, uzupełniają niedobory lipidów i witamin, intensywnie nawilżają, odżywiają i wspomagają regenerację skóry.
Aby ukoić pieczenie i zaczerwienienie można sięgnąć także po żel po opalaniu ZIAJA Sopot Sun>>, który nie tylko daje efekt ochłodzenia skóry, ale dzięki zawartości D-panthenolu, alantoiny i wapnia, likwiduje skutki niedostatecznej ochronny przeciwsłonecznej. Zarówno na miejscowe, jak i rozległe poparzenia słoneczne przyda się pianka kojąca z D-pantenolem (np. IWOSTIN Solecrin>>), można ją stosować u dorosłych i u dzieci już od 3. roku życia.
Wśród produktów naturalnych po opalaniu, dobrą opinią klientów cieszy się wielofunkcyjny żel aloesowy Holika Holika. Można go stosować do łagodzenia podrażnień, nawilżenia, odżywienia i schłodzenia skóry całego ciała, twarzy, a nawet do regeneracji włosów.
Aby skutecznie leczyć poparzenia słoneczne, warto jak najszybciej rozpocząć kurację. Pomocne będą tu kosmetyki po opalaniu, które przyniosą natychmiastową ulgę podrażnionej, bolącej i piekącej skórze.