Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Sposoby wybielania zębów – jaką metodę wybrać?

2021-10-05
Sposoby wybielania zębów – jaką metodę wybrać?

Piękny i zdrowy uśmiech jest najlepszą wizytówką każdej osoby. Regularne wizyty u stomatologa i dbanie o higienę jamy ustnej są kluczowe dla zachowania białych zębów. A jakie są domowe sposoby wybielania zębów? Żele, pasty, paski i nakładki wybielające – co wybrać? Podpowiadamy.

 

Od czego zależy barwa zębów? 

 

Na co dzień dużo słyszy się o tym, że palenie papierosów, picie wina, kawy czy herbaty powoduje żółknięcie i przebarwienie zębów. Ich unikanie pozwala zachować bielszy uśmiech, jednak za kolor zębów w głównej mierze odpowiedzialne są geny. 

Odcień szkliwa, kolor zębiny i stopień mineralizacji tkanek są uwarunkowane genetycznie. To czynniki dziedziczne determinują naturalny kolor zębów, który u różnych osób przyjmuje odcienie od białego, przez szary i kolor kości słoniowej, aż po żółty i jasno brunatny. To dlatego niektóre osoby nie mają problemu z utrzymaniem śnieżnobiałego uśmiechu, podczas gdy dla innych tak trudne jest osiągnięcie zadowalającego stopnia wybielenia zębów. Co ciekawe, nawet u jednej osoby pojedyncze zęby mogą różnić się zabarwieniem.

Na kolor zębów wpływa też wiek. Z czasem coraz trudniej jest utrzymać białe zęby. A to dlatego, że warstwa szkliwa jest coraz cieńsza i bardziej prześwituje przez nią położona poniżej, ciemna zębina. 

Trzecim ważnym czynnikiem jest dieta i odpowiednia higiena jamy ustnej. Wspomniane już kawa, herbata i wino zawierają ciemne barwniki, które zmieniają barwę zębów. Ale też częste jedzenie czerwonych owoców (wiśnie, jagody), palenie papierosów czy przyjmowanie niektórych leków może przyczynić się do trudności z utrzymaniem białego uśmiechu. Jeśli dołożymy do tego niestaranne i nieregularne mycie zębów, to o przebarwienia zębów nietrudno. 

Istnieje szereg sposobów, by przynamniej o kilka tonów rozjaśnić barwę zębów. Część z nich jest dostępnych jedynie w gabinecie stomatologicznym, inne z powodzeniem stosować w domu. Te przeprowadzone u specjalisty zwykle są dokładniejsze i pozwalają na dłużej utrzymać bielszy uśmiech. Ale są też sporo droższe od domowych sposobów na wybielanie zębów.

 

Jak wybielić zęby – od czego zacząć?

 

Nawet jeśli planujemy wybielać zęby domowymi sposobami, warto zacząć od wizyty u specjalisty. Czyszczenie zębów z kamienia nazębnego i nalotu sprawi, że już po zabiegu zęby będą widocznie jaśniejsze. To też dobra baza do dalszych zabiegów. Oczyszczone zęby łatwiej rozjaśnić niż te pokryte kamieniem nazębnym. Obecnie koszt wizyty u higienistki stomatologicznej to wydatek rzędu od 100 do 150 zł. To stosunkowo niewielki koszt w porównaniu do natychmiastowych efektów i widocznego o kilka tonów rozjaśnienia zębów. By zachować ładny i zdrowy uśmiech, warto takie oczyszczanie zębów powtarzać przynajmniej do pół roku.

Aby utrzymać białe zęby warto przede wszystkim stosować kompleksową pielęgnację z użyciem past, płukanek i nici wybielających dostępnych w drogeriach i aptekach. Doraźnie można także korzystać z pasków i żeli do wybielania zębów. 

Sprawdź produkty do wybielania zębów >>

 

Pasta wybielająca – jak wybrać?

 

Kolejnym krokiem, najmniej inwazyjnym, jest codzienne stosowanie pasty wybielającej o właściwościach ścierających. W większości działają one na zasadzie mechanicznego usuwania kamienia i osadu z powierzchni zębów. Jednak przed zastosowaniem pasty wybielającej warto skonsultować to ze specjalistą, bowiem u osób z nadwrażliwością zębów bolesność i tkliwość zębów może się pogłębić. 

