Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wakacyjne SOS - czyli spakuj niezbędne rzeczy na wakacje

2021-10-05
Wakacyjne SOS - czyli spakuj niezbędne rzeczy na wakacje

Wyjeżdżając na urlop, należy pamiętać by zabrać ze sobą wakacyjną apteczkę. Podstawowy zestaw leków, środków opatrunkowych i drobnych akcesoriów zawsze warto mieć przy sobie, by w razie otarcia, ukąszenia czy biegunki pomóc sobie i najbliższym. Co powinno wchodzić w skład podręcznej apteczki na podróż? Podpowiadamy, co powinno wchodzić w skład wakacyjnej apteczki.

To, co spakujemy do podręcznej apteczki w dużej mierze będzie zależało od celu podróży, długości jej trwania oraz tego, kogo ze sobą zabieramy. Inne leki zabierzemy dla dorosłego, a inny będzie skład apteczki wakacyjnej dla dziecka. Pewna baza podstawowych produktów będzie jednak taka sama, poniżej podpowiadamy, co warto spakować. 

 

Leki na ból, na gorączkę, na pierwsze objawy przeziębienia

 

Zabierzmy ze sobą uniwersalne leki przeciwbólowe, które pomogą zarówno na ból głowy, jak i na ból zęba i bóle miesiączkowe. W apteczce warto mieć dwa rodzaje preparatów – te oparte na paracetamolu (na ból i gorączkę, np. Apap w tabletkach) oraz leki z ibuprofenem, które oprócz właściwości przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, działają także przeciwzapalnie (np. Ibum Forte). To sprawia, że można je stosować także na pierwsze objawy przeziębienia. Można także zabrać dedykowany lek na pierwsze objawy grypy i przeziębienia (np. Fervex w wygodnej formie saszetek do przygotowania ciepłego napoju). 

Dla dzieci należy zabrać leki na gorączkę i na ból specjalnie dla nich przeznaczone: paracetamol w syropie lub ibuprofen w zawiesinie (np. Nurofen Forte).

 

Leki na chrypkę i ból gardła

 

Zbyt zimne lody czy kilka łyków lodowatego napoju – i już pojawia się drapanie w gardle, ból i kaszel. Szczególnie dzieci są podatne na dolegliwości gardłowe. Dlatego w apteczce warto mieć ze sobą podstawowe leki, które można podać przy pierwszych objawach. Przyda się z pewnością skuteczny aerozol lub spray na ból gardła (np. Tantum Verde), który można stosować u dorosłych i u dzieci, syrop na kaszel (np. GardloX) oraz pastylki do ssania na chrypkę i ból gardła (np. Herbitussin). Dla dzieci warto zabrać także wzmacniający syrop, który łagodzi objawy choroby gardła (np. Rutinacea Junior).

 

Leki na ból brzucha, na biegunkę i dolegliwości pokarmowe

 

Biegunka i problemy trawienne to jedne z najczęstszych przypadłości wakacyjnych. Wystarczy zmiana wody, jedzenia, rytmu posiłków czy próbowanie nowych potraw, by pojawiły się problemy z wypróżnieniem. Dlatego w apteczce nie może zabraknąć leków przeciwbiegunkowych (np. Smecta w saszetkach), probiotyków hamujących biegunkę, które odbudowują florę jelitową (np. Dicoflor w kroplach dla niemowląt i dzieci, Enterol w saszetkach dla dorosłych). 

W składzie apteczki podróżnej warto także mieć leki rozkurczowe pomocne przy wzdęciach i zaparciach, tabletki lub krople na problemy trawienne (np. krople żołądkowe), preparat ziołowy usprawniający trawienie (np. Ulgix w kapsułkach) lub herbatę ziołową (np. Mięta do zaparzania).

 

Leki na chorobę lokomocyjną

 

Podczas urlopu zwykle dużo podróżujemy, dlatego warto mieć ze sobą zapas preparatów na chorobę lokomocyjną. Nawet jeśli nikt z członków rodziny nie ma problemów z podróżowaniem, to warto awaryjnie mieć ze sobą tabletki na chorobę lokomocyjną dla dorosłych (np. Aviomarin) lub syrop dla dzieci (np. Lokomotiv na chorobę lokomocyjną). Dlaczego? Bo preparaty z apteki na tę dolegliwość przydają się także w przypadku pojawianie się nieprzyjemnych objawów podczas podróży w niesprawdzonym środku transportu (np. statkiem na chorobę morską).

