Sposoby na łamliwe paznokcie

Kruche, osłabione i łamliwe paznokcie to problem wielu z nas. Nasila się szczególnie wiosną, kiedy dieta uboga w witaminy i minerały oraz niekorzystne warunki zewnętrzne źle wpływają na włosy, skórę i paznokcie. Jakie są inne przyczyny słabych paznokci? Jak je pielęgnować i jakie witaminy na paznokcie stosować, aby je wzmocnić „od wewnątrz”?
Rozdwajają się, rozwarstwiają i łamią przy nawet najmniejszym nacisku – to sygnał, że z paznokciami dzieje się coś niedobrego. Stan naszych paznokci wiele mówi o naszej diecie i stanie zdrowia. Gładkie, mocne i elastyczne płytki paznokciowe są objawem zdrowia i stosowania dobrej diety, bogatej w witaminy i minerały.
Wygląd paznokci a zdrowie
Zdrowe paznokcie są lekko różowe, bez przebarwień, kropek, plamek i pęknięć. Zbyt blada płytka oznacza niedobór żelaza, zbyt ciemne zabarwienie – problemy z układem krążenia i nadciśnienie. Zażółcone paznokcie mogą być sygnałem rozwijającej się grzybicy. Widać je też, gdy często stosujemy lakier o czerwonej lub ciemnej barwie bez nałożenia bazy lub podkładu na samą płytkę.
Białe plamki na paznokciach świadczą o zbyt niskim poziomie wapnia, to też objaw słabej kondycji i przemęczenia organizmu. Gdy pojawiają się ciemniejsze plamy, to oznaka zatrucia, choroby alkoholowej lub poważnych problemów z układem trawienia. Charakterystyczne prążki na paznokciach mogą wiązać się też z zaburzeniami hormonalnymi.
Jak widać, czasami wystarczy rzut oka na kondycję paznokci, by wiedzieć, że w organizmie dzieje się coś niedobrego.
Dlaczego paznokcie się łamią?
Kruche i słabe paznokcie pękają przy każdej okazji. Często w takiej sytuacji widać też ich wyraźnie rozwarstwianie się. Paznokcie tracą elastyczność i zaczynają się łamać.
Jakie są powody łamliwości paznokci?
- dieta uboga w składniki mineralne: cynk, wapń, magnez, krzem, żelazo
- niedobór witamin: A, B, C, E i F
- zbyt mała ilość białka w spożywanych posiłkach
- niewłaściwa pielęgnacja paznokci (niestosowanie kremu do rąk, stosowanie zmywacza do paznokci z acetonem)
- wystawianie dłoni na działanie zbyt niskiej lub zbyt wysokiej temperatury
- częste moczenie rąk, szkodliwy wpływ detergentów.
Braki w diecie powodują osłabienie paznokci „od środka”, z kolei detergenty i kosmetyki działają „od zewnątrz”. Płytka staje się przesuszona i matowa gdy zmywamy i często pracujemy dłońmi w wodzie bez rękawiczek ochronnych. Także doklejanie tipsów czy nakładanie sztucznych paznokci (np. hybryd) bardzo osłabia płytkę paznokciową. Po ich zdjęciu paznokcie kruszą się i łamią.
Jak zapobiegać łamaniu się i jak wzmocnić paznokcie?
- Stosuj dietę bogatą w składniki odżywcze, witaminy i minerały. Włącz do jadłospisu produkty bogate w magnez, cynk, krzem oraz witaminy A, C, E i F. Spożywaj produkty bogate w białko i wapń (jaja, mleko, ser), żelazo (natka pietruszki), cynk (kapusta, buraki, kiełki pszenicy), magnez (kakao, migdały).
- Pij dużo zdrowych płynów. Przy odpowiednio nawodnionym organizmie płytka paznokciowa jej mocna i nawilżona. Pij wodę mineralną niegazowaną, świeże soki owocowo-warzywne i herbaty ziołowe (skrzyp polny, pokrzywę).
- Dbaj o dłonie. Stosuj kremy do rąk: nawilżające, regenerujące i ochronne. Podczas zmywania oraz innych „mokrych” prac stosuj rękawiczki ochronne. W zimnych miesiącach noś rękawiczki, chroń ręce przed bezpośrednim działaniem zimna i mrozu.
- Odpowiednio pielęgnuj. Unikaj używania zmywacza do paznokci z acetonem, który może wysuszać i uszkadzać płytkę paznokciową. Nawilżaj i natłuszczaj nie tylko kremami do rąk, ale sięgnij tez po specjalne serum regenerujące do paznokci (np. REGENERUM serum – lakier lub masła do paznokci (np. FITOKOSMETIK odżywcze masło). Pamiętaj, aby piłować paznokcie zawsze w jedną stronę by uniknąć mikrozłamań płytki.