Osoby, u których nie ma przeciwwskazań do stosowania past wybielających mogą wybierać spośród dostępnych na rynku specjalistycznych past wybielających:

  • BLANX MED – pasta wybielająca na bazie jonów fluoru i naturalnych składników: arktycznych porostów usuwających przebarwienia i zapobiegających osadzaniu się kamienia oraz delikatnej krzemionki o dobrych właściwościach oczyszczających bez silnego ścierania szkliwa.
  • BIAŁA PERŁA dla osób pijących kawę i herbatę – do codziennego stosowania w celu zapobiegania osadzania się kamienia i przeciw pojawianiu się przebarwień
  • BIAŁA PERŁA pasta wybielająca dla palaczy – specjalistyczny produkt zapobiegający ciemnieniu zębów wskutek palenia papierosów.
  • ECODENTA – wybielająca pasta z węglem drzewnym, powszechnie znana jako „czarna pasta do zębów”, wykorzystuje właściwości wybielające i ścierające drobinek węgla drzewnego.

To metoda stosunkowo tania, wymagająca jednak czasu do uzyskania efektów. Stosując pastę do wybielania zębów, na widocznie jaśniejsze zęby trzeba poczekać przynajmniej kilka tygodni, a uzyskane rozjaśnienie zębów to około 1-2 tony. Warto zacząć od past o niskim stopniu ścieralności (można to sprawdzić na podstawie wskaźnika RDA) i monitorować, czy mechanicznie usuwanie kamienia nie doprowadza do ubytku szkliwa.

Stosowanie wybielających past do zębów warto uzupełnić o wybielające płyny do płukania ust (np. BIOMED płyn do płukania jamy ustnej SuperWhite) i nici dentystyczne. Pozwoli to na kompleksową higienę i wybielanie zębów w każdej płaszczyźnie. Pamiętajmy jednak, aby po około 2 miesiącach stosowania past wybielających zrobić przerwę i zmienić pastę na taką bez właściwości ścierających.

 

Nakładki i paski wybielające – jak stosować?

 

To dobry sposób na szybkie wybielanie zębów. Efekty działania pasków i nakładek są widoczne zwykle po 7-10 dniach. To stosunkowo tania metoda wybielania zębów polegająca na przyklejeniu pasków lub nakładek z żelem o właściwościach wybielających na zęby i utrzymanie ich tam przez pewien czas (zwykle od kilku do kilkunastu minut). Można uzyskać rozjaśnienie barwy zębów nawet do 5 tonów, choć praktyka pokazuje, że uzyskuje się zwykle zęby jaśniejsze o 2-4 tony.

Paski z żelem przykleja się nie na cały łuk zębowy, ale wyłącznie na przednie zęby (od czwórek do czwórek). W aptekach dostępne są różne systemy wybielające, np. z paskami, aplikatorami i nakładkami do wypełnienia żelem do wybielania zębów (np. system wybielający Biała Perła z 3-fazową formułą).

 

Wybielanie zębów – o czym pamiętać?

 

  • Przed rozpoczęciem domowego wybielana zębów warto skonsultować się ze specjalistą – lekarzem lub higienistką stomatologiczną. W pierwszej kolejności by usunąć osad i kamień nazębny. Już ten zabieg pozwoli zauważalnie rozjaśnić barwę zębów. Specjalista sprawdzi stan uzębienia i poleci metody wskazane w indywidualnym przypadku. Istnieją przeciwwskazania do stosowania past o właściwościach ścierających, np. nadwrażliwość. Warto o tym wiedzieć by uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości.
  • Wybielanie zębów u specjalisty oraz domowymi sposobami powinny wykonywać osoby, który skończyły 16 rok życia. Nie powinny tego robić osoby młodsze i dzieci. Przez rozpoczęciem wybielania u kobiet w ciąży należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
  • W trakcie stosowania mechanicznym metod wybielania np. past ścierających może pojawić się bolesność lub nadwrażliwość zębów - warto wówczas udać się na konsultację do specjalisty. Być może doszło do ubytków szkliwa i należy zmienić metodę wybielania na mniej inwazyjną.
  • Stosując nakładki wybielające, warto zwrócić uwagę na dokładne ich dopasowanie do łuku zębowego. W innym wypadku może dojść do nierównomiernego rozjaśnienia zębów.
  • Martwe zęby nie poddają się niektórym metodom wybielania. Aby je rozjaśnić, preparat wybielający należy wprowadzić do kanału zębowego podczas zabiegu u stomatologa. 
  • Nie da się również wybielić plomb. Aby uzyskać trwały efekt rozjaśnienia, zaleca się ich wymianę na te o jaśniejszej barwie.

 

Istnieje wiele metod wybielania zębów, zarówno te dostępne u stomatologa, jak i prowadzone domowymi sposobami. Warto regularnie korzystać z zabiegów oczyszczających i wybielających u specjalisty, a w warunkach domowych korzystać z past, nici, płynów i systemów wybielających, by na długo zachować zdrowy i biały uśmiech. 

Sprawdź produkty do wybielania zębów >>

 

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.31 / 5.00 391 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-09-06
drogie Panie, nie znikajcie na zaplecze (czasami 5 min. i dłużej) !!!
2023-08-22
Jestem bardzo zadowolony
pixel