 

Środki przeciw owadom (komarom, kleszczom) oraz te łagodzące ukąszenia

 

Owady (komary, meszki, kleszcze, osy) potrafią być uciążliwe i uprzykrzyć każdą chwilę, dlatego przed wyjazdem spakujmy do wakacyjnej apteczki preparaty odstraszające insekty. Spray, aerozol lub olejek świetnie nadają się dla dorosłych (np. Kich the Tick – repelent), dla dzieci lepiej wybierać opaski lub plasterki odstraszające owady (np. Mosbito), które przykleja się do ubranka, wózka lub łóżeczka. Unikajmy stosowania u dzieci repelentów stosowanych na skórę, ponieważ nie wiadomo jak na nie zareaguje. 

Jeśli już dojdzie do ukąszenia zabezpieczmy się maścią łagodzącą swędzenie, opuchliznę i uczucie rozpierania. To ważne szczególnie w przypadku dzieci, którym ciężko jest powstrzymać przed rozdrapywaniem swędzących bąbli. Maści i żele na ukąszenia (np. Fenistil żel) szybko przynoszą ulgę i ułatwiają gojenie się zmian. 

W sytuacji, gdy na ukąszenia reagujemy alergicznie, warto mieć także ze sobą wapno (dla dorosłych w tabletkach lub w formie tabletek musującychwapno dla dzieci w syropie) oraz leki na alergię dostępne bez recepty (np. AllegraContraHist). Te ostatnie pomogą także w przypadku reakcji alergicznej na inne czynniki.

W ostatnich latach szczególnie częste i niebezpieczne są ataki kleszczy. Te małe pajęczaki występują powszechnie nie tylko w lasach, ale także na łąkach, na miejskich trawnikach i w parkach. Nie jest trudno złapać kleszcza, należy jednak wiedzieć, jak się go szybko i bezpiecznie pozbyć. Służą do tego zestawy do samodzielnego usuwania kleszczy (np. Kich the Tick), dzięki którym nawet niedoświadczona osoba bez problemu pozbędzie się pajęczaka. Alternatywą jest korzystanie z przyrządu do usuwania kleszczy, jego stosowanie wymaga jednak pewnego doświadczenia.

 

Na drobne poparzenia, ochrona przeciwsłoneczna

 

Częste przebywanie na słońcu naraża skórę na intensywną ekspozycję na promieniowanie UV, które może być dla niej szkodliwe. Aby zapobiec nie tylko przesuszeniu i drobnym poparzeniom, ale także ryzyku rozwoju poważniejszych chorób skóry, należy pamiętać o regularnej aplikacji kremów i balsamów ochronnych na słońce. Regularne i każdorazowe stosowanie kosmetyków do opalania jest ważne szczególnie przy delikatnej i bardzo wrażliwej skórze dzieci. Dlatego w wakacyjnej apteczce nie powinno zabraknąć balsamu ochronnego na słońce dla dorosłych (np. Lirene Sun emulsja SPF50) oraz kremu przeciwsłonecznego dla dzieci z ochroną przynajmniej SPF50 (np. Lirene Sun Kids SPF50). Gdy skóra będzie zaczerwieniona, rozogniona i bolesna, to sygnał, że mogło dojść do poparzenia. Wówczas warto mieć pod ręką piankę, żel lub łagodzące kosmetyki po opalaniu, które nie tylko zmniejszą nieprzyjemne dolegliwości, ale także nawilżą i natłuszczą podrażnioną skórę (np. Lirene Sun SOS Ratunek dla dorosłych i Ziajka mleczko po opalaniu dla dzieci).

 

Pierwsza pomoc, środki opatrunkowe

 

W apteczce nie powinno zabraknąć preparatów i przedmiotów niezbędnych do pierwszej pomocy przedmedycznej, przy otarciach, zadrapaniach czy drobnych skaleczeniach. 

Niezbędnik pierwszej pomocy to:

  • ustnik lub maseczka do sztucznego oddychania
  • opaska uciskowa
  • rękawiczki jednorazowe
  • instrukcja pierwszej pomocy

 

Apteczka - materiały opatrunkowe:

Inny drobny sprzęt i akcesoria:

Dobrze zaopatrzyć się także w drobne produkty, które mogą przydać się w różnych sytuacjach, które powinny wchodzić w skład apteczki:

Ważne! Jeśli niektóre produkty z apteczki są wykorzystywane jedynie sezonowo (np. preparaty odstraszające owady, kremy do opalania), a mamy je już w domu, to zanim spakujemy je do urlopowej apteczki, koniecznie sprawdźmy datę ważności. Przy napoczętych opakowaniach takich preparatów z poprzedniego sezonu warto mimo wszystko zaopatrzyć się w nowe produkty.

 

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.31 / 5.00 391 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-08-25
Zamawialam kolejny raz i jestem tak samo zadowolona. Szybko i na temat.
2023-08-07
Szybkie, bezproblemowe zakupy. Atrakcyjne ceny.
pixel