Preparaty i witaminy na paznokcie
Co powinny zawierać preparaty na paznokcie? Jakie składniki pomagają wzmocnić i zregenerować osłabioną i zniszczoną płytkę paznokciową? Często te same składniki preparatów poprawiają kondycję włosów, skóry i paznokci:
- Keratyna – to ważny składnik rogowej płytki. Jej niedobór od razu staje się widoczny w postaci osłabienia i kruszenia się paznokci. Aby uzupełnić jej niedobory można sięgnąć po preparaty z hydrolizowaną keratyną stosowane doustnie lub w formie kosmetyków do paznokci (np. FITOKOSMETIK wzmacniająca odżywka do paznokci z keratyną i jodem morskim)
- Żelazo (najlepiej w połączeniu z witaminą C dla lepszego wchłaniania) – na rozdwajające się, łamiące i słabo rosnące paznokcie (np. ChellaFlex żelazo w kapsułkach z dodatkiem miedzi, witaminy C i B6 lub NATURELL żelazo organiczne z witaminą C).
- Biotyna (witamina B7) na łamliwe paznokcie – pomaga w budowaniu keratyny i innych białek wzmacniających paznokcie (np. Biotebal lub Biotyna Forte 10 mg).
- Witaminy A, C, E, F i te z grupy B – niezbędne jako składniki budulcowe dla macierzy paznokci, pomocne w utrzymaniu ich w dobrej kondycji.
- Wapń, cynk, krzem, magnez – ważne w procesach produkcji składników płytki paznokciowej, wpływają na jej wytrzymałość i elastyczność.
- Oleje (z wiesiołka, z ogórecznika) – to bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych, które uelastyczniają paznokcie, nawilżają i odżywiają je, zapobiegają kruszeniu i łamliwości. Można stosować doustnie (np. GAL Olej z wiesiołka w kapsułkach) lub do nacierania płytki paznokciowej (np. KEJ Olej z wiesiołka).
- Olejek rycynowy – znany ze swojego dobroczynnego wpływu na skórę, włosy i paznokcie. Składniki oleju rycynowego mają właściwości pielęgnujące, regenerujące, odżywcze i natłuszczające. Wspomagają wzrost paznokci, natłuszczają je, wzmacniają i nawilżają (np. wygodny w użyciu kosmetyczny Olej rycynowy z aplikatorem).
Preparaty wieloskładnikowe na łamliwe paznokcie to np.:
- DOPPELHERZ AKTIV na włosy i paznokcie + SKRZYP zawierający witaminy i minerały, wyciąg ze skrzypu, olej z zarodków pszenicy, proteiny z prosa, cysteinę, metioninę, wapń i niacynę.
- BELISSA Intense to suplement diety zawierający bogaty zestaw witamin i minerałów, wyciąg ze skrzypu polnego, L-cysteinę i B-karoten.
- GAL Uroda – kapsułki zawierające ekstrakt ze skrzypu polnego, olej z nasion ogórecznika, ekstrakt z pokrzywy oraz witaminy A + E.
Domowe sposoby na słabe paznokcie
Domowe zabiegi regenerujące osłabioną i kruszącą się płytkę paznokciową mogą przynieść bardzo dobre efekty. Wspomagane preparatami z apteki na włosy, skórę i paznokcie, przy regularnym stosowaniu po kilku tygodniach dadzą w efekcie zdrowe i piękne paznokcie.
- Odżywki i serum do paznokci – łatwe u użyciu, przy regularnym stosowaniu po kilku tygodniach dają widoczne efekty, chronią i wspomagają proces regeneracji płytki. Specjalne odżywki i lakiery do zadań specjalnych kierunkują swoje działanie na stymulację wzrostu, regenerację pokruszonych paznokci czy usuwanie przebarwień. Szukajmy odżywek, które mają w składzie keratynę, jedwab lub silikon.
- Kuracja natłuszczająca – wykorzystując wspomniane już oleje z wiesiołka, rycynowy czy olejek herbaciany należy regularnie wmasowywać je w płytkę paznokciową. Podobne efekty daje kilku minutowa kąpiel w podgrzanej oliwie z oliwek z dodatkiem soku z cytryny.
- Kremy regenerujące do rąk i paznokci – stosowane regularne przywrócą dłoniom piękny i zdrowy wygląd. W skórki wcieraj olejki lub maść z witaminą A.
Zdrowe i piękne paznokcie to najlepsza wizytówka każdej osoby. Właściwa pielęgnacja oraz stosowanie odpowiedniej diety pozwalają utrzymać płytkę paznokciową w dobrej kondycji. W uzasadnionych przypadkach warto także sięgnąć po suplementy diety i preparaty z apteki wzmacniające skórę, włosy i paznokcie.