Sposoby na walkę z zaparciami – herbaty na trawienie, kapsułki czy zioła?

Zaparcia to dosyć powszechny problem. Ich przyczyną może być stres, zła dieta, picie zbyt małej ilości płynów czy zmiana nawyków żywieniowych związanych z podróżowaniem. Jeśli to problem tymczasowy, warto sięgnąć po łagodne preparaty na zaparcia. Zioła sprawdzą się tu najlepiej. Jakie zioła na zaparcia? Jak naturalnie radzić sobie z zatwardzeniem?
Problemy z wypróżnianiem mogą pojawić się w różnych sytuacjach. Najczęstsze przyczyny zaparć związane ze stylem życia to:
- mała aktywność fizyczna, także związana ta z ograniczeniem ruchomości wynikająca z choroby
- niewłaściwa dieta, uboga w błonnik, z wysokim udziałem żywności wysoko przetworzonej i/lub tłustej, ciężkostrawnej
- podróże, zmiana miejsca pobytu i związana z nimi modyfikacja diety i zwyczajów żywieniowych
- stres, problemy emocjonalne
- picie zbyt małej ilości zdrowych płynów (wody niegazowanej, świeżo wyciskanych soków owocowych i warzywnych, herbat ziołowych.
Każdy z tych czynników może powodować zaparcia, utrudnia bowiem prawidłowe funkcjonowanie jelit i powoduje zaleganie w nich treści pokarmowej. Prowadzi to do jej zagęszczenia i zmniejszenia objętości. Skutkuje to znacznie mniejszą częstością wypróżnień, a kiedy do nich dochodzi, wówczas towarzyszy im duży dyskomfort, czasami ból.
Kiedy mówimy o zatwardzeniu? Specjaliści szacują, że problem pojawia się w sytuacji, kiedy trawienie nie działa prawidłowo i do wypróżnienia dochodzi rzadziej niż trzy razy w tygodniu). Jednak częstość usuwania treści z jelit jest kwestią indywidualną dla każdej osoby. Zaparcie jest w sytuacji, kiedy do wypróżnienia dochodzi rzadziej niż zwykle. Mogą mu towarzyszyć także uczucie pełności, dyskomfort w jamie brzusznej, a nawet kiepskie samopoczucie, osłabienie i bóle głowy.
Zaparcia i ich konsekwencje zdrowotne. Czy problemy z wypróżnianiem są zagrożeniem dla zdrowia?
Pomijając dyskomfort fizyczny z tym związany, trzeba wiedzieć, że zalegające w jelitach zbite treści pokarmowe zawierają także toksyczne metabolity. Im dłużej w jelitach zalegają resztki, tym więcej szkodliwych substancji jest z powrotem wchłanianych do organizmu. To właśnie one sprawiają, że zaparciom towarzyszy złe samopoczucie, osłabienie, czasami bóle głowy i stan przewlekłego zmęczenia. Podobne objawy pojawiają się w przypadku zatrucia organizmu.
Jeśli problem z regularnym wypróżnianiem wynika z niewłaściwych nawyków żywieniowych, zwykle towarzyszą mu także wzdęcia i gazy. Co więcej, powtarzające im parcie na stolec to pierwszy krok do rozwoju hemoroidów oraz stanów zapalnych jelit.
Naturalne i domowe sposoby na zaparcia
Jeśli problem pojawia się od czasu do czasu, można zastosować leki przeczyszczające dostępne w aptece bez recepty. W większości przypadków ich skład opiera się na naturalnych ziołowych składnikach. Jeśli jednak problem powtarza się, warto przyjrzeć się swojemu trybowi życia i wprowadzić pewne zmiany. Czasami niewielkie modyfikacje potrafią trwale rozwiązać problem. Po naturalne sposoby na zaparcia warto sięgać szczególnie w sytuacji, kiedy mamy pewność, że trudności z wypróżnianiem nie wynikają z powodów anatomicznych lub medycznych.
Jak uchronić się przed zaparciami? Profilaktyka obejmuje m.in.:
Odpowiednie nawodnienie organizmu. To duży problem szczególnie latem, kiedy tracimy dużo wody i elektrolitów. Aby odpowiednio nawodnić organizm, należy pić codziennie około 2 litrów zdrowych płynów, czyli wody niegazowanej, świeżych soków lub herbat ziołowych. Odpowiednia ilość wody pozwala uniknąć zbijania się mas kałowych. Ułatwia to wypróżnianie i zapobiega zaparciom.
Dieta bogata w błonnik. Mobilizuje jelita do pracy, ułatwia przesuwanie się i wydalanie niepotrzebnej treści pokarmowej. Aby dostarczyć organizmowi dużo błonnika pokarmowego, warto sięgnąć po produkty wieloziarniste (kasze, pieczywo ciemne), owoce (maliny, jabłka, suszone śliwki i morele), zielone warzywa (bób, groszek), nasiona i pestki dyni. Można wspomagać się także preparatami z apteki w postaci błonnika witalnego w proszku (lub Colon-C na zaparcia) lub w tabletkach (np. Bio-Błonnik). Dużą popularnością cieszy się też siemię lniane na zaparcia.
Zioła na zaparcia. Leki bez recepty na zaparcia oparte są najczęściej na surowcach ziołowych, m.in.: sok z aloesu, kora kruszyny (w leku na zaparcia Alax), korzeń rzewienia (np. silny lek na zaparcia Radirex) czy liść senesu (np. Herbaya senes w kapsułkach).
Herbaty na trawienie. Wiele preparatów ziołowych występuje w formie herbat ziołowych – smacznych mieszanek ziół do zaparzania, które sprawnie regulują rytm wypróżnień (np. Xenna FIX).
Zobacz katalog preparatów na zaparcia >>