Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Sposoby na pocenie nóg - jak zapobiegać i leczyć nadpotliwość stóp?

2021-10-05
Sposoby na pocenie nóg - jak zapobiegać i leczyć nadpotliwość stóp?

Nadpotliwość stóp to nie tylko uporczywa i wstydliwa dolegliwość, może to być oznaka poważnych problemów ze zdrowiem. Na szczęście można sobie z nią radzić. Antyperspiranty, spraye i kremy na nadmiernie pocące się stopy są rozwiązaniem tego problemu. Jakie są przyczyny pocenia się nóg? Jak leczyć nadpotliwość stóp i jakie są domowe sposoby na tę przypadłość? Podpowiadamy.

 

Pocenie się to naturalny stan organizmu, służący do utrzymania jego odpowiedniej temperatury. Najwięcej gruczołów potowych jest na stopach i na dłoniach, dlatego problem nadmiernej potliwości dotyczy przede wszystkim tych miejsc. Pot to nie tylko problem estetyczny. Pot jest świetnym podłożem do rozwoju bakterii – to one są przyczyną przykrego zapachu. Ponadto wilgotne środowisko stwarza bardzo dobre warunki do rozwoju grzybów, pojawienia się odparzeń i innych bolesnych zmian skórnych. Jeśli jednak nadpotliwość nóg staje się nie do opanowania, wówczas warto przyjrzeć się jej przyczynom i wdrożyć odpowiednie leczenie.

 

Jakie są przyczyny pocenia się nóg?

 

Zbyt wysoka temperatura, nieprzewiewne obuwie, stresująca sytuacja – w takich przypadkach każdy z nas ma spocone stopy. Problem pojawia się w przypadku, kiedy spocone stopy to codzienność, niezależnie od warunków zewnętrznych. Oprócz roli termoregulacyjnej, pocenie się stóp może mieć także podłoże psychologiczne (np. stres), regulacyjne (np. usuwanie toksyn z organizmu) lub wynikać z różnych chorób towarzyszących. Specjaliści podkreślają, że nadpotliwość nóg jest ważnym sygnałem toczących się w organizmie chorób, np. związanych z:

  • zaburzeniami metabolicznymi (m.in. nadczynność tarczycy, cukrzyca)
  • zaburzeniami hormonalnymi (okres dojrzewania, menopauza)
  • chorobami neurologicznymi (także nerwice, zaburzenia emocjonalne)
  • niektórymi chorobami zakaźnymi.

 

Do listy przyczyn nadmiernej potliwości nóg i przykrego zapachu można dodać także dietę pełną ostrych przypraw oraz nieodpowiednią pielęgnację i higienę stóp.

 

Sposoby na pocenie nóg – jak zapobiegać poceniu się nóg?

 

Podstawą radzenia sobie z problemem jest odpowiednia higiena stóp, a w przypadku, gdy nadpotliwość nóg towarzyszy toczącej się w organizmie chorobie – z leczenia głównej przyczyny problemu. Jak zatem powinna wyglądać codzienna pielęgnacja stóp?

 

Codzienne mycie stóp, z użyciem detergentów do tego celu przeznaczonych, najlepiej w chłodnej wodzie, dokładne ich osuszanie i spanie bez lub w przewiewnych skarpetkach. Do codziennej pielęgnacji warto włączyć także przeciwpotne kremy do stóp (np. Acerin-perspirant) czy antyperspiranty w żelu do stóp (np. Medispirant). Po myciu można zastosować zasypkę na pocące się stopy (np. Antypot), która pozwala zachować świeżość stóp na dłużej.

 

Regularne ścieranie zrogowaciałego naskórka, szczególnie z pięt. W martwych komórkach naskórka może „ukrywać się” nieprzyjemny zapach, dlatego należy się go pozbyć.

 

Stosowanie antyperspirantów i blokerów potu – zastanawiając się, co na pocenie się nóg będzie lepsze, przy nasilonym problemie lepiej sięgać po blokery. Stosuje się je raz na kilka dni i zapewniają pełne uczucie suchości. Blokery całkowicie blokują wydzielanie potu, antyperspiranty jedynie okresowo hamują funkcjonowanie gruczołów potowych. Z opinii użytkowników wynika, że najwygodniejsze są blokery i antyperspiranty w płynie (np. Etiaxil roll-on).

 

Skarpety, buty, wkładki - noszenie wyłącznie przewiewnych, wykonanych z naturalnych materiałów (np. bawełny) skarpet i rajstop. Dostępne na rynku są także skarpety z włóknami węglowymi, które są w stanie przynajmniej częściowo pochłaniać przykry zapach. Podobną funkcję pełnią specjalne wkładki do butów z dodatkiem ziół lub trawy morskiej. Warto także nosić wyłącznie przewiewne obuwie, przechowywać je w sposób pozwalający na dokładne wyschnięcie i wywietrzenie.

 

Stosowanie antybakteryjnych dezodorantów do stóp – spraye na nadmierną potliwość to szybkie i wygodne rozwiązanie problemu (np. Undofen – aktywny spray do stóp i obuwia). Odświeżają stopy i hamują powstawanie przykrego zapachu dzięki właściwościom antyseptycznym. Można je stosować zarówno na stopy, jak i do obuwia.

 

Lek na pocenie się nóg, suplementy hamujące nadmierną potliwość – apteka proponuje wiele takich doustnych preparatów. Najczęściej są one oparte na wyciągach ziołowych (z szałwii, z pokrzywy, ze skrzypu czy z melisy), ich mechanizm działania polega na oddziaływaniu na gruczoły potowe „od wewnątrz”. Regulują wydzielanie potu, wspomagają działanie preparatów i antyperspirantów stosowanych zewnętrznie (np. Perspi-Block), należy je przyjmować regularnie.

 

Domowe sposoby na pocenie nóg

 

Warto je połączyć ze stosowaniem aptecznych preparatów na nadmierną potliwość. Wśród domowych sposobów na pocące się stopy przodują zioła. Napary ze skrzypu, szałwii (także w postaci tabletek, np. szałwia suplement diety w tabletkach), melisy lub pokrzywy warto stosować wewnętrznie, poprzez regularne picie herbat ziołowych, lub zewnętrznie poprzez moczenie stóp. 

 

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.31 / 5.00 391 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-08-25
Zamawialam kolejny raz i jestem tak samo zadowolona. Szybko i na temat.
2022-12-08
N
pixel