Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Sposoby na rzucenie palenia – przegląd plastrów nikotynowych i tabletek

2021-10-05
Sposoby na rzucenie palenia – przegląd plastrów nikotynowych i tabletek

Rzucanie palenia to trudne wyzwanie. Dobrze wiedzą to ci, którzy próbowali pozbyć się nałogu. Aby zwycięsko wyjść z tej próby, warto dobrze się przygotować i wspomóc preparatami z apteki. Tabletki, plastry i gumy do żucia nie tylko złagodzą objawy głodu nikotynowego, ale też pozwolą na trwałe rzucić palenie. Dowiedz się, jak skutecznie przestać palić.

 

Jak skutecznie rzucić palenie?

 

Podstawą jest dojrzenie do decyzji i silne postanowienie zerwania z nałogiem. To właśnie silna wola i samokontrola stanowią klucz do sukcesu i pozwolą na skuteczne rzucenie palenia (https://apteka.sloneczna24.pl/rzucanie-palenia.html). Pamiętaj o kilku zasadach, które pomogą ci uporać się z uzależnieniem:

 

1. Postaw sobie cel – najlepiej spisz go na kartce i noś ją zawsze przy sobie. Pomoże Ci to w trudnych chwilach zwątpienia. Napisz na niej, dlaczego pozbycie nałogu jest dla Ciebie ważne np.: zdrowie, dbałość o rodzinę, lepszy wygląd skóry, oszczędności.

 

2. Wyznacz datę – słowa „rzucę palenie” można powtarzać w nieskończoność, dlatego wyznacz konkretny dzień, kiedy wypalisz ostatniego papierosa lub zaczniesz stosować środki nikotynowej terapii zastępczej (NTZ).

 

3. Poinformuj otoczenie – powiedz rodzinie, bliskim, sąsiadom i znajomym z pracy, że rzucasz palenie. Z jednej strony słowa wypowiedziane mają większą „moc”, a złożona deklaracja zobowiąże Cię do działania. Z drugiej strony Twoje otoczenie z pewnością będzie Cię wspierać w trudnych momentach.

 

4. Usuń z otoczenia wszystko, co kojarzy Ci się z paleniem – dotyczy to przede wszystkim popielniczek i zapasowych paczek papierosów. Unikaj także wychodzenia na przerwę razem z palącymi osobami i sytuacji kojarzących się z paleniem.

 

5. Miej przy sobie gadżet, który zajmie „wolne ręce”. Palenie to nawyk, a gdy staramy się pozbyć nałogu, ciągle pozostaje odruch sięgania po papierosa. Pojawia się problem „wolnych rąk”, z którymi nie wiadomo, co zrobić. Noś przy sobie długopis, ołówek, piłeczkę antystresową, breloczek, a nawet gumkę do włosów. Pomocne mogą być też małe przekąski, zadbaj jednak, aby nie były tuczące. Najlepiej sprawdzają się: pestki słonecznika, suszone owoce, bezcukrowe gumy do żucia. Nie zajadaj głodu nikotynowego, dowiedz się, jak nie przytyć podczas rzucania palenia.

 

Ale czasami to nie wystarczy i wówczas warto sięgnąć po pomoc farmakologiczną i po nikotynową terapię zastępczą. 

 

Rzucanie palenia – tabletki, plastry, pastylki do ssania czy gumy do żucia?

 

Sięgając po preparaty z apteki wspomagające uwolnienie się od nałogu nikotynowego, warto wiedzieć, jak one działają. Pod względem mechanizmu działania, dzielą się one na dwie podstawowe grupy: te oparta na cytyzynie (np. Tabex, Desmoxan) oraz preparaty na rzucenie palenia z nikotyną (np. Niquitin, Nicorette). Oba rodzaje produktów mają za zadanie stopniową eliminację nikotyny z organizmu, złagodzenie objawów głodu nikotynowego oraz trwałe uwolnienie się od nałogu. 

 

Jak działa cytyzyna?

 

To substancja określana także jako „fałszywy tytoń”. Określenie to wzięło się stąd, że cytyzyna jest substancją czynną o podobnym działaniu, co nikotyna, ale bezpieczną i nie uzależniającą. Cząsteczki cytyzyny łączą się z receptorami przeznaczonymi dla nikotyny, blokując tym samym jej wnikanie do komórek. Cytyzyna hamuje odczuwanie przyjemności z palenia papierosów, dodatkowo pobudzając wydzielanie dopaminy. Mówiąc najprościej, cytyzyna „oszukuje” organizm, udając nikotynę, jednak bez jej negatywnego działania. Leki na rzucenie palenia z cytyzyną łagodzą także objawy zespołu odstawiennego. Ważne jednak, że podczas terapii nie można łączyć jej z nikotyną.

 

Leki zawierające cytyzynę, ułatwiające odzwyczajenie się organizmu od palenia, to Desmoxan i Tabex. W obu przypadkach terapia trwa 25 dni, kapsułki należy brać według określonego schematu, a najpóźniej do 5. dnia kuracji należy całkowicie zrezygnować z palenia.

 

Preparaty na rzucenie palenia z nikotyną – jak działają?

 

Alternatywą jest stosowanie preparatów, w których paradoksalnie to nikotyna jest substancją czynną, która ma ułatwić uwolnienie się od uzależnienia. Podczas terapii trwającej zwykle około 8-10 tygodni preparaty te dostarczają organizmowi nikotynę, jednak w stopniowo zmniejszającej się dawce. Dzięki temu organizm stopniowo odzwyczają się od nikotyny. W aptece dostępne są:

- plastry antynikotynowe (np. Niquitin 14 mg >>)

- tabletki do ssania (np. Nicorette Fruit>>)

- gumy do żucia (np. Nicorette Classic >>)

- pastylki do ssania (np. Niquitin >>)

- aerozole do zwalczania głodu nikotynowego (np. Nicorette CoolBERRY >>)

 

Zobacz preparaty ułatwiające rzucenie palenia >> 

 

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.32 / 5.00 389 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-11-21
Super polecam
2022-12-08
Super sklep i polecam wszystkim.
pixel