Sok z aloesu – właściwości z korzyścią dla organizmu

Wysoka zawartość witamin, minerałów i około 200 innych substancji aktywnych sprawia, że sok z aloesu ma szerokie właściwości prozdrowotne. Oczyszcza organizm i wspomaga odchudzanie, a stosowany zewnętrznie przynosi skórze ukojenie i łagodzi podrażnienia. Jakie właściwości ma sok z aloesu? Jak go stosować? Podpowiadamy.
Aloes od wieków znany był ze swojego dobroczynnego wpływu na organizm. Sok z aloesu zalecany był do picia, a żele, maści i kremy na bazie aloesu stosowano bezpośrednio na skórę do łagodzenia podrażnień. Bogactwo składników aktywnych zawartych w sokach tej rośliny sprawia, że ma ona bardzo szerokie zastosowanie w leczeniu i profilaktyce wielu chorób, w kosmetyce, a nawet w kulinariach. Surowcem wykorzystywanym do produktów płynów, leków, suplement, kosmetyków w pstaci: żeli, maści i kremów jest sok z aloesu. Ale przy podrażnieniach skórnych niekiedy wystarczy zerwać liść aloesu rosnącego w doniczce na parapecie, złamać lub przeciąć go, i bolesne miejsce posmarować sokiem, który wycieka z rośliny.
Ciekawostka: Aloes jako jedna z nielicznych roślin zawiera w swoim składzie witaminę B12!
Sok z aloesu - właściwości
Bogactwo dobroczynnych składników decyduje o szerokim zastosowaniu aloesu. Regularne picie go (np. soku z aloesu z miąższem) wspomaga funkcjonowanie układu pokarmowego:
- pomaga przyspieszyć przemianę materii
- reguluje pH soku żołądkowego (pomocne przy nadkwasocie)
- łagodzi stany zapalne żołądka i jelit
- wspomaga leczenie wrzodów i nieżytu żołądka
- wspiera odchudzanie https://apteka.sloneczna24.pl/odchudzanie.html
- ma właściwości przeczyszczające, więc pomaga zapobiegać zaparciom https://apteka.sloneczna24.pl/zaparcia.html
- wspomaga funkcjonowanie błony śluzowej jelit i usprawnia wchłanianie substancje odżywczych do organizmu.
Ponadto sok z aloesu do picia wspiera układ immunologiczny, wzmacnia odporność, łagodzi alergie.
Co więcej, regularne picie soku z aloesu działa oczyszczająco na organizm. Nie tylko poprzez wspomniany dobroczynny wpływ na układ pokarmowy, ale także przez wspomaganie oczyszczania nerek, wątroby i skóry. Detoksykacja i usuwanie z organizmu zbędnych metabolitów korzystnie wpływa na tempo metabolizmu i wspiera naturalne siły witalne. Sok z aloesu jest swoistym buforem, który wchłania jak gąbka i wiąże szkodliwe substancje. Działa odkwaszająco, regulując gospodarkę wodno-elektrolitową. Aloes wspomaga organizm „od środka”, czego efekty widoczne są „na zewnątrz” w postaci utrzymania właściwej wagi, dobrego samopoczucia i zdrowego wyglądu skóry.
Sok z aloesu ma właściwości odkażające, przeciwzapalne i łagodzące. Aloes stosowany zewnętrznie zmniejsza podrażnienia, jest ratunkiem dla poparzonej i drażliwej skóry. Kosmetyki z aloesem korzystnie wpływają na stan skóry trądzikowej i wspomagają leczenie łuszczycy. To także świetne preparaty pielęgnacyjne, do stosowania na co dzień do nawilżenia i odżywienia skóry. Ale też do zadań specjalnych – przy niewielkich poparzeniach słonecznych czy po opalaniu dla ukojenia skóry.
Sok z aloesu - zastosowanie
W medycynie, profilaktyce i kosmetyce aloes stosowany jest w różnej postaci. Najczęstsze to:
- aloesowy sok do picia (np. aloes z miąższem lub w połączeniu z innymi sokami owocowymi: Eka Food – sok jabłko, aloes, kiwi)
Polecamy także bestsellerowy żel wielofunkcyjny aloes Holika Holika do całego ciała.
Aloes do picia – jaki wybrać?
Najlepiej wybierać sok aloesowy naturalny, dostępny do kupienia w aptekach lub w sklepach ze zdrową żywnością. Zwróćmy także uwagę, aby preparat, który wybieramy zawierał 100% soku z aloesu z miąższem. Ponieważ aloes ma właściwości przeczyszczające, należy się dokładnie stosować do zaleceń producenta w kwestii dawkowania. Rozpoczynając kurację aloesem warto wybrać pory, kiedy mamy swobodny dostęp do toalety.
Zazwyczaj zaleca się stosowanie 50 ml soku z aloesu dziennie (5 łyżek), w dawce pojedynczej lub podzielonej. Sok warto rozcieńczyć wodą lub sokiem, najlepiej stosować przed posiłkiem. Można także podzielić tę dawkę na dwie po 25 ml, dobrą opcją jest stosowanie przed obiadek i/lub kolacją. Smak naturalnego soku aloesowego jest gorzki i dosyć specyficzny, dlatego warto dodać do napoju odrobinę soku z cytryny, miodu lub ksylitolu.
Naturalny sok z aloesu po otwarciu należy przechowywać w lodówce, nie dłużej niż 3 tygodnie.