Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Skuteczna ochrona przed komarami. Po jakie preparaty sięgnąć?

2021-10-05
Skuteczna ochrona przed komarami. Po jakie preparaty sięgnąć?

Ostatnie letnie sezony szczególnie obfitują w komary. Można nawet powiedzieć, że przebywając na świeżym powietrzu, trzeba liczyć się z ich plagą, szczególnie wieczorami. Denerwujące bzyczenie i bolesne ukąszenia dają się we znaki wszystkim, a są szczególnie dokuczliwe dla dzieci. Jakie zatem są skuteczne sposoby na komary? Jak je odstraszyć? Po jakie preparaty sięgnąć, aby złagodzić skutki ukąszenia owadów? Podpowiadamy.

 

Mokra i ciepła pogoda sprzyja namnażaniu się tych uprzykrzających nam życie insektów. Szczególnie dokuczliwe stają się późnym popołudniem i wieczorem. Do tego stopnia, że czasami trudno wytrzymać na zewnątrz, co potrafi popsuć niejedno spotkanie na świeżym powietrzu. 

 

Natarczywość komarów w chęci ukąszenia człowieka bierze się z prostego faktu. Komarzyce, by móc rozmnażać się, potrzebują napić się krwi. Dla komarów, jako gatunku, kwestia ukąszenia człowieka to jedno z priorytetowych działań. To dlatego w sytuacji, kiedy tylko pojawimy się na terytorium komarów, od razu stajemy się celem ataku.

 

Jak uniknąć ugryzienia przez komary? O czym warto wiedzieć?

 

Jak dotąd nie wymyślono sposobu na komary, który byłby w 100% skuteczny. Aby jednak zminimalizować ryzyko zwabienia insektów i ukąszenia, warto pamiętać o kilku faktach:

  • Komary lubią czarny kolor. Jeśli zatem chcemy uniknąć przyciągania ich kolorem ubrania, lepiej wybrać jasne kolory. Pamiętajmy jednak, że żółty, różowy czy pomarańczowy przyciągają inne owady.
  • Wybierając się na spacer do lasu lub spędzając czas na świeżym powietrzu, lepiej nosić ubrania z długim rękawem i długie spodnie. Komary szukają przede wszystkim odkrytej skóry.
  • Kwas mlekowy zawarty w ludzkim pocie intensywnie przeciąga komary, dlatego przed wyprawą do lasu warto odświeżyć się, wziąć szybki prysznic i zmyć nagromadzony na skórze pot.
  • Okolice stojących wód, bagien, oczek wodnych czy jezior to idealne miejsce do rozmnażania się komarów. Unikajmy takich miejsc, zabezpieczajmy także przydomowe baseny, oczka, beczki z deszczówką i inne zbiorniki wodne.
  • W ogródku lub na balkonie warto posadzić rośliny, które odstraszają komary, np. bazylię, lawendę, pelargonie, miętę pieprzową czy mirt. 
  • Kadzidełka lub dostępne w sklepach zapachowe odstraszacze na komary. Aby uniknąć ataku komarów należy zapalić pałeczkę kadzidła lub spiralkę, które emitują dym o zapachu nieprzyjemnym dla insektów. 
  • Stosowanie opasek na komary – opcja wygodna, nie wymaga aplikacji odstraszającego preparatu bezpośrednio na skórę. Wystarczy założyć jedną lub kilka opasek nasączonych naturalnymi olejkami, które zniechęcają owady do kąsania. Opcja wygodna szczególnie dla dzieci.
  • Moskitiery, siatki na okna i drzwi. To fizyczna blokada dla komarów, pozwala na spokojne spędzenie letniej nocy przy otwartym oknie. Warto nasączyć ją dodatkowo środkiem na komary, który będzie je odstraszał. Należy jednak pilnować, aby siatki nie miały żadnych dziur ani nawet niewielkich otworów.
  • Stosowanie olejków eterycznych – po odpowiednim przygotowaniu na skórę lub w kominkach aromaterapeutycznych. Komary nie lubią zapachu olejków: paczuli, cytrynowego, eukaliptusowego, goździkowego czy z trawy cytrynowej.
  • Stosowanie ochrony przed owadami w postaci sprayów, aerozoli, maści czy plastrów odstraszających na komary. 

 

Preparat na komary – jak wybrać?

 

Środki odstraszające insekty można podzielić na dwie grupy w zależności od składu. Repelenty z reguły odstraszają nie tylko komary, ale także kleszcze i meszki. 

 

Do pierwszej grupy zaliczają się środki na komary oparte na olejkach eterycznych. Mają one za zadanie utrzymanie owadów w bezpiecznej odległości od człowieka. Jakie olejki do odstraszania komarów? Najlepiej działają olejki: goździkowy, citronella (z cytrynowego eukaliptusa), patchouli (paczuli), lawendowy, bazyliowy, z trawy cytrynowej. Można je stosować pojedynczo lub razem. Są one często głównym składnikiem plastrów odstraszających na komary (np. Mosquiterum), które są alternatywą dla preparatów stosowanych na skórę. Można je stosować nie tylko na ubrania, ale także przykleić lub powiesić na łóżeczku lub wózku dziecięcym, bym chroniły otoczenie malucha przed atakiem insektów.

 

Drugą grupę stanowią preparaty zawierające środek chemiczny o nazwie DEET (N,N-dietylo-meta-toluamid). To neurotoksyczna substancja, która dobrze działa na komary (dodatkowo też na kleszcze i meszki), ale należą są ostrożnie stosować. Wchłania się przez skórę, a aplikowana w nadmiarze może negatywnie wpływać na zdrowie. Sięgając po środki oparte na DEET należy bezwzględnie trzymać się wskazówek producenta co do częstości i sposobu stosowania. Po każdorazowej aplikacji należy także potem dokładnie go zmyć z powierzchni skóry.

 

Jaki środek na komary? W aptece dostępne są preparaty w formie kremu, sprayu, aerozolu czy wspomnianych już plastrów i opasek, np. Mosquiterum spray na komaryMustico odstraszający komary i kleszcze czy Mosquiterum krem przeciw komarom.

 

Sprawdź inne preparaty przeciw komarom, kleszczom i meszkom >>

 

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.32 / 5.00 389 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2022-12-08
Super sklep i polecam wszystkim.
2022-12-08
N
pixel